8. květen 2024
Ve čtvrtek 30. 5. 2024 od 14.00 do 18.00 hodin proběhne v Národním zemědělském muzeu v Praze slavnostní společenské setkání, které se koná u příležitosti oslav SVĚTOVÉHO DNE MLÉKA. 
Akci organizuje: Českomoravský svaz mlékárenský, Sekce pro mléko při Potravinářské komoře České republiky, Český komitét Mezinárodní mlékařské federace, Ústav mléka, tuků a kosmetiky VŠCHT Praha.
 
PROGRAM:
Záštitu nad akcí převzal: ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný
 
1. Mléčné přivítání
2. Vystoupení hostů
3. Prof. Ing. Eva Samková, PhD. (Jihočeská univerzita České Budějovice) / Mléko, sýry a další mléčné výrobky v naší výživě
4. Vyhlášení výsledků soutěže „Mlékárenský výrobek roku 2024“
5. Vyhlášení nejlepších sýrových etiket roku 2023 (Klub sběratelů kuriozit)
6. Vyhlášení „Novinek roku 2024“ a „Ceny médií 2024”
7. Závěrečné slovo
 
Po ukončení oficiální části bude následovat neformální společenské setkání v prostorách Národního zemědělského muzea.
Zde proběhne také výstava a ochutnávka oceněných mlékárenských výrobků a bude připraveno tradiční pohoštění.
Prezentace pozvaných účastníků probíhá od 13.30 hod.
 
Zdroj: ČMMS
 
Ilustrační foto: pixabay
8. květen 2024

Potravinářská komora ČR připravuje prezentační expozice pro rok 2024 na těchto akcích:

CZECH FOOD EXPO 9.-12.5.2024

ZEMĚ ŽIVITELKA 22.-27.8.2024

DOŽÍNKY NA LETNÉ 7.9.2024

DEN ZDRAVÍ SE STOBEM 19.10.2024

Odprezentujeme Vaše výrobky přímo na stánku PK ČR nebo je možné se zúčastnit na akci přímo. Svoje výrobky tak můžete zaslat do sídla komory před konáním akce nebo přímo na místo konání, i v průběhu akce.

Preferujeme výrobky se značkou Česká cechovní normy, Český výrobek - garantováno PK ČR a držitele ocenění Potravinářské komory o nejlepší inovativní výrobek roku. 

V případě zájmu kontaktujte již nyní Helenu Kavanovou na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Elišku Fořtovou na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. 

8. květen 2024

S cílem představit svět bohaté Indické potravinářské kultuře a také podpořit investice do rozmanitého odvětví zpracování potravin v zemi,  zorganizovalo Ministerstvo potravinářského průmyslu vlády Indie druhé vydání mezinárodního veletrhu „World Food India (WFI) 2023“ během 3.–5. listopadu 2023 na Pragati Maidan v Novém Dillí. WFI 2023 byl slavnostně zahájen čestným premiérem Indie a přilákal účast z více než 90 zemí.

Aby bylo možné využít tohoto úspěchu, byl v letošním roce naplánován World Food India 2024 v ještě větším měřítku s cílem předvést Indii jako potravinový koš světa a prozkoumat možnosti investic a spolupráce  v oblasti zpracování potravin, technologií a zařízení, logistiky, chladírenských řetězců a také prodeje potravin. WFI 2024 se bude konat ve dnech 19. – 22. září 2024 v Bharat Mandapam, Pragati Maidan, New Delhi.  Další informace naleznete v brožuře, v příloze tohoto e-mailu.

Jednou z hlavních atrakcí veletrhu v roce 2023 byl Reverse Buyer Seller Meet (RBSM), kde se zúčastnilo asi 715 mezinárodních kupujících z více než 90 zemí včetně zemí EU, USA, GCC, Afriky, jihovýchodní Asie a Austrálie. Během třídenní akce se uskutečnilo více než 16 000 obchodních jednání a exportéři během této akce vygenerovali více než 3 000 obchodních příležitostí, které se v blízké budoucnosti promění v obchod.

Aby se tempo dále rozvíjelo, ministerstvo potravinářského průmyslu  letos plánuje  RBSM ještě ve větším měřítku. K účasti na této akci jsou zvány obchodní delegace z různých zemí z celého světa.

Bližší informace: 

Embassy of India in Prague
Ing. Lucia Molnarova
Market research officer
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: 00420 257 107 019

Ilustrační foto: pixabay

8. květen 2024

Pod jeho vedením se jeden z největších tuzemských zpracovatelů kuřecího masa obratově vyšvihl z miliardového obratu na více než trojnásobek. David Bednář v byznysu sází na automatizaci a investice do technologií – a v osobním životě na disciplínu. Ta ho ostatně dovedla až na kulturistický Olymp.

