Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen představila dne 17/09/2024 kandidáty na komisaře a jejich portfolia. Kandidáti už obdrželi i nominační dopisy, ve kterých předsedkyně Komise zmiňuje jejich hlavní úkoly pro nadcházejících pět let. Přestože Komise uváděla, že závěry ze Strategického dialogu, které byly předloženy dne 04/09/2024, budou projednány a využity při zpracování Vize pro budoucí potravinářství a zemědělství v EU (k předložení do 100 dní od převzetí mandátu novou Komisí, tedy do konce března 2025), objevila se některá doporučení závěrů Strategického dialogu už v nominačních dopisech komisařům. Jednotliví kandidáti nyní budou muset projít slyšeními v Evropském parlamentu, takzvaná „grilování“, kdy europoslanci kladou kandidátům dotazy týkající se jejich navrhovaných portfolií a na základě odpovědí kandidátů hlasují o potvrzení / odmítnutí navrhovaného kandidáta, by měla proběhnout buď v druhé polovině října (v týdnu po 14/10/2024), nebo na začátku listopadu (v týdnu po 04/11/2024). Kandidáti pro nejdůležitější portfolia z pohledu zemědělství a potravinářství:

  • Raffaele Fitto, výkonný místopředseda Evropské komise pro kohezi a reformy: Fitto by měl být jedním z šesti výkonných místopředsedů, společně s předsedkyní Evropské komise by měl být součástí nejužšího sedmičlenného vedení Komise. Fitto by měl podle nominačního dopisu „pomoci posílit konkurenceschopnost, odolnost a udržitelnost potravinářství a zemědělství, zajistit, aby EU podporovala zemědělce, kteří to nejvíce potřebují, prosazovat pozitivní environmentální a sociální výsledky a podporovat spravedlivé podmínky. V rámci toho bude muset pochopit obavy lidí ve venkovských komunitách a přijít s řešeními, která přinesou skutečnou změnu.“. Rovněž by měl mít na starosti odolnost rybářského sektoru, udržitelnou mobilitu a turismus a podporu konkurenceschopné a udržitelné modré ekonomiky. V rámci nové struktury Komise by se měl zodpovídat přímo předsedkyni Ursule von der Leyen a dohlížet na portfolia komisaře pro rybolov a oceány (Costas Kadis), komisaře pro udržitelný transport a turismus (Apostolos Tzitzikostas), komisaře pro zemědělství(Christophe Hansen) a komisařky pro rozšíření Evropské Unie (Marta Kos).
  • Teresa Ribera Rodriguez, výkonná místopředsedkyně Evropské komise pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci: Ribera by měla mít na starosti implementaci redukčního cíle emisí pro rok 2040 (90 %), měla by také řídit práci na zajištění toho, aby daňová opatření podporovala spravedlivý přechod a dekarbonizaci, bude také řídit investice a financování EU do spravedlivého a sociálního přechodu, zejména prostřednictvím Sociálního klimatického fondu a Fondu spravedlivého přechodu. V rámci dohody o čistém průmyslu by měla vypracovat nový rámec státní podpory, aby se urychlilo zavádění obnovitelných zdrojů energie a zajistila dostatečná výrobní kapacita čistých technologií. Ribera by také měla dohlížet na další zjednodušení státní podpory. Bude také podporovat provádění budoucího Evropského fondu pro konkurenceschopnost, aby zajistila soudržnost mezi ním a politikou státní podpory, a práci s členskými státy na rychlých návrzích důležitých projektů společného zájmu. V rámci nové struktury Komise by se měla zodpovídat přímo předsedkyni Ursule von der Leyen a měla by dohlížet na práci komisařů pro zdraví a welfare zvířat(Olivér Várhelyi), klima, neutrální a čistý růst (Wopke Hoekstra), životní prostředí, odolnost vodních zdrojů a konkurenceschopné oběhové hospodářství (Jessika Roswall) a energetiku (Dan Jorgensen).
  • Komisař pro zemědělství a potraviny, Christophe Hansen:komisař by měl být součástí přípravy Vize pro budoucnost evropského zemědělství a potravinářství, měl by zajišťovat přizpůsobení Společné zemědělské politiky tak, aby plnila účel, měl by dohlížet na rozvoj venkovských oblastí a implementaci efektivních politických nástrojů. Jedním z cílů zmíněných v nominačním dopise pro komisaře pro zemědělství je zajišťovat, aby evropští zemědělci měli spravedlivý a dostačující příjem, a aby byli chráněni před nekalými obchodními praktikami. Komisař by měl zajistit, aby EU podporovala zemědělce, kteří to nejvíce potřebují, zejména malé zemědělce, měl by také podporovat pozitivní environmentální a sociální aspekty skrze odměňování a incentivy v oblasti ekosystémových služeb. Nový komisař by měl navrhnout celoevropský systém srovnávání v zemědělsko-potravinářském odvětví, jak doporučuje strategický dialog, a zároveň prozkoumat možnosti podpory odvětví ekologického zemědělství. Podporovat by měl generační obnovu v zemědělství, připravenost na klimatické krize, dohlížet by měl na adaptaci klimatického plánu a evropské strategie pro odolnost vodních toků. Měl by posilovat evropskou potravinovou suverenitu i spolu-dohlížet na vyjednávání o budoucím připojení třetích zemí do EU. Zodpovídá se výkonnému místopředsedovi Evropské komise Raffaelu Fittovi.
