Kamerové systémy budou od 1. ledna 2026 monitorovat provoz na českých jatkách. Cílem novely zákona je další navýšení úrovně ochrany zvířat proti týrání při porážení.  Materiály, které připravilo Ministerstvo zemědělství (MZe), dnes schválila vláda (7.5.2024). 

Celý článek si můžete přečíst zde:

Ilustrační foto: pixabay

Jste česká potravinářská a zemědělská firma a máte zájem o export svých produktů do unijních a mimounijních zemí? Zúčastněte se exportních konzultací s agrárními a ekonomickými diplomaty a s dalšími odborníky. 

Konzultace se uskuteční dne 27. června 2024 v PVA Expo Praha – Letňany.

Na jednom místě budete mít možnost prodiskutovat Vaše otázky spojené s exportem, a to s:

  • 6 zemědělskými diplomaty (Čína, Srbsko, Japonsko, Kanada, Spojené arabské emiráty, Ukrajina);
  • 2 zahraničními agrárními spolupracovníky MZe (Kazachstán a Velká Británie);
  • ekonomickými diplomaty českých zastupitelských úřadů v zahraničí;
  • řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade a CzechInvest a s dalšími odborníky.

Konzultace budou probíhat od 8:00 do 18:00 hod a délka individuálních schůzek je 20 minut.

Účast na akci je zdarma.

Uzávěrka registrace je 31. května 2024.

Pro více informací k akci klikněte na odkaz: Konzultace s ekonomickými diplomaty 2024 (spcr.cz)

V případě jakýchkoli otázek spojených s registrací a organizací této akce, se obraťte na Svaz průmyslu a dopravy, a to na e-mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR zve na Předvolební debatu lídrů kandidátek do Evropského parlamentu 2024

Seznam pozvaných lídrů kandidátek do Evropského parlamentu 2024:

Ing. Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů ČR , nestraník na kandidátce SOCDEM do Evropského parlamentu

Ing. Klára Dostálová, poslankyně, na kandidátce za politickou stranu ANO 2011

Bc. Marcel Kolaja, místopředseda, Česká pirátská strana, na kandidátce za politickou stranu Česká pirátská strana

Ing. Bc. Kateřina Konečná , předsedkyně, KSČM, na kandidátce za koalici STAČILO!

Ing. Petr Mach, Ph.D., ekonom, učitel, na kandidátce za politickou stranu SPD a Trikolora prof.

RNDr. Alexandr Vondra, europoslanec, European Parliament, na kandidátce za koalici Spolu

Témata a diskutující za KZPS ČR

1) Kohezní a sociální politika Ing. Jiří Horecký, Ph.D., MSc., MBA prezident Konfederace podnikatelských a zaměstnavatelských svazů ČR, prezident European Ageing Network, viceprezident Federation of Social Employers Europe

2) Energetika Ing. Vladimir Budínský, MBA Zaměstnavatelský svaz důlního a naftového průmyslu, EURACOAL Senior Vice-President /  H1 2024 Acting President, EHK OSN / UN ECE Group of Experts on CES  Vice-Chair, World Mining Congress IOC  Country Liaision

3) Zemědělství Ing. Martin Pýcha předseda Zemědělského svazu ČR, viceprezident Agrární komory ČR, místopředseda Družstevní Asociace ČR, člen Prezídia evropské asociace COPA-COGECA

4) Doprava a investice Ing. Jiří Nouza prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví, prezident SIA ČR – Rada výstavby

Celou debatu můžete shlédnout zde:

Foto: 

Loštice (Šumpersko) 14. května (ČTK) - Společnost A.W., která v Lošticích na Šumpersku vyrábí olomoucké tvarůžky, loni v meziročním srovnání zvýšila obrat o 2,2 procenta na 419 milionu korun. Hospodaření potravinářské firmy skončilo v zisku, jeho výši nezveřejnila. Výrobce jediného původně českého zrajícího sýra s nezaměnitelným aroma zaměstnává 180 pracovníků a v následujících dvou až třech letech plánuje v Lošticích výstavbu nového výrobního závodu. Díky této investici firma A.W. výrazně zvýší kapacitu produkce tvarůžků. ČTK to dnes sdělil generální ředitel společnosti A.W. Michal Pavelka.

"Na výši našeho obratu i zisku měly v loňském roce vliv strategické změny a opatření v souvislosti se snížením provozních nákladů, zvýšením efektivity výrobního procesu a stabilizací kvality výroby ve druhé polovině roku 2023. K dobrému výsledku přispěl, kromě stabilní a dlouholeté spolupráce se všemi hlavními odběrateli z řad obchodních řetězců, zpracovatelů olomouckých tvarůžků a velkoobchodů, také dobrý výkon našich podnikových prodejen, které tradičně nabízí celý sortiment olomouckých tvarůžků a výrobků z nich," uvedl Pavelka. Firma A.W. podle něj vykázala pozitivní ekonomické výsledky i v prvním čtvrtletí letošního roku. "Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku dosahujeme růst v objemu prodaných tvarůžků," dodal.

Firma A.W. ročně vyrobí více než 2000 tun tvarůžků. Většinu produkce prodá v ČR, menší část tržeb získává na zahraničních trzích. Společnost vyváží tvarůžky především do Polska, Maďarska a na Slovensko. Vedení podniku A.W. pokračuje v přípravě strategické investice do nového závodu v Lošticích, který tam chce postavit na vlastních pozemcích. "V současnosti probíhají projekční práce na vybudování inženýrských sítí, finalizujeme technologickou a architektonickou studii a připravujeme se na zadání projektové dokumentace pro stavební povolení k nové investici," uvedl Pavelka. Díky novému provozu by maximální výrobní kapacita A.W. měla vzrůst až o 70 procent.

Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Jejich historie na Hané spadá do 15. století. Tvarůžky z Loštic získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU. Češi o jejich zařazení na unijní seznam usilovali šest let. Problém byl v tom, že Němci a Rakušané chtěli, aby právo vyrábět tyto potraviny měli i potomci sudetských Němců, kteří žijí v Německu a Rakousku.

beh kš

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: pixabay

Olomouc 15. května (ČTK) - Uplynulou zimu v Česku nepřežilo 12,2 procenta včelstev, zatímco v sezóně 2022/2023 jich uhynulo 16,5 procenta. Vyplývá to z letošního ročníku monitoringu úspěšnosti zimování včelstev COLOSS. Do 11. ročníku tohoto projektu, který koordinují vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP), se letos zapojilo rekordních 2974 včelařů celkem s 38.580 zazimovanými včelstvy. Monitoring tak zahrnoval 4,8 procenta registrovaných chovatelů a 5,4 procenta v tuzemsku evidovaných včelstev. ČTK to dnes sdělil Jiří Danihlík z katedry biochemie PřF UP.