Vzhledem k oboru, jemuž zasvětil posledních čtrnáct let, by se hodilo napsat, že vstává se slepicemi. Jenže pravda je taková, že David Bednář vstává ještě mnohem dřív. „Každý den ve tři ráno, jsem tak zvyklý,“ překvapuje. „Ráno mám v kanceláři klid a udělám nejvíc práce,“ dodává.
Přináší to výsledky. Drůbežářský závod Klatovy, tuzemská dvojka ve zpracování kuřecího masa, má aktuálně roční obrat ve výši 3,5 miliardy korun a ziskovost EBITDA okolo 200 milionů. Když v roce 2010 Bednář nastupoval, obrat byl přibližně miliardový.

Celý článek si můžete přečíst zde:

Ilustrační fot: pixabay

7. květen 2024

Evropská komise publikovala dne 03/05/2024 zprávu o krátkodobém výhledu pro zemědělské trhy EU na jaro 2024. Vlivy klimatické a geopolitické krize mají dopad na produktivitu, obchod, spotřebitelskou poptávku, ceny a v důsledku i na příjem zemědělců. Ceny vstupů se i přes poklesy nadále drží nad úrovní z období před koronavirovou krizí. Výroba hnojiv v EU se zotavuje, avšak dovoz zůstává vysoký. Cenový index potravin se v porovnání s rokem 2022 snížil, avšak zatím se plně neprojevil na ceně potravin. Nicméně cenový index je v porovnání s rokem 2015 vyšší o 43 % (v PL dokonce o 65 % a v LT o 69 %). V roce 2024/25 se předpokládá navýšení produkce obilovin v EU o 3 % na 278,5 milionů tun. Produkce cukru bude vyšší na úrovni 15,6 milionů tun, spotřeba cukru se zatím nenavyšuje z důvodu přetrvávajících vysokých cen. I přes snižující se počet dojnic v EU (-0,5 %) má nabídka mléka zůstat stabilní (+0,4 %). Spotřeba hovězího masa na obyvatele v EU klesla v roce 2023 na 9,7 kg (-4,7 % oproti 2022), pokles spotřeby je očekáván i v roce 2024 o 2,8 %, klesat bude v odpovídající míře i produkce. Produkce vepřového klesla v roce 2023 o 6,6 %, letos by mohl pokles zpomalit na 0,4 %. Spotřeba drůbežího masa se v roce 2023 zvýšila o 3 %, v roce 2024 by měla vzrůst o další 2 %.

Více informací zde.

Zdroj: Stálé zastoupení PK ČR v Bruselu

Ilustrační foto: pixabay

7. květen 2024

Francouzská agentura pro potraviny, životní prostředí a bezpečnost a ochrany zdraví při práci (ANSES) představila v uplynulém týdnu vlastní návrh na označování welfare zvířat na potravinách. Systém by měl být pětistupňový, přičemž dodržování základních evropských pravidel welfare by umožnilo přistup pouze k nejnižšímu z pěti stupňů značení. Systém by měl být založen na posuzování „stavu pohody zvířat“, měřenými kritérii by tedy měla být samotná zvířata, nikoliv pouze podmínky jejich chovu. Stávající systémy značení se zaměřují na metody chovu a opatření přijatá ke zlepšení dobrých životních podmínek zvířat. To ale podle ANSES není dostatečné – podle ANSES farma s chovem nosnic může mít vybudovány hřady, ale pokud je slepice nevyužívají, protože z různých důvodů nejsou vhodné, tak k dobrým životním podmínkám slepic v konečném důsledku nepřispívají. Podle agentury je proto potřeba přejít na ukazatele, které se zaměřují především na stav pohody zvířat. Ty odpovídají spíše hodnocení výsledku. Cílem změny je podle ANSES vytvořit harmonizované jednotné označování potravin živočišného původu v Evropě a správně informovat spotřebitele. Pětistupňový systém značení welfare zvířat by se měl uplatňovat na všechny produkty živočišného původu, systém by měl být velmi podobný systému Nutri-Score – nejlepší úrovní welfare by bylo hodnocení „A“, nejhorší pak „E“. Úroveň „E“ by přitom odpovídala dodržování evropských právních předpisů, ať už jde o život na farmě, přepravu, nebo porážku zvířat. Úroveň A by pak byla dosažena souhrnem nejlepších výsledků v oblasti dobrých životních podmínek zvířat nejen ve výrobě, ale také ve fázi selekce a množení.

Více informací zde.

