Potravinářská komora důrazně odmítá překrucování některých faktů o cenách potravin a o financování naší organizace, čehož se v posledních dnech ve svých mediálních vystoupeních dopouští prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.  

Prezident Tomáš Prouza například tvrdí, že Potravinářská komora rozjela silnou kampaň, která má sdělovat, že se kvůli bruselským regulacím budou potraviny zdražovat a že Komora záměrně vytváří v lidech paniku. Nic takového přitom není realitou. Komora si žádnou kampaň v médiích nezadala. V mediálních vystoupeních pouze upozorňuje na současné problémy českého (potažmo evropského) potravinářství. Výrobci potravin totiž čelí vlně sporných evropských zelených opatření, která v důsledku navýší už tak dost rozsáhlou administrativu výrobců a zvýší náklady na produkci potravin. Potravináři jen upozorňují na možná rizika svého podnikání, protože nová opatření, která se na ně přenáší, zákonitě vyvolávají další náklady. Na webových stránkách Komory jsou veřejnosti přístupné všechny tiskové zprávy a hlavní teze, které v médiích potravináři prezentují.

Na přílišnou byrokracii a s ní spojené náklady dlouhodobě upozorňují významní čeští ekonomové, bankéři, právníci i podnikatelé. Naposledy i bývalý italský premiér a někdejší šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Ten na konci září představil svou zprávu, kde varuje, že evropské podniky ztrácí schopnost konkurovat svým rivalům z jiných kontinentů. Podle něj musí státy více investovat, dokončit jednotný trh a také omezit byrokracii. V minulosti přitom sám prezident Prouza upozorňoval, že na ceny potravin má vliv řada faktorů. Jako jeden z nich mimo jiné uváděl, že „stát rezignoval na snižování byrokracie“.

Komora považuje za nešťastné, pokud představitel významné oborové a profesní organizace s takovým mediálním dosahem staví komunikaci o cenách potravin na šíření dezinformací. Pro úplnost je nutné dodat, že představitelé obou organizací – Svaz obchodu a cestovního ruchu a Potravinářská komora nemají problém na důležitých tématech spolupracovat – nedávno ostatně zaslali dopis panu premiérovi Petru Fialu s žádostí o odložení unijního nařízení proti odlesňování, a to z důvodu nepřipravenosti systému. Potravinářská komora v tomto tématu dlouhodobě upozorňuje na značný nárůst administrativy související s prokazováním skutečnosti, že se jednotlivé podniky nepodílejí na odlesňování.

Potravinářská komora rovněž považuje za důležité vyjádřit se k tvrzení, že ji spolufinancuje stát. Chod naší organizace je zajištěn především z členských příspěvků a jejího zapojení do různých projektů. Pokud jde o příspěvky státu, veřejné finance čerpá pouze Česká technologická platforma pro potraviny. Všechny finanční podpory jsou však jasně dané, na co lze peníze vynaložit, ať už na vědeckou činnost, populárně naučné materiály, semináře nebo různé konference apod. Jistě nejde o veřejné financování aktivit komory v oblasti public relations.

Komora je přesvědčena, že za současnými mediálními útoky prezidenta Prouzy na potravináře je jen jeho potřeba odvést pozornost od rekordně drahého másla, protože z dat statistiků jednoznačně vyplývá, že největší podíl na růstu cen másla mají obchody. Více o tom, jak mají obchody pomyslné máslo na hlavě, naleznete v tiskové zprávě zde. Obchodní řetězce se mimo jiné v současnosti v médiích potýkají s další negativní publicitou, ať už jde o zvýhodňování privátních značek oproti značkovým výrobkům, s důkazy o „tricích“ s cenami výrobků nebo s tím, jak řetězce neplní nedávno slibovaný konec prodeje vajec z klecových chovů.