"V uplynulé sezóně byly ztráty včelstev v České republice nižší, než je dlouhodobý průměr. Celkově lze tedy říci, že sezóna byla z pohledu minimalizace úhynů včelstev úspěšná. Ztráty z našeho posledního monitoringu se přibližují úrovním z let 2017 až 2019, kdy se pohybovaly mezi 12 až 13 procenty,“ uvedl Danihlík. Nejvyšší míru úhynů po zimě hlásí chovatelé z Jihomoravského kraje (18,4 procenta) a Libereckého kraje (17 procent). Naopak nejnižší ztráty včelstev jsou zaznamenány v Karlovarském kraji (8,1 procenta) a Plzeňském kraji (8,9 procenta).

Získaná data o ztrátách včelstev odborníci zanesli do mapy. Vycházeli přitom z poštovních směrovacích čísel (PSČ), která včelaři zapsali do dotazníků. "Při vytváření mapy jsme dbali na to, aby byla co nejvíce reprezentativní. Vybírali jsme proto PSČ, u nichž máme informace o dvou nebo více procentech registrovaných včelstev oproti datům od ministerstva zemědělství. Zobrazená data díky tomu lépe odrážejí skutečnost a mapa zobrazuje lokální rozdíly v úhynu včelstev," řekl Jan Brus z katedry geoinformatiky PřF UP.

Pro včelstva bude letos důležitý další vývoj počasí, které výrazně ovlivňuje produkci medu. V loňském roce přibližně třetina respondentů průzkumu považovala svou produkci medu za podprůměrnou až nízkou. "Kolik medu budou mít včelaři v letošním roce, zjistíme přibližně v polovině prázdnin, kdy už bude mít většina chovatelů med vytočený a připravený k prodeji," podotkl Danihlík. Včely nyní podle něj nejvíce ohrožují choroby, především varroóza, kterou by v následujících měsících měli chovatelé bedlivě sledovat a včas včelstva ošetřit, aby zabránili úhynům i v nadcházejícím období.

V Česku je evidováno více než 700.000 včelstev. Odborníci z kateder biochemie a geoinformatiky PřF UP díky pravidelným monitoringům zimování včelstev zjistili, že rozsáhlé úhyny včel se v Česku opakují v průměru jednou za dva až tři roky.

beh d

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: pixabay

Překvapení jménem inflace, a to překvapení nemilé. Po prudkém zmírnění na začátku roku inflace v Česku opět poskočila nahoru – v dubnu téměř na tři procenta. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová v Interview ČT24 sdělila, že opadla pozornost, zda prodejci až příliš nezvyšují ceny.

Matesová už v únoru pro Seznam Zprávy radila lidem, ať nenakupují „jak zběsilí“ zboží z odvětví, kde není dostatečná konkurence. Z „hlubokého lesa“ totiž prý ještě stále nejsme venku. Nyní podotýká, že po takové inflační bouři, jakou jsme zažili, prodejci zkouší, jak vysoko mohou s cenami vyšplhat.

V dubnu byl podle ní poměrně zásadní vliv cen pohonných hmot a stejně jako v jiných zemích v Evropě i u nás zdražovaly potraviny. „Nad takto vysokou inflací nezvítězíte za tři měsíce. To není sprint, to je běh na dlouhou trať,“ říká ekonomka s tím, že ceny klesnou, ale určitě ne ve chvíli, kdy se bude říkat, že jsme inflaci už porazili, jako to prý dělají politici.

Matesová také předpokládá, že Česká národní banka bude obezřetnější a nebude spěchat se snižováním základních úrokových sazeb. Poklesy podle ní budou pomalejší. ČNB v dubnovém růstu inflace vidí krátkodobý výkyv. „Jedná se o kolísavý, nespojitý, pravděpodobně jednorázový výkyv,“ sdělil v 90' ČT24 ředitel měnové sekce České národní banky Petr Král.

Celý pořad můžete shlédnout zde:

Foto: ČT24

15. květen 2024

HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY pořádá 30. května 2024 v Cubex centrum Praha velkou konferenci o umělé inteligenci s názvem AI inspiration.

Na akci, kde si účastnící budou moci sami AI “osahat” a inspirovat se příběhy, jak AI využívat ve svém podnikání, vystoupí kromě tuzemských firem i klíčoví hráči jako Google, Microsoft nebo Meta.

Získejte pro svoji komoru/společenstvo vstupenku zdarma. Stačí, když zkopírujete text uvedený níže (pod čarou), vložíte ho do nového e-mailu a ten pošlete na své členy, a to nejpozději do 16. května 2024.

O svoji vstupenku se pak přihlaste na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nejpozději do 20. května 2024.

Děkujeme za spolupráci.

Bližší informace: 

Miloš Křepelka           

HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY
T: +420 602 262 145
Florentinum (recepce A), Na Florenci 2116/15, 110 00 Praha 1
www.linkedin.com/in/miloskrepelka

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Využijte umělou inteligenci pro svoji firmu

Přijďte na konferenci o AI.
Experti z firem jako Google, Microsoft, Meta, Seznam nebo třeba z České asociace umělé inteligence na ní budou mluvit o potenciálu i praktickém využití AI pro firmy, instituce i každého z nás. 

Už ve čtvrtek 30. května si v pražském CUBEXu budete moci o AI nejen poslechnout v přednáškách, ale i si ji vyzkoušet na workshopech nebo o ní diskutovat v konzultační zóně.  

Ve středu 29. května proběhne doprovodný program. V budově pražského CIIRC ČVUT budete moci zdarma navštívit “Den otevřených dveří pro Průmysl 4.0”.

Konferenci pořádá Hospodářská komora ve spolupráci s Českou asociací umělé inteligence. Garantem doprovodného programu 29. května je CIIRC ČVUT.

Podívejte se na detaily konference a přihlaste se ZDE

15. květen 2024

Centrum zemědělsko-potravinářského výzkumu a inovací (CZPVI) uspořádalo v úterý 14.5.2024 v Národním zemědělském muzeu v Praze seminář s názvem Klíčové trendy a legislativa v potravinářství: 2024: Co musíte vědět.", kde jsme se zaměřili na nové směry a legislativní změny v potravinářském průmyslu! Velké díky všem skvělým řečníkům a účastníkům za jejich přínos.

* Jakub Málek nám představil nejdůležitější legislativní novinky, které nás v nadcházejícím roce očekávají.
* Dana Smělá sdílela podrobné výsledky kontrol Státní zemědělské a potravinářské inspekce za rok 2023 a nastínila klíčové trendy pro budoucnost.
* Tomáš Kapler nás zasvětil do světa umělé inteligence a jejího rostoucího významu jako spolupracovníka v potravinářství.
* Martin Fryč nás provedl nejnovějšími trendy v digitálním marketingu, které mohou ovlivnit způsob, jakým oslovujeme naše zákazníky.
* Naděžda Kulišťáková Cahlíková přiblížila, jak můžeme efektivně snižovat potravinový odpad pomocí nástrojů EFSA pro zvýšení trvanlivosti potravin.
 