Zdroj: Stálé zastoupení PK ČR v Bruselu

Ilustrační foto: pixabay

7. květen 2024

Italská vláda připravuje změnu ústavy, která by měla znemožnit zavedení systému výživového značení potravin na přední straně obalu pomocí Nutri-Score v Itálii. Jedním z hlavních argumentů pro zavedení ochranných opatření proti zavedení Nutri-Score je diskriminace tradičních italských potravin včetně například extra panenského olivového oleje. Změnu ústavy podpořil i italský ministr zemědělství Francesco Lollobrigida, podle kterého by změna měla ke stávající ochraně italských občanů přidat i právo na zdravou výživu a ochranu produktů symbolizujících národní identitu. Změna italské ústavy bude ale náročný proces – procedura změny již byla zahájena v dolní komoře italského parlamentu, brzy bude zahájena i v horní komoře. O novele by musely obě komory hlasovat dvakrát a její schválení prostou většinou by vedlo k následnému referendu, které by změnu potvrdilo nebo zamítlo. V případě schválení změny ústavy by došlo prakticky k zamezení možnosti zavedení Nutri-Score v Itálii, protože by ústava potvrdila zdravotní prospěšnost italských potravin.

Více informací zde.

Zdroj: Stálé zastoupení PK ČR v Bruselu

Ilustrační foto: pixabay

3. květen 2024

Pozvánka na  kulatý stůl s názvem JAK ZAČÍT S UDRŽITELNOSTÍ V POTRAVINÁŘSKÉM PODNIKU?

PÁTEK 10. 5. 2024 od 10.00 hodin v Národním pavilonu Z, Výstaviště České Budějovice
 
Potravinářská komora ČR pořádá již třetí kulatý stůl na téma UDRŽITELNÝ POTRAVINOVÝ SYSTÉM V ČESKU.
Akce je součástí odborného programu potravinářského veletrhu CZECH FOOD EXPO 2024.
 
Moderuje:
» JAN PIVOŇKA
ředitel pro Společnou zemědělskou politiku a strukturální fondy Potravinářské komory ČR
 
V diskuzním panelu vystoupí:
 
» JINDŘICH FIALKA
vrchní ředitel Sekce potravinářství MZe
 
» MARTIN HLAVÁČEK
poslanec Evropského parlamentu
 
» DAVID JANKŮ
reporting konzultant, Frank Bold Advisory s.r.o. / Nefinanční reporting v oblasti výroby potravin
 
» LADISLAV LÁZŇOVSKÝ
senior nákupčí sortimentu OZ, pečiva a delikates BILLA, spol. s r.o. / Novinky v retailu 
 
» ROBIN DUFEK
ředitel společnosti SUSTAINOVA / Udržitelnost jednoduše a věcně
 
» ADÉLA PAĎOURKOVÁ
stálé zastoupení PK ČR v Bruselu / Aktuálně projednávané akty v oblasti udržitelnosti
 
» PETR KOROUS
poradce pro management ČSOB / Udržitelnost z pohledu bank
 
Diskutovat dále budou zástupci ministerstva zemědělství, zástupci krajů a obcí,
zemědělci, potravináři, obchodníci a další hosté.
 
Kulatý stůl je omezen počtem 20 osob.
 
V případě zájmu o účast prosím kontaktujte Mgr. Helenu Kavanovou na
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo tel.: +420 737 287 024
3. květen 2024
 

Řím 3. května (ČTK) - Světové ceny potravin v dubnu pokračovaly v růstu, dál zdražuje maso a mírně se zvýšila i cena rostlinných olejů či obilovin. Zlevnil naopak cukr a mléčné výrobky. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Potraviny od začátku letošního roku zlevňovaly, jejich ceny se začaly zvyšovat v březnu.

Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se podle FAO v dubnu vyšplhal na 119,1 bodu. To je o tři desetiny procentního bodu více, než kde byl index v březnu. FAO březnový index podrobila revizi, původně u něj uváděla hodnotu 118,3 bodu. Meziročně je však index o 9,6 procenta níže.

FAO také vydala aktualizovanou zprávu o vývoji nabídky a poptávky po obilovinách. Produkci za sezonu 2023/2024 odhaduje na 2,846 miliardy tun, což je proti předchozí sezoně nárůst o 1,2 procenta. Dosavadní odhad produkce tak FAO zvýšila o pět milionů tun, zejména kvůli aktualizovaným informacím o pěstování rýže v Barmě a Pákistánu.

"V důsledku toho se očekává, že celosvětová produkce rýže v sezoně 2023/2024 dosáhne nového rekordu 529,2 milionu tun, což je 0,7 procenta nad odhadem pro sezonu 2022/2023. Kromě toho jsme provedli mírné revize směrem nahoru v prognózách celosvětové produkce kukuřice a pšenice," stojí ve zprávě.

