Evropský projekt D4PACK, spolufinancovaný programem Interreg Střední Evropa, představil výsledky své studie o výzvách v oblasti balení, kterým čelí zemědělsko-potravinářský sektor, se zvláštním zaměřením na odvětví masa, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny. Studie, provedená ve čtyřech pilotních zemích -- Itálii, Slovinsku, Maďarsku a České republice -- odhaluje komplexní situaci technických potřeb a technologické dostupnosti pro implementaci udržitelných a inovativních obalových řešení.
Analýza zahrnovala přibližně čtyřicet malých a středních podniků a identifikovala potřeby zemědělsko-potravinářských společností vzhledem k obalům nové generace, pochopila nejčastěji používaná obalová řešení, mechanismy rozhodování a kritéria, která za nimi stojí, a získala přehled o povědomí o obalových řešeních nové generace.
Hlavním závěrem studie, představené na nedávné online akci organizované klastrem Innoskart Digital, je, že ačkoli je průmysl ochoten přejít na udržitelnější obaly, stále existují významné překážky. Mezi ně patří výzvy v udržování kvality a bezpečnosti produktů, prodlužování trvanlivosti a efektivní správě obalů, to vše při splnění stále přísnějších regulačních požadavků.
Masný průmysl se silně spoléhá na technologie balení v modifikované atmosféře (MAP) a vakuové balení, které nahrazují kyslík plyny jako oxid uhličitý nebo dusík. Tato řešení pomáhají zpomalit růst bakterií a zachovat čerstvost a chuť během přepravy. Přetrvávají však výzvy, jako je potřeba snížit používání plastů a najít obalové materiály, které jsou v souladu s cíli udržitelnosti, aniž by byla ohrožena bezpečnost produktů.
U mléčných výrobků je kritická bezpečnost potravin a přepravy, zejména při dodávkách do regionů s méně spolehlivou infrastrukturou chladícího řetězce, jako je severní Afrika. Obaly musí nejen zachovat integritu produktu, ale také být odolné proti neoprávněné manipulaci, prodloužit trvanlivost a být snadno manipulovatelné. Společnosti také zkoumají nové materiály, jako jsou recyklovatelné polykarbonátové misky, při práci na snížení hmotnosti plastových obalů.
V sektoru ovoce a zeleniny je zásadní udržet čerstvost pomocí správného větrání. Obalové materiály musí zabránit hnilobě tím, že umožní produktům "dýchat" skrz perforace. Kromě bezpečnosti potravin se společnosti zabývají potřebou obalů, které vydrží dlouhé tranzitní časy a současně splňují poptávku po udržitelnějších řešeních. Přetrvávající výzvou je vyvážit náklady, efektivitu materiálů a integritu obalů tak, aby splňovaly jak očekávání spotřebitelů, tak regulační standardy.
Existuje mnoho společných výzev pro všechna odvětví směrem k udržitelnému přechodu. Za prvé, mnoho společností se potýká s vysokými náklady na udržitelné materiály; za druhé, dostupná řešení často nejsou plně optimalizována pro jejich specifické potřeby. Za třetí, předpisy a právní překážky, nalezení spolehlivých dodavatelů udržitelných obalových materiálů, které splňují jak kvalitativní, tak regulační standardy, je další výzvou identifikovanou vedoucími představiteli průmyslu.
Během prezentace výsledků se šest společností podělilo o své zkušenosti s řízením obalů, přechodem k ekologičtějším volbám a výzvami, kterým je třeba čelit.
B&B FRUTTA S.r.l. z Itálie hovořila o balení jablek určených k dodání do celého světa, AGROMERKUR ze Slovinska představil způsob využití monomerních materiálů, SEACON Ltd. z Maďarska ukázal nový rozměr elektronických etiket, ISAP PACKAGING FLO Group z Itálie popsal recyklovatelné balení ekologických jogurtových kelímků a materiálů, DS SMITH ze Slovinska zdůraznil implementaci kartonu v masném potravinářském sektoru a SYBA Czech Packaging Institute z České republiky ilustroval využití nové generace obalů v potravinářském průmyslu České republiky.
D4PACK je evropský projekt financovaný programem Interreg Střední Evropa, zaměřený na identifikaci inovativních řešení pro udržitelné balení potravin.
Bude mít rozpočet téměř dva miliony eur na studium metody pro výběr nejlepších obalů pro potravinářské malé a střední podniky z hlediska udržitelnosti.
Do projektu je zapojeno 8 partnerů z pěti evropských zemí: Cevi Srl, společnost Confindustria Verona, Lukasiewicz Research Network -- Lódz Institute of Technology, Campden BRI Hungary Ltd, Hospodářská komora Slovinska -- Komora zemědělských a potravinářských podniků, Ekonomická univerzita v Krakově, Innoskart Business Development Nonprofit Ltd, PROMA-PACK Ltd, Potravinářská komora České republiky.
D4PACK je kolaborativní projekt trvající dva a půl roku, který si klade za cíl podpořit potravinářské malé a střední podniky v přechodu k udržitelným obalovým řešením prostřednictvím vývoje nadnárodní služby přenosu technologií (TTS) pro hodnocení dopadu obalů nové generace.