Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) přehodnocuje povolení pro jeden z levných pesticidů phenmedipham, který využívají pěstitelé cukrovky. Pokud dojde k zákazu, půjde pro pěstitele o další ránu poté, co již letos nemohli používat moření osiv neonikotinoidy. Se současnými cenami cukru, který se do ČR oficiálně nově vozí z Ukrajiny, tady do dvou let žádná cukrová řepa nebude, tvrdí.

Obavy o budoucnost cukrovky má i Agrární komora ČR. „Následkem kombinace popsaných faktorů se pěstitelům nadále nemusí vyplatit pěstovat cukrovou řepu, která je přitom považována za tradiční tuzemskou plodinu, a může dojít ke snížení výměry,“ říká její mluvčí Barbora Pánková.

Podle potravinářů pak do budoucna může dojít i na to, že ČR už nebude v cukru soběstačná. „Snížení produkce cukrovky by mohlo zvednout její ceny, což by mělo za následek růst ceny cukru. Nízké ceny cukru by rázem byly minulostí. V této souvislosti je nutné také upozornit, že světové zásoby cukru jsou nízké, protože výnosy plodiny v posledních letech negativně ovlivňuje měnící se klima,“ uzavřel mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek.

Více v dnešním deníku MF Dnes