Praha 21. listopadu (ČTK) - Spotřeba antimikrobik u hospodářských zvířat v ČR loni po dvou letech poklesu meziročně stoupla o 4,6 procenta na 56,3 mg/PCU. Za posledních deset let však klesla o 40 procent, vyplývá z údajů, které ČTK poskytlo ministerstvo zemědělství. PCU je evropské měřítko hodnot na populaci, do kterých se například započítávají hmotnosti zvířat v době léčení. I tak je Česká republika pod průměrem evropských zemí, který činí 88,94 mg/PCU, dodal úřad.
Podle mluvčího úřadu Vojtěcha Bílého je pro ministerstvo snižování používání antimikrobik a tlumení antimikrobní rezistence jednou z hlavních priorit. "Jedním z cílů ČR v rámci nové Společné zemědělské politiky bude další snížení používání antimikrobik o 12 procent do roku 2030 a dosažení cílové hodnoty celkových spotřeb antimikrobik 50 mg/PCU. Ministerstvo zemědělství dlouhodobě podporuje dobrou pohodu zvířat tak, aby docházelo ke snížení spotřeby antimikrobik v chovech hospodářských zvířat," dodal mluvčí. Například v příštím roce stát poskytne do živočišné výroby 3,49 miliardy korun, což je podle něj zatím nejvyšší míra podpory, která kdy do tohoto sektoru směřovala.
Loni se v Česku v souvislosti s opatřeními kvůli epidemii covidu-19 snížila také spotřeba lidských antibiotik. Snížila se také antibiotická rezistence, tedy odolnost některých bakterií vůči těmto lékům, uvedli v tomto týdnu zástupci Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle Tomáše Boráně ze SÚKL poklesla spotřeba v prvních třech čtvrtletích minulého roku asi o 31 procent ve srovnání s rokem 2019. Vliv na to měl mimo jiné nižší výskyt respiračních chorob v důsledku přijatých protiepidemických opatření.
drh mha