V závěrečné diskusi jsme sdíleli myšlenky a nápady, jak tyto informace využít pro zlepšení našich pracovních postupů a strategií. 
 
Účastníci vyplnili dotazník z projektu č. QK22010135 "Nové trvale udržitelné způsoby zpracování a využití tuzemských olejnin". Tento projekt je financován v rámci „Programu aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství na období 2017-2025: ZEMĚ“.
 
Děkujeme všem za účast a těšíme se na další setkání!
 
Foto: CZPVI
15. květen 2024

V neděli 12.5.2024 skončil 31. ročník výstavy HOBBY a 2. ročník národního potravinářského veletrhu CZECH FOOD EXPO. Návštěvnost byla rekordní. Na Výstaviště přišlo 41 777 návštěvníků, což bylo o 3 500 více než loňský rok. Na HOBBY se představilo přes 300 vystavovatelů, na CZECH FOOD EXPO přes 100 vystavujících.

Potravinářskou komoru ČR jste mohli nyvštívit v samostatné expozici na téma Česká cechovní norma v pavilonu T1. V expozici se představila také Pekárna Srnín, Smetanova cukrárna a PAPEI, ZD Bělčice, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a laboratoře Eurofins. 

Souběžně s výstavou HOBBY se už podruhé konal národní potravinářský veletrh CZECH FOOD EXPO. Představili se výrobci a producenti nejen z celé České republiky, ale nově také ze Slovenska. 2. ročník hostil o 40% více vystavovatelů na téměř dvojnásobné výstavní ploše než tomu bylo na prvním veletrhu loňský rok. Prezentovány byly produkty se značkami kvality jako Regionální potravina nebo Klasa. Vyhlášeny byly výsledky soutěže Chutná hezky. Jihočesky.

„Zájem návštěvníku o kvalitní a bezpečné české potraviny, prezentované na 2. ročníku národního potravinářského veletrhu CZECH FOOD EXPO, byl obrovský a to nám potvrzují i naši vystavovatelé. Už teď přemýšlíme jak vyhovět všem vystavovatelům a veletrh příští rok rozšířit a ještě více podpořit malé, střední i velké české producenty a potravináře,“ uvedl Mojmír Severin.

Závěrečnou tiskovou zprávu najdete zde:

15. květen 2024

Evropská Unie se podle hlavního bruselského vyjednavače Ruperta Schlegelmilcha připravuje na rychlé schválení obchodní dohody s blokem Mercosur po evropských volbách, které proběhnou v termínu 06-09/06/2024. Schlegelmilch se zeměmi Mercosuru nadále vyjednává s cílem zajistit splnění všech požadavků a vyřešení problematických otázek. Dohoda je podle něj aktuálně velmi živá.

Více informací zde.

Zdroj: Stálé zastoupení PK ČR v Bruselu

Ilustrační foto: pixabay

15. květen 2024

Prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová reagovala v pořadu Studio ČT24 (pondělí 13.5.2024) na aktuální situaci s cenami potravin. Nejedná se o dramatické zdražení, je to především zelenina, uskadnění zeleniny je energeticky náročné a tím rostou vstupní náklady producentům potravin. Očekávávme snížení cen u sezónních produktů. Existuje určitá limitní hranice, pod kterou zemědělci jít nemohou, klesta není kam, výroba je nerentabiliní, jedná se o mléko, mouku, vejce. Pokud nedojde k významným výkyvům, například růst elektrické nenegie, ceny zůstanou stabilizované. V uplynulých měsících začaly ceny potravin klesat, obchodníci požadují po dodavatelých snížení cen, ale jednání probíhají každý rok. Nákupy v Polsku takřka ustaly, vrátila se 5% DPH na potraviny, ceny již nejsou tak příznivé, levnější ale zústávají tabákové výrobky, v Česku je vyšší spotřební daň. Propagace kvalitních českých výrobků se opět dostává do popředí. Ale návrat na původní úroveň bude trvat delší dobu. 

Celý pořad můžete shlédnout zde:

Foto: ČT24

14. květen 2024

Zemědělský svaz, Agrární komora a další zemědělské organizace vyhlásily další protest. Má se odehrát v Praze příští středu, tedy 22. května. „Naším cílem je dotknout se ministerstva zemědělství a zároveň i Úřadu vlády,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu předseda Zemědělského svazu a viceprezidenta Agrární komory Martin Pýcha.

Celý pořad si můžete poslechnout zde:

Ilustrační foto: pixabay

14. květen 2024
 

Brusel 13. května (zpravodajka ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily prodloužení volného obchodu s Ukrajinou a Moldavskem, ovšem s kroky k vyšší ochraně zemědělců v Evropské unii. Informovalo o tom dnes belgické předsednictví v Radě EU.

Dovoz ukrajinských zemědělských produktů do EU bude pokračovat bez cel a kvót, budou ale platit omezení. Právě ta mají podpořit unijní farmáře, kteří v uplynulých měsících protestovali v mnoha zemích sedmadvacítky. Nově bude například platit, že pokud dovoz některých produktů z Ukrajiny překročí určité objemy, EU na ně znovu zavede cla.

Dnešní rozhodnutí "znovu potvrzuje neochvějnou politickou a ekonomickou podporu Ukrajiny ze strany EU po dvou letech nevyprovokované a neodůvodněné vojenské agrese Ruska, zároveň ale posiluje ochranu zemědělců v EU, pokud jde o některé citlivé zemědělské produkty," uvedlo belgické předsednictví ve svém prohlášení.

Pokud by byl v důsledku ukrajinského dovozu významně narušen trh EU nebo trh jedné či více zemí EU, například v případě pšenice, nařízení zajišťuje, že Evropská komise může rychle zasáhnout a zavést "veškerá možná" opatření, která považuje za nezbytná. V rámci posílených opatření na ochranu zemědělců v EU může komise rovněž spustit záchrannou brzdu pro zvláště citlivé zemědělské produkty, konkrétně drůbež, vejce, cukr, oves, kroupy, kukuřici a med. Pokud dovoz těchto produktů překročí průměrný objem dovozu zaznamenaný v druhé polovině roku 2021 a v celém roce 2022 a 2023, mohou být cla opět zavedena.

Volný obchod s Ukrajinou byl prodloužen o další rok od 6. června 2024 do 5. června 2025. V případě Moldavska jde o prodloužení od 25. července 2024 do 24. července 2025. I v případě Moldavska budou platit omezení týkající se ochrany citlivých zemědělských produktů v EU.

tes mka

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: pixabay

14. květen 2024

Meziročně podle dat statistiků některé komodity zlevnily. Dolů šly například mouka, maso, nebo polotučné trvanlivé mléko. Dlouhodobě však platí, že spotřebitelské ceny potravin rostou.

