„Nemáte tam nějakou chybu?“ zaslechli jsme v hypermarketu Albert u chlazeného regálu. Zákaznice byla ale prodavačkou ubezpečena, že jde o standardní cenu. Její údiv patřil cenovce u třicetikusového balení vajec, stálo na ní 199 korun. Za podobnou částku se přitom běžně kupují vajíčka z takzvané domácí produkce. 

 Do cen vajec se podle Potravinářské komory promítá několik faktorů.

„Ptačí chřipka v Česku, ale i v okolních státech. Na Slovensku a v Polsku zasáhla ptačí chřipka chovy velkých producentů. Během podzimu a zimy také nosnice kvůli nižším teplotám neprodukují tolik vajec. Dále v České republice dochází k přestavbám na alternativní typy ustájení a vajec bude méně až do roku 2026,“ zmínil pro naši redakci Marek Zemánek, tiskový mluvčí Potravinářské komory.

Jako poslední faktor zmínil větší zájem o vejce z důvodu vánočního pečení. Na to upozorňuje také Gabriela Dlouhá z Českomoravské drůbežářské unie.

Podle jejích slov je u cen potřeba vzít v úvahu cenu od zemědělců, cenu v obchodech a cenu na evropském trhu.

„Ceny vajec se vždy zvyšují s příchodem podzimu, z důvodu větší poptávky, pečení, nižší snášky v drobnochovech, obnova hejn v komerčních chovech, přispívá tomu i nedostatek nosnic v ČR i v Evropě z důvodu přestaveb obohacených klecí na alternativní způsoby ustájení. Nákazová situace, utracení 400 tisíc nosnic na Slovensku, 1,4 milionu nosnic v Polsku a Maďarsku. Stoupá také cena vajec v Evropě,“ vysvětluje Dlouhá.

Další informace najdete zde: https://www.prahain.cz/jidlo/cenu-vajec-v-supermarketu-pova-20909.html