FAO také předpokládá, že světové zásoby obilovin koncem letošního roku dosáhnou 890 milionů tun. Navzdory revizi směrem dolů o 4,6 milionu tun z předchozího měsíce je to stále 2,1 procenta nad výchozí úrovní. Za revizí směrem dolů je hlavně očekávaný pokles zásob kukuřice v Brazílii a ve Spojených státech, v menší míře i pokles zásob ječmene v Kazachstánu.

spr

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: pixabay

29. duben 2024

Srdečně Vás zveme na technologickou největší Česko-Slovenskou technologickou konferenci „Czech-Slovak Technology Summit 2024“.

Datum: 12. - 13. června 2024, místo: Zámek Mikulov na Moravě.

Tato konference je současně největším česko-slovenským networkingem s kombinovanou odbornou tematikou z oblastí umělé inteligence, kyberbezpečnosti a EDIH. Pokud se tedy věnujete zapojení AI v automatizaci výroby podniku, řídíte s pomocí AI procesy ve Vaší organizaci, řešíte kybernetickou bezpečnost ve Vaší firmě/organizaci nebo jste například členem či klientem konsorcií Evropských digitálních inovačních skupin, právě pro Vás může být konference přínosná. K celkově příznivému efektu může přispět také networking v „jihomoravském stylu“ v příjemném jarním prostředí zámku Mikulov.
Bližší informace o této konferenci a možnost registrace naleznete na stránkách: CS Technology Summit 2024 – Iresa (iresa-cz.cz).
Do 20. května platí 20% sleva na všechny typy vstupu (při zadání hesla: "Sleva20csts").

Bližší informace najdete zde: 

29. duben 2024

Katastrofa, jakou ovocnáři nepamatují, stihla po mrazivém týdnu sady v celém Česku. Ještě před čtrnácti dny pěstitelé odhadovali slušnou úrodu a nešetřili optimismem. Dnes sčítají škody.

Opakované teploty pod kritickou hranicí skoro minus tří stupňů mnohde odepsaly celou letošní úrodu. Sady nezachránily ani balíky zapálené slámy či další ochrana účinná proti krátkým jarním mrazíkům. Sláma mezi ovocnými stromy v Choustníkově Hradišti na Královédvorsku doutnala ještě ve středu, kdy teploměr ukazoval pět stupňů nad nulou.

„Něco takového za pětačtyřicet let, co dělám ovoce, nepamatuji. Mráz totálně spálil veškerou úrodu. A to málo, co zbylo, nebude prodejné. Nestandardní jablka se ani nevyplatí sklízet. Náklady by převyšovaly možný zisk,“ konstatoval majitel hradišťské společnosti Malus Antonín Krobot. Pojistka pěstiteli sice část předpokládané ztráty pokryje, micméně zdaleka nevyrovná vynaložené náklady.

Celý článek si můžete přečíst zde:

Ilustrační foto: pixabay

25. duben 2024

Rozhovor s Richardem Benýškem o vlastnictví lesů v Čechách a na Slovensku, kůrovcové kalamitě, zadržování vody v přírodě, chovu masného skotu a o soutěži Pestrá krajina, kde získal se svým Běleckým mlýnem zlatou medaili. Je to forma ocenění za to, že máme krajinu, která dobře vypadá a je ekonomicky a ekologicky stabilní.

Celý článek si můžete přečíst zde:

Ilustrační foto: pixabay

24. duben 2024

Ministerstvo zemědělství otevřelo příjem žádostí o dotace pro tento rok prostřednictvím Jednotné žádosti, která zahrnuje jak žádosti o přímé platby, tak i o podporu z neprojektových částí II. pilíře (Programu rozvoje venkova) nového programového období Společné zemědělské politiky EU pro léta 2023 až 2027.

Je důležité si však uvědomit, že financování z předchozího roku ještě nebylo zcela vyrovnáno. Na konci března 2023 bylo rozděleno 28 miliard korun, ale v současnosti byla vyplacena pouze suma 18 miliard korun, čímž v sektoru vznikl deficit 10 miliard korun. „Stát tak místo toho, aby pomáhal řešit současné ekonomické problémy zemědělců způsobené nedostatkem finančních prostředků, je naopak prohlubuje,“ konstatuje předseda ZS ČR Martin Pýcha.

Celý článek si můžete přečíst zde:

Ilustrační foto: pixabay

23. duben 2024

AMSP ČR chce přednést názory členské základny, tj. malých a středních podniků a živnostníků, před lidmi, kteří chtějí obhajovat zájmy České republiky v Evropském parlamentu. Je třeba, aby politici znali názory a potřeby největšího segmentu české ekonomiky.

Připojte se k naší debatě! I Vy můžete v průběhu vysílání zaslat svůj dotaz.

Debatu moderuje Vladimír Kroc z Českého rozhlasu.