Z 86 sledovaných komodit od ledna roku 2021 zdražil nejvíce hermelín, jeho cena vzrostla o více než 75 korun za kilogram. Připlatíme si i za krkovici nebo sušenky. Za alkohol se do deseti komodit s největším absolutním zdražením dostala vodka.

Celý článek si můžete přečíst zde:

Ilustrační foto: pixabay 

13. květen 2024

Brusel 13. května (zpravodajka ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.

Europoslanci revizi odsouhlasili na svém poslední plenárním zasedání v tomto legislativním období na konci dubna ve Štrasburku. Předpis bude nyní vyhlášen v unijním věstníku a vstoupí v platnost prvním dnem po vyhlášení, a to do konce května. Zemědělci budou moci uplatňovat revidované environmentální podmínky pro své žádosti o finanční podporu EU již v letošním roce, a to i zpětně.

Unijní exekutiva v polovině března vyhověla zemědělcům a navrhla zrušit některé ekologické požadavky, které na ně dosud měla v rámci společné zemědělské politiky. Cílem návrhů Evropské komise bylo poskytnout farmářům větší prostor při plnění určitých podmínek souvisejících s životním prostředím. Jedním z požadavků na farmáře je například vyčlenit část půdy pro podporu biologické rozmanitosti. Plnění podobných podmínek bude nyní dobrovolné. Komise rovněž navrhla osvobodit od kontrol zemědělce s méně než deseti hektary půdy, tedy dvě třetiny všech příjemců podpory v rámci společné zemědělské politiky.

"Tento cílený přezkum společné zemědělské politiky je konkrétním výsledkem našeho úsilí o snížení byrokracie a zavedení zjednodušení pro zemědělce," uvedl místopředseda belgické vlády a ministr zemědělství David Clarinval. "Návrh byl přijat pouhé dva měsíce poté, co ho Evropská komise předložila, což jasně ukazuje, že plníme sliby, které jsme evropským zemědělcům dali," dodal.

"Zemědělci čelí mimořádným obtížím a nejistotám. Konkrétně poslední roky se vyznačovaly velkým počtem extrémních meteorologických jevů, včetně sucha a záplav, které se vyskytly v různých částech unie," píše se v úvodu nařízení. "K další nejistotě a tlaku na zemědělce vedly vysoké ceny energií a vstupů a nejistota vyplývající z útočné války Ruska proti Ukrajině, životní náklady, inflace, pokles hodnoty produkce obilovin v roce 2023 a změna mezinárodních obchodních toků," dodává text.

Obhájci boje proti klimatickým změnám Evropskou komisi naopak za její kroky již dříve kritizovali s tím, že upřednostňuje krátkodobé volební zisky před dlouhodobými přípravami na klimatickou krizi. Kritika je slyšet i z některých ekologických farmářských uskupení, která říkají, že ekologická pravidla nemohou za ekonomické potíže farmářů.

Revize společné zemědělské politiky naráží podle některých expertů i na doporučení vědců, kteří říkají, že se zemědělství musí stát udržitelnějším, aby odolalo změnám klimatu. Podle odborníků je potřeba naléhavě jednat, aby se kontinent vyhnul katastrofám, jako jsou právě povodně, sucha či vlny veder.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: pixabay

13. květen 2024

Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,7 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje, tabák. Meziročně spotřebitelské ceny v dubnu vzrostly o 2,9 %, což bylo o 0,9 procentního bodu více než v březnu.

Celý článek si můžete přečíst zde:

Ilustrační foto: pixabay

12. květen 2024

Tisková zpráva 2. 5. 2024 – České zemědělství si prochází krizí, kterou ještě prohloubily následky silné mrazové vlny v průběhu letošního jara. Přesto ministr zemědělství Marek Výborný neodpověděl do konce dubna na návrhy Agrární komory České republiky a dalších zemědělských nevládních organizací, které by sektoru pomohly, a problémy bagatelizuje. Prezidium Agrární komory ČR dnes rozhodlo, že doporučí na mimořádném jednání představenstva této největší zemědělské nevládní organizace v Česku a za účasti vedení dalších nevládních organizací uspořádání masivních protestních akcí 22. května v Praze. Představenstvo Agrární komory ČR o tom rozhodne 10. května na svém jednání ve Větrném Jeníkově.

„Nikdo nám nemusí říkat, že v ulicích se problémy zemědělců nevyřeší. Aktivně žádám ministra zemědělství Marka Výborného o jednání a snažím se mu zprostředkovat, s čím se na každodenní bázi potýkají pěstitelé plodin a chovatelé hospodářských zvířat. Bohužel ale zatím bez výsledků, které by byly pro zemědělce povzbudivé. Jsou zoufalí, jsou frustrovaní a přestávají věřit, že jejich situaci ještě může něco zlepšit. O dalších protestech, které by byly ještě masivnější než ty předešlé v únoru a březnu, se v terénu mluví už víc než měsíc. Po dosavadních zkušenostech po jednání se zástupci vlády se nejvyšší vedení Agrární komory ČR proto rozhodlo tyto akce podpořit s datem 22. května v Praze. Chystají se i další protesty v Bruselu na začátku června. Vyzývám politiky na národní i evropské úrovni, aby už konečně přestali zavírat oči před tím, co se v zemědělství děje,“ říká prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Jen za loňský rok se české zemědělství podle oficiálních statistik propadlo v meziročním srovnání o 45 procent a situace pěstitelů plodin a chovatelů hospodářských zvířat i dalších oborů navazujících na prvovýrobu je stále horší. Způsobuje ji kombinace řady faktorů, které vyústily ve vysoké produkční náklady, tomu neúměrně nízké výkupní ceny a ohrožení potravinové bezpečnosti Česka následkem útlumu domácí produkce zemědělských komodit. Proto zemědělské nevládní organizace, kam vedle Agrární komory ČR patří Zemědělský svaz ČR, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků ČR nebo Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje, navrhly vládě pět opatření, která dosud nebyly naplněna. Následně byla rozvedena v usnesení 33. sněmu Agrární komory ČR, který se uskutečnil začátkem dubna v Brně.

Veřejné protesty mají silnou podporu i mimo členskou základnu uvedených organizací, což dokládá, že jde o hlubokou krizi napříč strukturou i jednotlivými odvětvími celého sektoru. Řešit poptávku zemědělců po pomoci dotazníkem, do kterých oborů a jejich segmentů chtějí investovat v Programu rozvoje venkova v čase, kdy podnikatelé šetří, kde se dá, berou si drahé provozní půjčky, a dokonce rozprodávají majetek i pozemky z důvodu, aby měli na vlastní činnost, považuje Agrární komora ČR jen za další populistickou zástěrku nečinnosti ministra zemědělství a snahu odvést pozornost od podstaty strukturálních problémů. Ministr zemědělství Výborný se k nim měl písemně vyjádřit do konce dubna, k čemuž nedošlo. Odezvu nemáme ani od premiéra Petra Fialy a vláda pětikoalice tak dala opětovně jasně najevo, že zemědělství a potravinářství stojí úplně mimo její zájem. Proto prezidium Agrární komory ČR podpoří konání dalších zemědělských protestů v Česku.

