Užitečné zdroje:

Informace ke koronaviru ve vztahu k potravinářskému průmyslu získáte níže. Upozorňujeme, že informace mohly být v průběhu času aktualizovány. Sledujte uvedené zdroje.

Nabídka testů pro členy: NADAL COVID-19 Ag Test

test na covidcorona

Vláda ČR:

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR:

Ministerstvo zdravotnictví ČR:

Ministerstvo zemědělství ČR:

Ministerstvo vnitra ČR:

Hospodářská komora ČR:

Svaz průmyslu a dopravy ČR:

Státní zemědělská a potravinářská inspekce:

Covid-portál:

Úřad pro ochranu osobních údajů:

Právní pomoc potravinám:

  • Projekt Právní pomoc potravinám má za cíl v nelehké době pandemie koronaviru (COVID-19) poskytnout českým provozovatelům potravinářských podniků a ostatním producentům potravin, kteří jsou zasaženi aktuální krizí či vynakládají obrovské úsilí k udržení zásobování obchodů a obyvatel, bezplatné právní poradenství o základních právních otázkách souvisejících se současnou situací.

    Tato stránka obsahuje databázi právních otázek a odpovědí řazenou do jednotlivých témat. Odpovědi uvedené u jednotlivých otázek jsou vypracovány dle právního stavu v den jejich vypracování uvedený pod odpovědí a vzhledem k měnícím se opatřením a programům pomoci nemusí být již aktuální.

    Nenajdete-li odpověď na svůj dotaz, neváhejte nám jej položit přes tlačítko „Zeptejte se“.

    Právní pomoc potravinám je pro bono projektem Potravinářské komory ČR a PEYTON legal advokátní kancelář s.r.o.

Ostatní:

Další informace:

Může se virus přenášet potravinami?

Nový koronavirus je respirační virus. K přenosu dochází primárně kontaktem s infikovanou osobou, která zejména při mluvení, kašlání a kýchání šíří infekční kapénky na své okolí. Přenos je možný také předměty čerstvě kontaminovanými sekrety infikovaného člověka.

Přenos potravinami je nepravděpodobný, a to díky jeho nízké stabilitě v prostředí. Dosud se neprokázalo, že by k tomu u nového koronaviru došlo (SZÚ).

Situaci pečlivě monitoruje také Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Podle jeho aktuálního vyjádření v současné době neexistují důkazy o tom, že by potraviny byly pravděpodobným zdrojem či cestou přenosu viru. Více zde: https://www.bezpecnostpotravin.cz/koronavirus-nejsou-zadne-dukazy-ze-by-potraviny-byly-zdrojem-ci-cestou-prenosu-viru.aspx

Pokud jde o bezpečnost potravin, Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila doporučení pro předcházení nákaze, včetně následujících pravidel správné hygienické praxe při manipulaci a přípravě potravin, jako jsou mytí rukou, důkladné tepelné opracování masa a zabraňování možné křížové kontaminace mezi tepelně opracovanými a neopracovanými potravinami. Více informací je možné nalézt na internetových stránkách WHO.

Může se virus přenášet prostřednictvím zvířat?

V souvislosti s aktuální pandemií onemocnění novým koronavirem (COVID-19) se objevují dotazy na možné šíření viru zvířaty či prostřednictvím potravin. Dle oficiálního vyjádření Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) neexistuje žádný důkaz o tom, že by se zájmová či hospodářská zvířata uplatňovala v šíření viru. Více: https://www.oie.int/en/scientific-expertise/specific-information-and-recommendations/questions-and-answers-on-2019novel-coronavirus/.

Zvířata sice jsou pravděpodobným původním zdrojem viru, ale v současné době se dle všech známých informací virus šíří pouze z člověka na člověka.

Může se virus přenášet prostřednictvím pitné vody?

Je nepravděpodobné, že by se nový koronavirus dostával do zdrojů surové vody (to platí celosvětově, ale v České republice, kde je polovina zdrojů podzemních a většinu povrchových zdrojů představují chráněné vodárenské nádrže na horních tocích řek, to platí dvojnásob). Dále NRC (Stanovisko Národního referenčního centra).

