Uplynulé zhruba dva roky znamenaly pro jihoevropské producenty olivového oleje pohromu. Spotřebitelům uštědřily cenový šok v podobě prudkého zdražení, v rámci unie asi o polovinu. Mírná zima, poté vysoké teploty během jarního květu a dlouhotrvající letní sucho způsobily v sklizňovém roce 2022/23 (sklizeň probíhá od září do února) v EU meziroční pokles výroby „zeleného zlata“ zhruba o dvě pětiny na necelých 1,4 milionu tun, o rok později to bylo přibližně půldruhého milionu tun. To je asi o třetinu méně, než činí desetiletý průměr.

Česká potravinářská komora hodnotí prognózy pro zbytek letošního roku a na rok příští jako velmi slibné. „Španělským hájům prospěly jarní deště, a rýsuje se proto vydařená úroda. Španělsko dodává do ostatních států EU 70 procent z veškerého objemu olivového oleje na evropském trhu, a bude tedy určitě promlouvat do cen. Zákazník by cenový rozdíl mohl pocítit až po Novém roce, kdy se na trhu objeví nově zpracovaná úroda,“ sdělil HN Marek Zemánek, mluvčí Potravinářské komory ČR.

Cena „zeleného zlata“ by tedy měla z oblačných výšin spadnout, ale v budoucnu se tento trend možná otočí a olivový zdroj začne opět zdražovat. „Kvůli změnám klimatu se sníží produkční potenciál jižních států. Pěstitelé a výrobci se v tamních zemích připravují na výkyvy počasí, investují do nových technologií, které jim mají pomoci se přizpůsobit. To ale s sebou nese nové náklady, které se můžou promítnout i do cen,“ dodává mluvčí Zemánek.

Více v dnešním deníku Hospodářské noviny