Odkaz na připojení:

Pozvání přijali: 

  • Lenka Desatová, Sociální demokracie
  • Tomáš Kubín, ANO
  • Milan Urban, SPD a Trikolora
  • David František Wagner, Česká pirátská strana
  • Lubomír Zaorálek, Sociální demokracie
23. duben 2024

Stále větší význam má pro českou veřejnost oblast kvalitního vzdělávání. Pro mladé do 29 let je to dokonce nejdůležitější oblast rozvoje české společnosti. Vyplývá to z aktuálního výzkumu postoje Čechů k Cílům udržitelného rozvoje (SDGs) realizovaného agenturou Ipsos pro Asociaci společenské odpovědnosti. Česká republika se celosvětově v oblasti plnění SDGs umístila podle poslední Zprávy o udržitelném rozvoji 2023 na 8. místě a oproti předcházejícímu roku poskočila výše o 5 příček.

Znalost SDGs v české populaci je během posledních dvou let stabilní. Třetina Čechů má o nich alespoň základní povědomí, 61 procent o nich alespoň slyšelo. „Průzkum ukázal, že druhým nejčastějším zdrojem informací o SDGs jsou nevládní organizace a soukromý sektor. Ze své pozice se proto Asociace i její členové snaží udržitelnost do veřejného prostoru prosazovat různými cestami, třeba prostřednictvím prestižních Cen SDGs. Věříme, že povědomí o globálních cílech poroste,” řekla k výsledkům zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová.

V roce 2022 se na vnímání jednotlivých SDGs mezi Čechy podepsala válka na Ukrajině a nestabilní ekonomická situace. Dlouhodobě zůstává nejdůležitější osobní prioritou zdraví a kvalitní život, letos ale významně narostla důležitost vzdělání – a to jak osobní, tak apel na vládu, aby se této oblasti věnovala prioritně. „Jednoznačně platí, že vzdělávání je cestou k podpoře řešení mnoha problémů a témat, ať už jde o zdraví, udržení míru nebo zvyšování životní úrovně, a současně zásadní podmínkou pro spokojený a úspěšný život. Proto je tak důležité usilovat o zajištění kvalitního vzdělání dostupného pro všechny,” říká ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.

„Podle názoru české veřejnosti by se měl vzdělávací systém více zaměřit zejména na podporu softskills jako je kritické myšlení, komunikační a kreativní dovednosti a také na podporu zvídavosti, která je silným hnacím motorem inovací. S rostoucí rolí moderních technologií a AI budou tyto dovednosti důležitější než kdy dříve,” říká Markéta Kneblíková, manažerka komunikace Ipsos.

Umíme hospodařit s vodou, snažíme se o rovnost mužů a žen

Podle veřejnosti v Česku úspěšně řešíme především cíle zaměřené na pitnou vodu a kanalizaci, rovnost mužů a žen nebo dostupné a čisté energie. Tento trend potvrzuje i Zpráva o udržitelném rozvoji, u všech těchto Cílů je Česká republika velmi daleko v jejich dosahování. Jediným zcela dosaženým cílem u nás zůstává boj s chudobou.

Asociace společenské odpovědnosti, která vnímání SDGs v Česku dlouhodobě sleduje, si je vědoma toho, že nejen ve vzdělávání posouvají společnost dopředu inovativní projekty firem,

organizací, škol nebo veřejné správy. I proto už sedmým rokem vyhlásila prestižní Ceny SDGs. Kategorii vzdělání doplní diverzita, rovnost a inkluze; inovace, technologie a cirkulární ekonomika; rozvojová spolupráce, mír a partnerství; změna klimatu a biodiverzita a mladý lídr. Letošní novinkou je zvláštní ocenění Kateřiny Fialkové, významné osobnosti české diplomacie, která náhle zemřela v roce 2022.

Do uplynulých šesti ročníků se přihlásilo přes 1500 projektů, samotné zapojení pro ně znamená zviditelnění, zvýšení důvěryhodnosti a reputace nebo nezávislé hodnocení od odborníků v daném oboru. Letošní přihlašování na webu www.cenysdgs.cz končí už za týden 30. dubna.

Kontakt pro média:

Tereza Novosadová Ocetková, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 739 283 983

Ceny SDGs jsou světově unikátním oceněním za naplňování globálních cílů OSN. Za vznikem ocenění, které inspiruje celý svět, stojí už od roku 2017 Asociace společenské odpovědnosti. Během uplynulých ročníků využilo 1500+ projektů příležitosti ukázat, jakým způsobem pomáhají svým podnikáním a činností aktivně naplňovat principy udržitelného rozvoje a závazky České republiky k nim. Letos Ceny SDGs pořádá Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Generálním partnerem je Skupina ČEZ.