Doporučení pro prodej nebalených potravin

SZÚ důrazně doporučuje po dobu vyhlášení mimořádné situace v souvislosti s celosvětovým výskytem pandemie COVID-19, výrazně omezit prodej nebalených potravin do spotřebitelem přinesených vlastních obalů a nádob a tyto potraviny balit pouze do nových, nepoužitých obalů.

Obsluhující personál má právo odmítnout převzít spotřebitelem přinesenou nádobu či obal a měl by zamezit jakékoli manipulaci s ním, a to z preventivních důvodů ochrany svého zdraví i ochrany zdraví dalších zákazníků. Výjimkou by mohl být pouze prodej potravin jako je ovoce a zelenina, které se před podáváním myjí a loupou, případně se tepelně upravují. Dále by mohli být výjimkou vinotéky, kde by bylo možné si přinést vlastní použitou PET láhev na sudové stáčené víno. Více zde: http://www.szu.cz/doporuceni-nrl-fcm-szu-pro-prodej-nebalenych-potravin-a.

Rovněž v provozovnách společného stravování je klíčové dodržování hygienických požadavků při samoobslužném způsobu nabídky pokrmů (forma bufetu). Provozovatel by měl zajistit takové podmínky při nabídce pokrmů v bufetu, které snižují riziko kontaminace nabízených pokrmů ze strany spotřebitelů např.:

  • vybavení bufetu odpovídajícím podávacími nástroji a pomůckami a jejich pravidelnou výměnou
  • viditelné instrukce pro spotřebitele o nutnosti používání podávacího načiní nebo jiných pomůcek určených k hygienickému nabírání pokrmů a potravin
  • zajištění trvalého monitorování, zda nástroje a zařízení určené k podávání pokrmů a potravin samoobslužným způsobem a okolní plochy udržovány v čistotě, a sledování, zda nedochází k nehygienickému chování zákazníků.

V návaznosti na vyhlášení mimořádné situace v souvislosti s celosvětovým výskytem pandemie COVID-19 je nezbytné při mytí spotřebitelem použitého nádobí v restauracích a dalších gastronomických provozovnách správné postupy mytí – viz níže uvedená doporučení SZÚ:

  • Při mytí v myčkách doporučujeme, aby byl vždy použit celý mycí program s maximálním výkonem, který dané zařízení umožňuje (nejméně 55°C). Teplota oplachu by neměla být nižší než 80°C a mycí režim se musí nechat dojet až do konce.
  • V provozovnách, kde nejsou k dispozici profesionální zařízení určené k mytí použitého nádobí, zejména sklenic a půllitrů (hostince, pivnice, výčepy, vinotéky) doporučujeme po důkladném umytí oplach minimálně teplou, nejlépe však horkou tekoucí vodou.
  • Provozovatelům doporučujeme z hlediska ochrany veřejného zdraví v případě používání pro mytí sklenic tzv. spulboye, používat dezinfekční roztoky s virucidním nebo alespoň s virostatickým účinkem a poté důkladně opláchnout čistou pitnou vodou.Více zde: http://www.szu.cz/doporuceni-nrl-fcm-szu-pro-prodej-nebalenych-potravin-a.

 Další

Otázky a odpovědi ke COVID-19

COVID-19 a bezpečnost potravin: WHO doporučuje pokyny pro potravinářské podniky

 Pravidla_pro_spravnou_dezinfekci.pdf

 Nová testovací místa na COVID-19 v Praze a Plzni - 25.3.2021

FAO: Pokyny pro prevenci přenosu COVID-19 v potravinářských provozech

 

Infolinky

  • K novému typu koronaviru funguje na MZe celostátní informační linka.

Ministerstvo zemědělství spustilo novou infolinku pro veřejnost a podnikatele. Na čísle 221 814 595 bude veřejnosti odpovídat na dotazy týkající se koronaviru ve spojitosti s rezortem, například s potravinářstvím, dotacemi, potravinářskými firmami, zemědělskými podniky, prvovýrobou, kontrolami provozů, lesními a zahradnickými školkami atd. Infolinka bude v provozu v pracovní dny od 8:00 do 16:30.  Pro písemné dotazy začala fungovat mailová adresa: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Infolinka MZe: 221 814 595

Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  • Pro informace k testování ve firmách a u OSVČ lze kontaktovat celostátní informační linku pro firmy a OSVČ na telefonním čísle 1212.