Hosté pořadu 360° na CNN Prima NEWS předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha, prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová, exministr zemědělství Petr Bendl (ODS) a bývalá prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Jana Nováková diskutovali o příčinách vysokých cen potravin. 

„Všechna opatření, které vláda udělala, s výjimkou snížení DPH, v podstatě vedou ke zvýšení cen potravin. I čeští zemědělci by zvyšovali ceny, ale oni neovlivňují, za jakou cenu realizují svoji produkci. Jsou ovlivňování evropskou cenou, takže prodávají za cenu o 10 procent nižší než před rokem,“ uvedl předseda Zemědělského svazu Pýcha.

Zdražuje se podle něj vinou husté sítě obchodů. „V České republice máme na jeden obchod asi 1 700 zákazníků, zatímco v Německu mají okolo 5 700 zákazníků. Zcela logicky, aby obchodníci udrželi prodejnu při životě, zaplatili lidi, energie, logistiku a obaly, potřebují mít na výrobku větší marži,“ dodal Pýcha.

Večeřová vidí důvod zdražování ve zvýšení cen energií. Původně se přitom předpokládalo, že se ceny potravin stabilizují. „Potom ale přišlo oznámení Energetického regulačního úřadu o zdražení regulované ceny energie, o čemž celý průmysl říkal, že je problém a že se zdražení energií projeví v cenách potravin. Zdraží se totiž nejen výroba potravin, ale i všechno okolo,“ vysvětlovala Večeřová.

Podle Bendla leží vina u zpracovatelů. „Zpráva Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ukázala, že v některých komoditách máme oligopolní struktury. V určitých odvětvích máme čtyři nebo pět hlavních prodejců, kteří mají výraznou pozici na trhu. Náš zákon na to navíc neumí reagovat, proto říkám, že s tím nemůžeme nic nedělat – jenom se dívat,“ uvedl exministr zemědělství.

Celý pořad můžete shlédnout zde:

Foto: Martin Šebesta