  • Komisař pro zdraví a welfare zvířat, Olivér Várhelyi:kromě otázek zdravotních by měl komisař hlídat i problematiku welfare zvířat či plýtvání s potravinami a bezpečnosti potravin. Měl by revidovat existující právní předpisy v oblasti tabákových výrobků, pokračovat v pracích v oblasti antimikrobiální rezistence a modernizovat evropská pravidla pro welfare zvířat. Součástí modernizace pravidel welfare by měly být předpisy pro import exotických zvířat, standardy pro posílení udržitelnosti, implementace očekávání evropských spotřebitelů i zohlednění etických, vědeckých a ekonomických aspektů welfare zvířat. Komisař by měl dále dohlížet na prevenci a snižování potravinového odpadu, měl by posilovat udržitelnost, bezpečnost a cenovou dostupnost produkce potravin a měl by dohlížet na bezpečnost potravin. Zodpovídat by se měl výkonné místopředsedkyni Terese Ribeře.
  • Komisařka pro životní prostředí, odolnost vodních zdrojů a udržitelné oběhové hospodářství, Jessika Roswall: povede Akt o oběhovém hospodářství s opatřeními k vytvoření tržní poptávky po druhotných surovinách a k vytvoření jednotného trhu s odpady, zejména pokud jde o kritické suroviny. Navrhne aktualizovanou strategii pro bioekonomiku a vytvoří jednotný trh pro udržitelné výrobky. Povede práci na prosazování ambicí EU v oblasti nulového znečištění, bude pracovat na novém balíčku pro chemický průmysla zaměří se na prosazování a provádění stávajících právních předpisů týkajících se životního prostředí, biologické rozmanitosti a nulového znečištění. Povede také práci na evropské strategii odolnosti vodních zdrojů s cílem posílit bezpečnost vodních zdrojů v Evropě. Tato strategie se bude zabývat efektivním využíváním vody, jejím nedostatkem, znečištěním a riziky souvisejícími s vodou. Bude také zodpovědná za dosažení závazků EU a mezinárodních závazků v oblasti biologické rozmanitosti, bude usilovat o ambiciózní globální smlouvu o plastech. Bude pracovat na novém plánu adaptace na změnu klimatu a na vizi pro zemědělství a potravinářství. Zodpovídat by se měla výkonné místopředsedkyni Terese Ribeře.
  • Komisař pro klima, klimatickou neutralitu a čistý růst, Wopke Hoekstra: komisař by měl mít na starost implementaci klimatických cílů pro rok 2040, ale i problematiku uhlíku– zachycování uhlíku a odstraňování uhlíku, jednotný trh s uhlíkem i klimatický adaptační plán. Zajistí, aby příjmy ze systému obchodování s emisemi byly efektivně využívány k dekarbonizaci v klíčových odvětvích, a bude také zajišťovat provádění systému ETS2 a podporovat provádění sociálního klimatického fondu. Bude pokračovat v práci na strategii řízení průmyslových emisí s cílem urychlit budování jednotného trhu s CO2. Zaměří se na odstraňování uhlíku, bude se zabývat těžko odstranitelnými odvětvími a urychlí práci na uhlíkových kreditech s cílem vyvinout nové obchodní modely. Zodpovídat by se měl výkonné místopředsedkyni Terese Ribeře.
  • Komisař pro rozpočet, Piotr Serafin: kandidát by se v rámci svého mandátu měl zaměřovat na přípravu a vyjednávání o nadcházejícím Víceletém finančním rámci, tedy rozpočtu Evropské Unie, jehož součástí je i rozpočet pro Společnou zemědělskou politiku. Bude zodpovědný za ochranu evropského rozpočtu a boj proti podvodům. Zodpovídat by se měl přímo předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen.
  • Komisař pro obchod, Maroš Šefčovič: bude mít na starosti vyjednávání o obchodních dohodách se třetími zeměmi i úpravy dohody o přidružení Ukrajiny– aktuálně jsou v platnosti obchodně-liberalizační opatření, která umožňují plnou liberalizaci obchodu s určitými omezeními pro nejvíce citlivé komodity, v budoucnu by měla tato pravidla nahradit aktualizovaná dohoda o přidružení. Na její aktualizaci se bude pracovat v nejbližších měsících, hotová musí být do června 2025. Komisař bude mít také na starosti vyjednávání se Světovou obchodní organizací, tedy případné vyjednávání zrcadlových doložek. Zodpovídat by se měl přímo předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen, spolupracovat by měl s výkonným místopředsedou Evropské komise pro prosperitu a průmyslovou strategii Stéphanem Séjourném.
  • Komisařka pro rozšíření Evropské Unie, Marta Kos: bude mít na starosti otázky spojené s budoucím připojením Ukrajinya dalších třetích zemí (Severní Makedonie, Moldavsko, Gruzie) do Evropské Unie. Zodpovídat by se měla výkonnému místopředsedovi Komise Raffaelu Fittovi a výkonné místopředsedkyni Kaje Kalas (zahraniční záležitosti a bezpečnost).

Více informací zde.