Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna potvrdil závěry prvostupňového rozhodnutí o protisoutěžním jednání společností Sodexo Pass Česká republika a.s., Edenred CZ s.r.o. a Up Česká republika s.r.o., v jehož důsledku mohli zákazníci v letech 2004 až 2018 uplatnit při nákupu v obchodních řetězcích maximálně 5 kusů papírových stravenek.

V souvislosti s vysokými standardy nastavenými správními soudy však v některých částech rozhodnutí upřesnil právní hodnocení a v části o uložení pokuty, která byla v prvostupňovém rozhodnutí stanovena v celkové výši 279 152 000 korun, toto rozhodnutí zrušil a věc vrátil kvůli některým formálním nedostatkům k novému projednání do prvního stupně.

Předseda Úřadu rozhodl, že uvedené společnosti v období od 1. 5. 2004 do 25. 6. 2018 koordinovaly svoje obchodní podmínky vůči obchodním řetězcům ohledně přijímání stravenek na jeden nákup. Tento postup představoval jednání ve vzájemné shodě, čímž vydavatelé stravenek uzavřeli a plnili zakázanou dohodu narušující hospodářskou soutěž na trhu vydávání, prodeje a odkupu papírových stravenek a služeb s tím souvisejících na území České republiky a která byla rovněž způsobilá ovlivnit obchod mezi členskými státy Evropské unie. Došlo tak k porušení národního i unijního soutěžního práva. Protisoutěžní jednání bylo prohlášeno za zakázané a neplatné.

Celý článek si můžete přečíst zde: