Podle analytiků je za rostoucí cenou poptávka po mléčném tuku v EU, období veder totiž snížilo množství tuku v nadojeném mléku. Pokles cen se v dohledné době nedá očekávat, nejspíš přijde až za několik měsíců. Pozitivní informací ale je, že povodně větším způsobem do výroby nezasáhly a z tohoto důvodu by se zdražovat nemělo.
„Ceny naopak ovlivňuje kolísání v tučnosti mléka, což je každoroční jev. Z důvodu nadstandardně teplého počasí během letních měsíců má totiž české mléko nižší tučnost. Mlékárny proto potřebují více suroviny, aby vyrobily stejné množství smetany, z níž poté například vyrábějí máslo,“ vysvětluje prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.
Povodně produkci mléka nezměnily, větší chovy dojnic s výjimkou jednoho v okolí Litovle by příliš zasažené být neměly. V prvních dnech se objevovaly problémy i s chodem některých mlékáren, které neměly elektrický proud, to by se ale mělo brzy vyřešit. Podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Jiřího Kopáčka si mlékárny pomohly i s distribucí v zasažené oblasti ohledně svozu mléka, protože někteří výrobci měli cisterny uvězněné v závodech.
Celý článek si můžete přečíst zde:
Ilustrační foto: pixabay