Výzkum zaměřený na postoj Čechů k SDGs byl realizován společností IPSOS pro Asociaci společenské odpovědnosti na reprezentativním vzorku populace ČR ve věku 18 - 65 let, probíhal online v únoru 2024, zúčastnilo se ho 1021 respondentů.

22. duben 2024

Pozvánka na seminář, který se bude konat 14.05.2024 od 09:00 do 15:30 hodin v Národním zemědělském muzeu, Kostelní 1300/44 v Praze. 

Organizuje Centrum zemědělsko-potravinářského výzkumu a inovací, www.czpvi.cz

On-line přihláška zde

Témata přednášek na semináři:

Výběr zásadních a očekávaných legislativních novinek

o   Jakub Málek

Výsledky kontrol SZPI roku 2023 a nastínění dalších trendů

o    Dana Smělá

Umělá inteligence – Váš nový spolupracovník v potravinářství

o   Tomáš Kapler

Trendy a přehled v digitálním marketingu

o   Martin Fryč

Trvanlivost potravin s EFSA nástrojem: Snižování potravinového odpadu

o   Naděžda Kulišťáková Cahlíková

Bližší informace najdete zde:

Ilustrační foto: pixabay

21. duben 2024

Seminář k udržitelnému zavlažování recyklovanou vodou

pořádaný společnostmi Veolia a PCG pod záštitou SOVAK ČR a CzWA
12.6.2024 Golf Vinoř, Bohdanečská 203, 190 17 Praha-Vinoř
 
Program:
9:30 Registrace
9:55 Zahájení semináře. Tomáš Raška (Prague City Golf), Ondřej Beneš (Veolia)
10:05 Recyklace odpadních vod je cestou pro udržitelnost. Prof. Jiří Wanner (VŠCHT, CzWA)
10:25 Jsou závlahy základním prvkem adaptace zemědělské krajiny? Prof. Petr Sklenička (ČZU)
10:45 Právní rámec recyklace vod. Vilém Žák (SOVAK ČR), Jiří Paul (CzWA)
11:05 Lake restoration – zkušenosti a vyhodnocení. Filip Červenka, Vladimír Klouček (Kemira)
11:30 Možnosti snížení zálivky smart systémy. Vojtěch Malina (CleverFarm)
11:45 Výsledky monitoringu kvality vod pro golf Vinoř. Jana Koubová (PVK), Evžen Zavadil
12:00 Závěr semináře a občerstvení z dílny Miluše Makó (Green Table by Veolia)
12:15 Odborná exkurze – systém hygienizace a úpravy vyčištěné odpadní vody pro golfové hřiště a návazně exkurze na ČOV Kbely. Evžen Zavadil, Jana Koubová (PVK)
 

Ilustrační foto: pixabay

15. duben 2024

TeamUp je šestiměsíční program, jehož cílem je usnadnit vznik a budování společností na zemědělsko-potravinářském trhu. Zaměřuje se na propojování technologů a inovátorů s obchodními partnery. Pomáhá najít vhodného spoluzakladatele a poskytuje podporu při budování startupu, zahrnující odborné poradenství, školení na světové úrovni, mentoring, networking a financování.

Bližší informace najdete zde:

Přihlášky do unikátního šestiměsíčního programu TeamUp právě otevřeny!

   
 
  • Máte technologii nebo řešení pro zemědělsko-potravinářské odvětví?
  • Nebo chcete využít své dovednosti a zkušenosti k vybudování úspěšného #AgrifoodStartupu?

Pak je program TeamUp určený právě pro Vás!

   

Deadline pro registraci:

30. dubna 2024

Link na registrační portál:

https://www.eitfood.eu/projects/teamup

   
   

TeamUp je šestiměsíční program, jehož cílem je usnadnit vznik a budování společností na zemědělsko-potravinářském trhu. Zaměřuje se na propojování technologů a inovátorů s obchodními partnery. Pomáhá najít vhodného spoluzakladatele a poskytuje podporu při budování startupu, zahrnující odborné poradenství, školení na světové úrovni, mentoring, networking a financování.

 
 

Proč bych se měl/a do programu TeamUp zapojit?

   

Tech Co-founder:

Bussines Co-founder:

  • máte zajímavou zemědělsko-potravinářskou technologii, která se zabývá jednou z oblastí zájmu EIT Food
  • máte zkušenosti s rozvojem podnikání v oblastech, jako je obchod, provoz, marketing, strategie, a chcete uplatnit své dovednosti při uvádění účinného řešení v oblasti zemědělsko-potravinářského odvětví na trh
  • chcete uvést své inovativní řešení na trh, ale máte potíže s jeho komercializací
  • zajímáte se o inovace a technologie v zemědělsko-potravinářském odvětví
  • jste zapálení pro podnikání a chcete vyvíjet a rozvíjet agropotravinářský startup s velkým dopadem
  • chcete spolupracovat s vynikajícími technologickými odborníky a stát se spoluzakladatelem nebo členem týmu inovativního zemědělsko-potravinářského startupu
  • chcete spolupracovat s vhodným spoluzakladatelem, který by vedl obchodní stránku rozvoje startupu
   

