Návrh rámcové pozice ČR k návrhu směrnice EP a Rady, kterou se mění směrnice 2008/98/ES o odpadech, stanovisko PK ČR a další vývoj.
Pověřený ředitel odboru cirkulární ekonomiky a odpadů Ing. Bc. Jan Maršák, Ph.D. vysvětlil postoj MŽP, zejména pokud jde o návrh společného cíle pro redukci potravinového odpadu pro všechny fáze potravinového řetězce. MŽP záměrem není navýšit cíl pro výrobce. Právě naopak, chtěli by dosáhnout možnosti snížit cíl pro redukci v sektorech, kde již vyšší procentuální snížení potravinových odpadů není realistické (výroba).
V odpovědi na toto stanovisko jsme za PK ČR uvedli, že naše obava při navrženém společném cíli pro všechny sektory pramení z toho, že již navrhovaná 10% redukce pro fázi zpracování a výroby je v případě České republiky jen velmi těžko dosažitelná a případné zprůměrování obou navržených procentuální cílů (10 a 30%) jsme pak chápali jako navýšení pro náš sektor.
Pokud je záměr MŽP naopak snížit redukci potravinového odpadu pro sektor výroby, je pro nás klíčové, aby text směrnice zmiňoval, že procentuální cíle pro jednotlivé sektory budou stanoveny na základě reálných možností a národních dat o množství potravinového odpadu v daném sektoru. Případně, aby bylo ponecháno v kompetenci jednotlivých členských zemí, jakým procentem jednotlivé sektory zatíží, vzhledem k rozdílné úrovni vzniku potravinových odpadů v jednotlivých sektorech v rámci zemí EU.
V tomto smyslu byla také upravena pozice PK ČR k návrhu novely směrnice 2008/98/ES o odpadech (v příloze).