Praha 29. listopadu (ČTK) - STAN chce v Senátu v rámci novely o dani z přidané hodnoty prosadit, aby balené přírodní, minerální a kojenecké vody patřily do snížené sazby DPH. Předseda senátního hospodářského výboru Miroslav Plevný (za STAN) pro to chce získat podporu svého výboru. Řekl to dnes novinářům před jednáním horní parlamentní komory. Návrh má podporu lidoveckých poslanců, uvedl později člen horní parlamentní komory Petr Fiala (KDU-ČSL). Stejně jako Plevný míní, že změnu podpoří většina senátorů.

Balené vody by podle Plevného návrhu neměly od příštího roku patřit do základní sazby DPH ve výši 21 procent, s čímž počítá již přijatý vládní konsolidační balíček, ale do snížené 12procentní sazby.

"Je naprosto nelogické, aby v nižší sazbě DPH byly čokolády, bramborové lupínky a podobně, a přitom tam nebyly základní potraviny, do kterých patří určitě i vody," uvedl Plevný. Do snížené sazby DPH budou podle přijaté verze balíčku patřit vybrané potraviny a kohoutková voda, pokud nebude ochucena.

Návrh podle Plevného vychází ze stanoviska Senátu k balíčku a má podporu napříč politickým spektrem, i když koalice ve Sněmovně obdobnou úpravu při projednávání balíčku odmítla. Plevný zdůvodnil předložení svého návrhu až nyní tím, že čekal na to, jak se k balíčku postaví prezident Petr Pavel. Prezident vládní konsolidační balíček podepsal minulý týden.

O zařazení balených neochucených vod do snížené sazby DPH usiluje Svaz minerálních vod. Ve stanovisku zaslaném ČTK poukázal mimo jiné na stanovisko sněmovního zdravotního výboru, podle něhož by vláda měla přehodnotit zvýšení sazby DPH na balené vody s ohledem na zdraví prospěšné a léčivé účinky jejich užívání.

Senátor Plevný chce ke změně sazeb využít novelu o DPH, která má v návaznosti na evropskou směrnici upravit evidenci přeshraničních plateb za on-line nákupy. Podle novely mají poskytovatelé platebních služeb od příštího roku poskytovat finanční správě informace o platbách za přeshraniční internetové nákupy. Novela má přispět k účinnějšímu boji proti podvodům při platbách DPH.

mhm rem rot

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: pixabay