 

„Každé jednání je o nalezení kompromisu přijatelného pro všechny strany a Agrární komora ČR společně se zástupci dalších pěti zemědělských nevládních organizací řeší, co je možné a co ne. Dosud ale zemědělci ustupovali ze svých požadavků a nemají už kam couvat dál. Odbýt nás slovy, že dosavadní opatření státu na pomoc sektoru stačí, není řešení. Agrární komora ČR zastupuje zemědělce, kteří vyrábějí 80 procent surovin pro výrobu potravin, a mezi našimi členy jsou podniky všech velikostí, odlišných právních forem i různého výrobního zaměření. A přidávají se k nám masivně i zemědělci, kteří nejsou členy žádné organizace. Proti si troufám říct, že společně s uvedenými partnery mluvíme skutečně za téměř všechny zemědělce v Česku,“ dodává prezident Agrární komory ČR Doležal.

Agrární komora ČR žádala ministra zemědělství České republiky, aby do konce dubna:

1) informoval zemědělskou veřejnost o tom, jak hodlá řešit současnou akutní krizi sektoru, zejména výrazný propad cen zemědělských komodit;

2) podpořil na národní i unijní úrovni mobilizaci finančních prostředků s cílem zajistit dostatečné provozní financování zemědělských podnikatelů ve výši alespoň dvou miliard korun vyplacených do podzimu 2024;

3) pověřil Státní zemědělský intervenční fond maximálním urychlením výplaty podpor v rámci jednotné žádosti 2023, a to u prvního pilíře a ekoplateb do konce měsíce dubna, a připravil pro výplatu podpor z jednotné žádosti 2024 systém záloh s cílem podpořit efektivní provozní financování zemědělských podnikatelů;

4) zažádal o mimořádné jednání vlády o akutní krizové situaci v sektoru, případně tuto situaci za účasti nevládních organizací zastupujících zemědělce opět projednal s předsedou vlády a ministrem financí České republiky;

5) připravil memorandum o podpoře náročných sektorů dvěma miliardami korun v roce 2025, které bude dle opakovaných slibů podepsané předsedou vlády a ministrem financí České republiky, dále je nezbytné dokončit notifikaci podpor zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění;

6) zažádal o mobilizaci prostředků na kompenzaci nízkých výkupních cen zejména u obilovin s využitím prostředků z krizové rezervy Společné zemědělské politiky Evropské unie a dalších zdrojů rozpočtu EU;

7) zajistil maximální možné národní kofinancování pro tyto prostředky ať už z prostředků státního rozpočtu, rezervy rezortu či s využitím prostředků druhého pilíře Společné zemědělské politiky Evropské unie;

8) přistoupil k výraznějšímu omezení bezcelních dovozů zemědělské produkce ze zemí nesplňujících unijní standardy na jednotný trh Evropské unie;

9) zažádal ve spolupráci s dalšími rezortními ministry zemědělství členských zemí o prodloužení Dočasného krizového rámce veřejné podpory v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině;

10) našel ve spolupráci s Ministerstvem financí způsob podání žádosti na uplatnění nároku na vrácení spotřební daně ze zelené nafty za první pololetí roku 2024 s výplatou v červenci letošního roku;

11) našel ve spolupráci s chovatelskými svazy model výplaty a alokace záloh dotačních titulů národních dotačních podpor pro chovatele hospodářských zvířat a zveřejnil termín výplaty,

12) našel ve spolupráci s PGRLF způsob spuštění podpory provozních úvěrů nebo snížení jistiny úvěrů a zveřejnil termín realizace;

13) pověřil Ústav zemědělské ekonomiky a informací vypracováním dopadové studie zpřísnění erozní ohroženosti územní ČR od roku 2025.

Požadavky zemědělských nevládních organizací:

1) Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění.

2) Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na navrácení národních dotací na úroveň roku 2022 ve výši 5 miliard korun.

3) Snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen.

4) Aktivní řešení přebytku základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie.

5) Plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.

Kontakt pro média:

Agrární komora České republiky

tisková mluvčí Barbora Pánková

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel.: 721 306 431       

           

Agrární komora České republiky

Sdružuje většinu podnikatelů v zemědělství, lesnictví a potravinářství. Prosazuje a obhajuje oprávněné zájmy svých členů už třicet let. Její členové produkují přes 80 procent veškerých komodit a obhospodařují 1,4 milionu hektarů zemědělské půdy. AK ČR má zhruba tři tisíce členů, což zahrnuje kolem osmi set soukromě hospodařících rolníků, a zbytek tvoří zemědělské organizace. V tomto počtu nejsou zahrnuti členové 32 profesních svazů, sdružení a unií, v nichž se příslušnost podnikatelů překrývá a které rovněž sdružuje AK ČR.

Ilustrační foto: pixabay

12. květen 2024

Tisková zpráva 10. 5. 2024 – Šéfové zemědělských nevládních organizací, kteří zastupují téměř všechny zemědělce v Česku, se dnes sešli ve Větrném Jeníkově, aby vyhodnotili pomoc vlády agrárnímu sektoru. Dosavadní kroky ministra zemědělství Marka Výborného a jeho reakci na pět společných priorit a zároveň na výzvu 33. sněmu Agrární komory České republiky považují za zásadně nedostatečné a uspořádají další protestní akci. Uskuteční se 22. května v Praze. Shodly se na tom kromě Agrární komory České republiky dále Zemědělský svaz České republiky, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků České republiky a Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje. Jejich vedení tak vyhověla doporučení prezidia Agrární komory ČR z 2. května.

 

Zástupci zemědělských nevládních organizací jednali ve Větrném Jeníkově tři hodiny o stavu agrárního sektoru v České republice a jak se vláda postavila k pětici hlavních priorit, s nimiž souhlasily Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR, Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků ČR a Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje. Těchto pět bodů následně bylo rozvedeno v usnesení z 33. sněmu Agrární komory ČR v Brně 7. dubna a tato největší zemědělská nevládní organizace v Česku požádala ministra zemědělství Výborného, aby se k jednotlivým třinácti bodům písemně vyjádřil do konce dubna. Zpětná vazba ze strany Ministerstva zemědělství byla nyní vyhodnocena jako nevyhovující s tím, že prakticky nebylo vyhověno ani jednomu požadavku.

