Praha 12. prosince (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) připraví do 15. ledna návrh změn zákona, které by mu umožnily lépe reagovat na některé situace na trhu, které mohou působit podezřele. Novinářům to po jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) řekl předseda úřadu Petr Mlsna. Možné úpravy se týkají například povolování fúzí, uvedl. Výborný ke schůzce novinářům řekl, že antimonopolní úřad by měl začít aktivně využívat všechny nástroje, které má. Podle ministra by také měl dělat víc sektorových šetření.

Předseda antimonopolního úřadu o jednání s Výborným požádal poté, co se ministr minulý týden sešel se zástupci obchodních řetězců a Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR). Výborný po jednání řekl, že potraviny od ledna zdraží, přestože na ně klesne sazba DPH z 15 na 12 procent. Na tiskové konferenci uvedl, že ho o tom informovali zástupci řetězců. Prezident SOCR Tomáš Prouza poté řekl, že dodavatelé potravin obchodníkům už oznamují, že budou zvedat ceny o pět až deset procent.

Mlsna řekl, že informace o schůzce chtěl proto, že v médiích se objevovaly různé informace o tom, co bylo jejím předmětem. "Pan ministr mě detailně seznámil s tím, o čem se s maloobchodními řetězci bavil, a předal mi podrobný zápis s tématy a vyjádřeními, které od jednotlivých účastníků na té schůzce padly," řekl. ÚOHS podle něj bude dokument analyzovat a poté se uvidí, jaké budou další kroky.

Podle Mlsny se s Výborným shodli na tom, že jak ÚOHS, tak ministerstvo nejsou orgány, které by tvořily ceny na trhu. Poznamenal, že podle současných pravidel nemůže antimonopolní úřad ukládat firmám žádné závazky nebo je nutit odprodat část podniku, pokud nedosáhne dominantního postavení na trhu. "Tady se nabízí velký prostor pro úpravu," doplnil. "Nabízí se úpravy v oblasti fúzí tak, aby nedocházelo k prohlubování oligopolní struktury na českém trhu, ať už potravinářském nebo maloobchodním," řekl.

Je podle něj také možné debatovat o tom, zda v situaci, kdy je zakázáno prodávat za nepřiměřeně nízké, takzvaně dumpingové ceny, by nebylo vhodné zakázat prodej i za nepřiměřeně vysoké ceny. Jako příklad uvedl, že se úřad může zaměřit na to, zda nepřiměřeně vysoké ceny neovlivňují trh jako celek. "To znamená, že nikdo není tlačen v důsledku třeba oligopolního fungování trhu k tomu nezlevňovat," uvedl.

Výborný k nepřiměřeně vysokým cenám řekl, že obchodní přirážky v řádu stovek procent jsou za hranou toho, co je přiměřené, zákon to ale nijak nepostihuje. Uvedl, že k případné úpravě zákona vytvořil vlastní skupinu expertů na soutěžní právo.

S ministrem podle Mlsny diskutovali také o slevových akcích. Podotkl, že v ČR je prakticky nereálné zjistit skutečnou hladinu cen, protože 70 procent základních potravin se prodává v akcích. "Pokud bychom statisticky porovnali ceny v těchto slevových akcích, tak bychom viděli, jaká je reálná hodnota, za kterou se základní potraviny kupují," doplnil. V některých státech podle něj regulace slevových akcí funguje, ale pro české politiky je to téma, které příliš řešit nechtějí.

Mlsna také řekl, že v příštím roce úřad bude provádět sektorové šetření namátkově i plošně u vybraných komodit. Letos prověřoval vývoj cen u mléka, másla, vajec, mouky a kuřecího masa. Sledoval jejich vývoj od roku 2018 s ohledem na pět zlomových dat, které mohly mít na zdražování vliv, jako byl začátek energetické krize nebo začátek války na Ukrajině. Ve zvláštní analýze se věnuje vývoji ceny cukru. Mlsna dnes řekl, že výsledky cen cukru by měl úřad zveřejnit do konce roku. Podle Výborného by měl ÚOHS v tomto ohledu "výrazně přidat," protože podnět týkající se cukru podal jeho předchůdce Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) na konci února.

Antimonopolní úřad se už v únoru v dopise obrátil na ministerstvo zemědělství před jednou ze schůzek tehdejšího ministra Nekuly se Svazem obchodu a cestovního ruchu, Agrární komory a Potravinářské komory právě k cenám cukru. "Úřad obecně výměnu citlivých obchodních informací považuje za problematickou zejména v rámci sdružení soutěžitelů či napřímo mezi jednotlivými soutěžiteli na horizontální úrovni, neboť tato může nejpravděpodobněji vést k reálnému narušení hospodářské soutěže na relevantních trzích," uvedl.

zaz snm

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: pixabay