Program TeamUp se skládá ze čtyř fází:

 
  1. Registrace / přihláška: Přihlaste se jako technolog, začínající start-up nebo profesionál.
  1. Matchmaking: EIT Food Vám usnadní proces propojení s vhodnými a zkušenými inovátory, kteří vám mohou pomoci vybudovat váš podnik.
  1. Průzkum: V této tříměsíční fázi týmy obdrží školení, koučink a odbornou podporu a také stipendium ve výši 2 000 EUR na tým, aby se mohly rozvíjet.
  1. Graduace: Týmy prezentují své poznatky a představí své budoucí plány, přičemž nejslibnější týmy získají finanční prostředky od EIT Food (až 40 000 EUR).
   

Více informací o programu TeamUp je k dispozici na https://www.eitfood.eu/projects/teamup

 

 

 

 

EIT Food Hub Česko

Fakulta potravinářské a biochemické technologie

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

 
     
15. duben 2024

Portugalsko se stalo dne 05/04/2024 osmou evropskou zemí, která přijala systém Nutri-Score jako národní systém označování výživových hodnot potravin na přední straně obalu. V Portugalsku systém Nutri-Score nahradil několik systémů vyvinutých v posledních letech společnostmi působícími v potravinářském odvětví. Zavedení systému zůstává pro podniky dobrovolné. Systém Nutri-Score vyvinutý ve Francii tak kromě PT používá ještě FR, BE, DE, LU, ES, NL a CH. Evropská komise původně zvažovala navrhnout přijetí systému Nutri-Score jako systému značení výživových hodnot na úrovni Evropské Unie v druhé polovině roku 2022, s ohledem na citlivost tématu a nejednotnost členských států ale návrh zatím předložen nebyl, byl odložen naneurčito. Mezi hlavní odpůrce systému Nutri-Score i nadále patří Itálie nebo Česká republika.

Více informací zde.

15. duben 2024

Potravinové zabezpečení by mohlo být ústředním bodem zemědělsko-potravinářské politiky pro nadcházejících pět let. Vyplývá to z uniklého návrhu strategické agendy EU. Dokument definuje evropské priority pro roky 2024-2029 a poskytuje pokyny orgánům Unie, lídři členských států by jej mohli přijmout na zasedání Evropské rady ve dnech 27-28/06/2024. Uniklý dokument označuje potravinové zabezpečení jako klíčovou prioritu pro prosperující a konkurenceschopnou Evropu, v pracovní verzi dokumentu (která se tedy stále ještě může měnit) chybí zmínky o udržitelnosti zemědělského sektoru i o ochraně životního prostředí. Jednalo by se tak o odklon od priorit z roku 2019, které cílily na podporu udržitelného zemědělství a opatření v oblasti klimatu.

Více informací zde.

Zdroj: Stálé zastoupení PK ČR v Bruselu

Ilustrační foto: pixabay

15. duben 2024

Belgický ministr zemědělství David Clarinval potvrdil v závěru uplynulého měsíce připravenost Belgie předložit příští Evropské komisi „Závěry o budoucnosti SZP“. Dokument by mohl být předmětem diskusí nadcházející Rady ministrů zemědělství dne 29/04/2024. Během Rady bude diskutován i strategický dialog o budoucnosti evropského zemědělství a potravinářství, oba dokumenty by podle Clarinvala měly být dokončeny souběžně. Strategická autonomie a potravinová suverenita by se podle belgického ministra měly stát základem budoucí SZP, Evropská zelená dohoda by měla být aktualizována, protože byla předložena před pandemií COVID-19 a válkou na Ukrajině. Clarinval rovněž zdůraznil nutnost zpracovávat dopadové studie před zveřejněním vlastních návrhů právních předpisů. Zemědělství by mělo být vnímáno jako strategická a klíčová činnost v rámci strategie růstu Evropské Unie, stejně jako energetika nebo průmysl. Nemělo by být vnímáno pouze jako součást Zelené dohody. Větší důraz by měl být kladen na výzkum, inovace a nové technologie.

Zdroj: Stálé zastoupení PK ČR v Bruselu

Ilustrační foto: pixabay

 

12. duben 2024

Mrazáky pro zmrzliny od výrobců po prodejce jsou podle tuzemských zákonů nastavené na -18 °C. Nadnárodní koncern Unilever, který v Česku prodává značky AlgidaMagnumMíša nebo Ben & Jerry’s, na konci loňského roku navrhl zvýšení těchto teplot na -12 °C. Ušetřil by na tom dost peněz.