„Chování ministra Výborného dává jasný signál, že pro nás neudělá ani to, co by ho nestálo žádné peníze. Je to jedna velká bída a nezbývá nám nic jiného než se řídit usnesením sněmu Agrární komory ČR, které nám říká, že máme ve druhé polovině května uspořádat protestní akci. Možná má vláda strach s námi mluvit, ale naopak to neplatí. Pokud budeme čekat, že se situace sama od sebe zlepší, nedočkáme se. Vláda dělá mnoho věcí, kterými nám ubližuje, ale nic, čím by nám pomohla. Nemá to nic společného s odpovědným vládnutím, které se zřejmě řídí snahou o získání volebních preferencí i za cenu škod v našem resortu,” říká prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Proto se zemědělské nevládní organizace dohodly, že podpoří masivní protest 22. května v Praze. Bude mít podobu protestní jízdy zemědělské techniky Prahou a akcí před sídly některých vládních úřadů. Současně organizátoři zvažují uspořádání happeningu pro veřejnost na Letné, kde zemědělci předvedou ukázky své produkce a budou připraveni své kroky vysvětlit a obhájit.

 

„Vláda se staví přezíravě k problémům zemědělců a neřeší je. Ministr zemědělství Výborný opakuje stále stejné argumenty a není vůle podpořit české zemědělce. Nevzdáváme se, pokračujeme dál a uspořádáme další ze série protestních akcí. Protesty nejsou naším cílem, chceme dále jednat, ale musí být vůle skutečně pomoci sektoru. Je sice doba senáží a dalších prací, a přestože jsou zemědělci na polích od rána do noci, přeruší svoji práci a přijedou protestovat do Prahy. Tak moc jim záleží na zemědělství,“ sděluje předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Představenstvo Agrární komory ČR se svým usnesením zároveň zavázalo předat ve své členské základně informace o chystané akci napříč celou Českou republikou. Současně budou osloveny a vyzvány k podpoře i další organizace spojené s agrárním sektorem.

Požadavky zemědělských nevládních organizací:

1) Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na spuštění programu na podporu zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění.

2) Splnění slibu vlády z 8. 6. 2022 na navrácení národních dotací na úroveň roku 2022 ve výši 5 miliard korun.

3) Snížení daně z nemovitých věcí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023 nebo nezdaňování evropských dotací, což pomůže snížit náklady v době propadajících se cen.

4) Aktivní řešení přebytku základních zemědělských komodit na evropském trhu, a to omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z Evropské unie a větší spotřebou v rámci obnovitelných zdrojů energie.

5) Plné kofinancování, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie, záchranného balíčku na rok 2024, který připravuje Evropská komise a jeho vyplacení co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.

Agrární komora ČR žádala ministra zemědělství České republiky, aby do konce dubna:

1) informoval zemědělskou veřejnost o tom, jak hodlá řešit současnou akutní krizi sektoru, zejména výrazný propad cen zemědělských komodit;

2) podpořil na národní i unijní úrovni mobilizaci finančních prostředků s cílem zajistit dostatečné provozní financování zemědělských podnikatelů ve výši alespoň dvou miliard korun vyplacených do podzimu 2024;

3) pověřil Státní zemědělský intervenční fond maximálním urychlením výplaty podpor v rámci jednotné žádosti 2023, a to u prvního pilíře a ekoplateb do konce měsíce dubna, a připravil pro výplatu podpor z jednotné žádosti 2024 systém záloh s cílem podpořit efektivní provozní financování zemědělských podnikatelů;

4) zažádal o mimořádné jednání vlády o akutní krizové situaci v sektoru, případně tuto situaci za účasti nevládních organizací zastupujících zemědělce opět projednal s předsedou vlády a ministrem financí České republiky;

5) připravil memorandum o podpoře náročných sektorů dvěma miliardami korun v roce 2025, které bude dle opakovaných slibů podepsané předsedou vlády a ministrem financí České republiky, dále je nezbytné dokončit notifikaci podpor zaměstnanosti na venkově formou slevy na sociálním pojištění;

6) zažádal o mobilizaci prostředků na kompenzaci nízkých výkupních cen zejména u obilovin s využitím prostředků z krizové rezervy Společné zemědělské politiky Evropské unie a dalších zdrojů rozpočtu EU;

7) zajistil maximální možné národní kofinancování pro tyto prostředky ať už z prostředků státního rozpočtu, rezervy rezortu či s využitím prostředků druhého pilíře Společné zemědělské politiky Evropské unie;

8) přistoupil k výraznějšímu omezení bezcelních dovozů zemědělské produkce ze zemí nesplňujících unijní standardy na jednotný trh Evropské unie;

9) zažádal ve spolupráci s dalšími rezortními ministry zemědělství členských zemí o prodloužení Dočasného krizového rámce veřejné podpory v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině;

10) našel ve spolupráci s Ministerstvem financí způsob podání žádosti na uplatnění nároku na vrácení spotřební daně ze zelené nafty za první pololetí roku 2024 s výplatou v červenci letošního roku;

11) našel ve spolupráci s chovatelskými svazy model výplaty a alokace záloh dotačních titulů národních dotačních podpor pro chovatele hospodářských zvířat a zveřejnil termín výplaty,

12) našel ve spolupráci s PGRLF způsob spuštění podpory provozních úvěrů nebo snížení jistiny úvěrů a zveřejnil termín realizace;

13) pověřil Ústav zemědělské ekonomiky a informací vypracováním dopadové studie zpřísnění erozní ohroženosti územní ČR od roku 2025.

Kontakt pro média:

Agrární komora České republiky

tisková mluvčí Barbora Pánková

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

tel.: 721 306 431       

           

Agrární komora České republiky

Sdružuje většinu podnikatelů v zemědělství, lesnictví a potravinářství. Prosazuje a obhajuje oprávněné zájmy svých členů už třicet let. Její členové produkují přes 80 procent veškerých komodit a obhospodařují 1,4 milionu hektarů zemědělské půdy. AK ČR má zhruba tři tisíce členů, což zahrnuje kolem osmi set soukromě hospodařících rolníků, a zbytek tvoří zemědělské organizace. V tomto počtu nejsou zahrnuti členové 32 profesních svazů, sdružení a unií, v nichž se příslušnost podnikatelů překrývá a které rovněž sdružuje AK ČR.

Ilustrační foto: pixabay

11. květen 2024

Od čtvrtka do neděle (9.-12.5.2024) probíhá na Výstavišti v Českých Budejovicích potravinářský veletrh, spolu s veletrhem Hobby se koná již podruhé. V pavilonu T1 vystavují vedle jihočeských potravinářů i Ministerstvo zemědělství ČR, Státní zemědělský a intervenční fond, Potravinářská komora ČR nebo Česká zemědělská univerzita v Praze. Na pódiu probíhá kulinářský program, u stánků ochutnávky a prodej potravin i nápojů. Na slavnostním zahájení, které proběhlo ve čtvrtek (9.5.2024) od 13 hodin přivítal návštěvníky veletrhu mimo jiné ministr zemdělství Marek Výborný, jihočeský hejtman Martin Kuba a prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. 

