Cena másla dosáhla letos na podzim historicky nejvyšších hodnot. A protože jde o jednu z klíčových surovin při pečení vánočního cukroví, vývoj jeho ceny je pochopitelně zdrojem obav spotřebitelů.

Za hlavní důvod jeho zdražování je obvykle označován nižší obsah tuku v mléce, které produkuje skot v průběhu letních měsíců. To je nepochybně jedna z příčin i v současné době, kdy tučnost mléka postupně zase roste, neboť máslo se na pulty obchodů dostává s určitým časovým posunem od doby vlastního výkupu mléka.

U obsahu tuku je však nutné se zastavit. Jednak se v průběhu letošního léta snížil o ještě pár desetin více, než tomu bylo v minulosti. Také je třeba dodat, že produkce mléka v ČR je postavena především na vysoké užitkovosti dojnic (množství nadojeného mléka), v níž patří naše země ke světové i evropské špičce. Daní za to je ale obecně nižší obsah tuku v mléce, než v jiných zemích a u jiných plemen, protože v ČR je hojně chovaný holštýnský skot.

Stále rostoucí nákladovou položkou je rovněž růst ceny lidské práce, spíše v potravinářství než v zemědělství, což je ale reakce producentů potravin na mzdovou konkurenci jiných oborů. Vzhledem k tomu, že asi všichni spotřebitelé v ČR mají zájem na tom, aby byly naše potraviny kvalitní, lze takové chování výrobců potravin pochopit.

Potravináři v ČR přitom, a hodně se to projevuje právě v mlékárenství, vyvíjejí stále nové a zdravější varianty svých výrobků, ať již je to snižování obsahu cukru nebo soli, nebo takzvaná fortifikace produktů, což je obohacování výrobků o pro člověka pozitivní složky. To vše ovšem také něco stojí.

Ne každý navíc sleduje dlouhodobý vývoj cen mléka přímo od zemědělců. Ty rostou, byť velmi neznatelně, již 13 měsíců v řadě (od podzimu roku 2023), a to kumulativně zvýšilo cenu základní suroviny pro výrobu másla a dalších produktů o více než 1,50 koruny. Vzhledem k tomu, že k výrobě kilogramu másla je zapotřebí něco přes 20 litrů mléka, zvyšuje samotný růst cen suroviny výslednou cenu o více než 30 korun.

Více najdete v týdeníku Květy (46/2024)