Potravinářská komora ČR soudí, že by podobný krok byl obtížný, protože se zmrzlinami se skladují také jiné potraviny, které -18 °C potřebují. Emise z energie putující do mrazáků představují zhruba desetinu emisí skleníkových plynů firmy, jejich snížení proto není zanedbatelné. Přesto by bylo podle vyjádření mluvčího firmy potřeba zajistit, aby zmrzlina i po změně receptury tála podobně rychle jako dřív a aby stejně smáčela celá ústa. Chuť pro spotřebitele musí zůstat stejná.

Tomáš Potůček z Mrazírenské sekce potravinářské komory upozorňuje, že skladování při -18 °C má své opodstatnění kvůli zajištění dostatečně dlouhé trvanlivosti. „Limitujícími faktory jsou jak chemické změny, jako je například žluknutí, enzymové změny, tedy ztráta barev nebo vitaminů, i mikrobiální změny, jako je růst plísní,“ vysvětluje.

Celý článek si můžete přečíst zde:

Ilustrační foto: pixabay

12. duben 2024

Volby do Evropského parlamentu se konají v rámci čtyř dní napříč celou Evropskou unií. Ve většině zemí EU se volí v neděli, v České republice je však možné hlasovat tradičně v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Tentokrát volby proběhnou v termínu 7. a 8. června 2024.

Účast ve volbách do Evropského parlamentu bývá v České republice společně s volbami senátními nejnižší. V posledních eurovolbách přišlo k volebním urnám 28,7 procenta voličů.

Od roku 2014 má Česká republika v Evropském parlamentu stabilně 21 zástupců.

Hnutí ANO vsadilo na poslankyni a bývalou ministryni Kláru Dostálovou, dvojkou kandidátky je poslanec Jaroslav Bžoch. Koalici Spolu vede europoslanec Alexandr Vondra, za ODS kandiduje deset lidí, za KDU-ČSL a za TOP 09 shodně devět uchazečů. STAN do čela listiny poslal kandidátku prezidentských voleb Danuši Nerudovou, dvojkou je místopředseda strany Jan Farský. Piráty vede europoslanec Marcel Kolaja a koalici SPD a Trikolory bývalý europoslanec Petr Mach.

Kompletní seznam najdete zde:

Ilustrační foto: pixabay

 

11. duben 2024

| Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Na Františku 32, Praha 1

Jaký vliv má stravování a životní styl na zdraví a kvalitu života?

Co znamenají alternativní potraviny pro udržitelný potravinový systém?

Kdy se stává plant-based potravina skutečnou alternativou?

To jsou hlavní otázky, kterým se budeme na semináři věnovat. 

Program:

9:00–9:50 Úvod do problematiky

  • Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR
  • Jan Pivoňka, ředitel pro Společnou zemědělskou politiku a strukturální fondy, Potravinářská komora ČR
  • Barbora Macková, ředitelka Státního zdravotního ústavu
  • Klára Kocmanová, poslankyně PSP ČR

9:50–10:50 Historie a regulace v oblasti alternativních potravin

  • Martin Franc, Masarykův ústav a Archiv Akademie věd ČR
  • Martin Štěpánek, Ministerstvo zemědělství ČR
  • Martin Pogádl a Samuel Rybnikár, Katedra správného práva, práva životného prostredia a finančného práva, Právnická fakulta Trnavskej univerzity

10:50 – 11:10 Coffee Break

11:10–12:00 Alternativní potraviny a výrobce – vývoj a cesta ke spotřebiteli

  • Zbyněk Haindl, Nestlé Česko
    Nestlé jako evropská jednička v kategorii rostlinných analogů masa a naše aktivity v ČR.
  • Michal Jeřábek, Soyka
    Zkušenosti malého výrobce alternativních potravin, příležitosti s uplatněním výrobků na trhu, vývoj poptávky a zájmu spotřebitelů.
  • Pavel Jelínek, obochodní ředitel Jihočeské Jerky
  • Představení nových vegan výrobků tradičního výrobce potravin živočišného původu. 
  • Jakub Lunter, AlfaBIO
    Spolupráce mezi dodavateli a podpora alternativních potravin ze strany státu.

12:00–12:50

  • Martin Ranninger, Proveg
  • Iva Pavlouskova, Tesco
    Alternativní potraviny jako součást portfolia privátních značek.
  • Ladislav Lázňovský, Billa
    Příležitosti pro české potravináře.
  • Michal Perlík, Rohlik.cz
    Alternativní potraviny v on-line světě.
  • DISKUZE

Těšíme se na setkání s Vámi.

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, a

Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory ČR

Kapacita sálu je omezena, registrujte se prosím do 17. 4. 2024 na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ilustrační foto: pixabay