Po celou dobu atraktivní pódiový program. 4 dny plné tematických kulinářských a kuchařských show v pavilonu T1.

Bližší informace o programu najdete na: CZECH FOOD EXPO 2023 - Výstaviště České Budějovice (vcb.cz)

Foto: Jiří Šír

11. květen 2024

Ministerstvo nyní poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu tohoto předpisu. Povinnost ponechalo, ale snížilo počet druhů potravin, které se musí hlásit.

Důvodová zpráva k vyhlášce počítá s tím, že by se dovoz hlásil pouze u nejrizikovějších položek, kam spadá mák, jablka, brambory, doplňky stravy a téměř všechny potraviny živočišného původu. „Návrhem dojde k výraznému zúžení rozsahu hlášení příchodu zásilek z dvaadvaceti sledovaných položek na pět. V rámci potravin živočišného původu dojde ke zrušení povinnosti hlásit příchozí zásilky hlemýžďů a medu,“ píše v důvodové zprávě ministerstvo. Novinka by podle něj měla platit od letošního července.

Celý článek si můžete přečíst zde:

Ilustrační foto: pixabay

8. květen 2024
Ve čtvrtek 30. 5. 2024 od 14.00 do 18.00 hodin proběhne v Národním zemědělském muzeu v Praze slavnostní společenské setkání, které se koná u příležitosti oslav SVĚTOVÉHO DNE MLÉKA. 
Akci organizuje: Českomoravský svaz mlékárenský, Sekce pro mléko při Potravinářské komoře České republiky, Český komitét Mezinárodní mlékařské federace, Ústav mléka, tuků a kosmetiky VŠCHT Praha.
 
PROGRAM:
Záštitu nad akcí převzal: ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný
 
1. Mléčné přivítání
2. Vystoupení hostů
3. Prof. Ing. Eva Samková, PhD. (Jihočeská univerzita České Budějovice) / Mléko, sýry a další mléčné výrobky v naší výživě
4. Vyhlášení výsledků soutěže „Mlékárenský výrobek roku 2024“
5. Vyhlášení nejlepších sýrových etiket roku 2023 (Klub sběratelů kuriozit)
6. Vyhlášení „Novinek roku 2024“ a „Ceny médií 2024”
7. Závěrečné slovo
 
Po ukončení oficiální části bude následovat neformální společenské setkání v prostorách Národního zemědělského muzea.
Zde proběhne také výstava a ochutnávka oceněných mlékárenských výrobků a bude připraveno tradiční pohoštění.
Prezentace pozvaných účastníků probíhá od 13.30 hod.
 
Zdroj: ČMMS
 
Ilustrační foto: pixabay
8. květen 2024

Potravinářská komora ČR připravuje prezentační expozice pro rok 2024 na těchto akcích:

CZECH FOOD EXPO 9.-12.5.2024

ZEMĚ ŽIVITELKA 22.-27.8.2024

DOŽÍNKY NA LETNÉ 7.9.2024

DEN ZDRAVÍ SE STOBEM 19.10.2024

Odprezentujeme Vaše výrobky přímo na stánku PK ČR nebo je možné se zúčastnit na akci přímo. Svoje výrobky tak můžete zaslat do sídla komory před konáním akce nebo přímo na místo konání, i v průběhu akce.

Preferujeme výrobky se značkou Česká cechovní normy, Český výrobek - garantováno PK ČR a držitele ocenění Potravinářské komory o nejlepší inovativní výrobek roku. 

V případě zájmu kontaktujte již nyní Helenu Kavanovou na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Elišku Fořtovou na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. 

8. květen 2024

S cílem představit svět bohaté Indické potravinářské kultuře a také podpořit investice do rozmanitého odvětví zpracování potravin v zemi,  zorganizovalo Ministerstvo potravinářského průmyslu vlády Indie druhé vydání mezinárodního veletrhu „World Food India (WFI) 2023“ během 3.–5. listopadu 2023 na Pragati Maidan v Novém Dillí. WFI 2023 byl slavnostně zahájen čestným premiérem Indie a přilákal účast z více než 90 zemí.

Aby bylo možné využít tohoto úspěchu, byl v letošním roce naplánován World Food India 2024 v ještě větším měřítku s cílem předvést Indii jako potravinový koš světa a prozkoumat možnosti investic a spolupráce  v oblasti zpracování potravin, technologií a zařízení, logistiky, chladírenských řetězců a také prodeje potravin. WFI 2024 se bude konat ve dnech 19. – 22. září 2024 v Bharat Mandapam, Pragati Maidan, New Delhi.  Další informace naleznete v brožuře, v příloze tohoto e-mailu.

Jednou z hlavních atrakcí veletrhu v roce 2023 byl Reverse Buyer Seller Meet (RBSM), kde se zúčastnilo asi 715 mezinárodních kupujících z více než 90 zemí včetně zemí EU, USA, GCC, Afriky, jihovýchodní Asie a Austrálie. Během třídenní akce se uskutečnilo více než 16 000 obchodních jednání a exportéři během této akce vygenerovali více než 3 000 obchodních příležitostí, které se v blízké budoucnosti promění v obchod.

Aby se tempo dále rozvíjelo, ministerstvo potravinářského průmyslu  letos plánuje  RBSM ještě ve větším měřítku. K účasti na této akci jsou zvány obchodní delegace z různých zemí z celého světa.

Bližší informace: 

Embassy of India in Prague
Ing. Lucia Molnarova
Market research officer
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: 00420 257 107 019

Ilustrační foto: pixabay

8. květen 2024

Pod jeho vedením se jeden z největších tuzemských zpracovatelů kuřecího masa obratově vyšvihl z miliardového obratu na více než trojnásobek. David Bednář v byznysu sází na automatizaci a investice do technologií – a v osobním životě na disciplínu. Ta ho ostatně dovedla až na kulturistický Olymp.

Vzhledem k oboru, jemuž zasvětil posledních čtrnáct let, by se hodilo napsat, že vstává se slepicemi. Jenže pravda je taková, že David Bednář vstává ještě mnohem dřív. „Každý den ve tři ráno, jsem tak zvyklý,“ překvapuje. „Ráno mám v kanceláři klid a udělám nejvíc práce,“ dodává.
Přináší to výsledky. Drůbežářský závod Klatovy, tuzemská dvojka ve zpracování kuřecího masa, má aktuálně roční obrat ve výši 3,5 miliardy korun a ziskovost EBITDA okolo 200 milionů. Když v roce 2010 Bednář nastupoval, obrat byl přibližně miliardový.

Celý článek si můžete přečíst zde:

Ilustrační fot: pixabay

7. květen 2024

Evropská komise publikovala dne 03/05/2024 zprávu o krátkodobém výhledu pro zemědělské trhy EU na jaro 2024. Vlivy klimatické a geopolitické krize mají dopad na produktivitu, obchod, spotřebitelskou poptávku, ceny a v důsledku i na příjem zemědělců. Ceny vstupů se i přes poklesy nadále drží nad úrovní z období před koronavirovou krizí. Výroba hnojiv v EU se zotavuje, avšak dovoz zůstává vysoký. Cenový index potravin se v porovnání s rokem 2022 snížil, avšak zatím se plně neprojevil na ceně potravin. Nicméně cenový index je v porovnání s rokem 2015 vyšší o 43 % (v PL dokonce o 65 % a v LT o 69 %). V roce 2024/25 se předpokládá navýšení produkce obilovin v EU o 3 % na 278,5 milionů tun. Produkce cukru bude vyšší na úrovni 15,6 milionů tun, spotřeba cukru se zatím nenavyšuje z důvodu přetrvávajících vysokých cen. I přes snižující se počet dojnic v EU (-0,5 %) má nabídka mléka zůstat stabilní (+0,4 %). Spotřeba hovězího masa na obyvatele v EU klesla v roce 2023 na 9,7 kg (-4,7 % oproti 2022), pokles spotřeby je očekáván i v roce 2024 o 2,8 %, klesat bude v odpovídající míře i produkce. Produkce vepřového klesla v roce 2023 o 6,6 %, letos by mohl pokles zpomalit na 0,4 %. Spotřeba drůbežího masa se v roce 2023 zvýšila o 3 %, v roce 2024 by měla vzrůst o další 2 %.

Více informací zde.

Zdroj: Stálé zastoupení PK ČR v Bruselu

Ilustrační foto: pixabay

7. květen 2024

Francouzská agentura pro potraviny, životní prostředí a bezpečnost a ochrany zdraví při práci (ANSES) představila v uplynulém týdnu vlastní návrh na označování welfare zvířat na potravinách. Systém by měl být pětistupňový, přičemž dodržování základních evropských pravidel welfare by umožnilo přistup pouze k nejnižšímu z pěti stupňů značení. Systém by měl být založen na posuzování „stavu pohody zvířat“, měřenými kritérii by tedy měla být samotná zvířata, nikoliv pouze podmínky jejich chovu. Stávající systémy značení se zaměřují na metody chovu a opatření přijatá ke zlepšení dobrých životních podmínek zvířat. To ale podle ANSES není dostatečné – podle ANSES farma s chovem nosnic může mít vybudovány hřady, ale pokud je slepice nevyužívají, protože z různých důvodů nejsou vhodné, tak k dobrým životním podmínkám slepic v konečném důsledku nepřispívají. Podle agentury je proto potřeba přejít na ukazatele, které se zaměřují především na stav pohody zvířat. Ty odpovídají spíše hodnocení výsledku. Cílem změny je podle ANSES vytvořit harmonizované jednotné označování potravin živočišného původu v Evropě a správně informovat spotřebitele. Pětistupňový systém značení welfare zvířat by se měl uplatňovat na všechny produkty živočišného původu, systém by měl být velmi podobný systému Nutri-Score – nejlepší úrovní welfare by bylo hodnocení „A“, nejhorší pak „E“. Úroveň „E“ by přitom odpovídala dodržování evropských právních předpisů, ať už jde o život na farmě, přepravu, nebo porážku zvířat. Úroveň A by pak byla dosažena souhrnem nejlepších výsledků v oblasti dobrých životních podmínek zvířat nejen ve výrobě, ale také ve fázi selekce a množení.

Více informací zde.

Zdroj: Stálé zastoupení PK ČR v Bruselu

Ilustrační foto: pixabay

7. květen 2024

Italská vláda připravuje změnu ústavy, která by měla znemožnit zavedení systému výživového značení potravin na přední straně obalu pomocí Nutri-Score v Itálii. Jedním z hlavních argumentů pro zavedení ochranných opatření proti zavedení Nutri-Score je diskriminace tradičních italských potravin včetně například extra panenského olivového oleje. Změnu ústavy podpořil i italský ministr zemědělství Francesco Lollobrigida, podle kterého by změna měla ke stávající ochraně italských občanů přidat i právo na zdravou výživu a ochranu produktů symbolizujících národní identitu. Změna italské ústavy bude ale náročný proces – procedura změny již byla zahájena v dolní komoře italského parlamentu, brzy bude zahájena i v horní komoře. O novele by musely obě komory hlasovat dvakrát a její schválení prostou většinou by vedlo k následnému referendu, které by změnu potvrdilo nebo zamítlo. V případě schválení změny ústavy by došlo prakticky k zamezení možnosti zavedení Nutri-Score v Itálii, protože by ústava potvrdila zdravotní prospěšnost italských potravin.

Více informací zde.

Zdroj: Stálé zastoupení PK ČR v Bruselu

Ilustrační foto: pixabay

3. květen 2024

Pozvánka na  kulatý stůl s názvem JAK ZAČÍT S UDRŽITELNOSTÍ V POTRAVINÁŘSKÉM PODNIKU?

PÁTEK 10. 5. 2024 od 10.00 hodin v Národním pavilonu Z, Výstaviště České Budějovice
 
Potravinářská komora ČR pořádá již třetí kulatý stůl na téma UDRŽITELNÝ POTRAVINOVÝ SYSTÉM V ČESKU.
Akce je součástí odborného programu potravinářského veletrhu CZECH FOOD EXPO 2024.
 
Moderuje:
» JAN PIVOŇKA
ředitel pro Společnou zemědělskou politiku a strukturální fondy Potravinářské komory ČR
 
V diskuzním panelu vystoupí:
 
» JINDŘICH FIALKA
vrchní ředitel Sekce potravinářství MZe
 
» MARTIN HLAVÁČEK
poslanec Evropského parlamentu
 
» DAVID JANKŮ
reporting konzultant, Frank Bold Advisory s.r.o. / Nefinanční reporting v oblasti výroby potravin
 
» LADISLAV LÁZŇOVSKÝ
senior nákupčí sortimentu OZ, pečiva a delikates BILLA, spol. s r.o. / Novinky v retailu 
 
» ROBIN DUFEK
ředitel společnosti SUSTAINOVA / Udržitelnost jednoduše a věcně
 
» ADÉLA PAĎOURKOVÁ
stálé zastoupení PK ČR v Bruselu / Aktuálně projednávané akty v oblasti udržitelnosti
 
» PETR KOROUS
poradce pro management ČSOB / Udržitelnost z pohledu bank
 
Diskutovat dále budou zástupci ministerstva zemědělství, zástupci krajů a obcí,
zemědělci, potravináři, obchodníci a další hosté.
 
Kulatý stůl je omezen počtem 20 osob.
 
V případě zájmu o účast prosím kontaktujte Mgr. Helenu Kavanovou na
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo tel.: +420 737 287 024