USA

Petr Ježek, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.,

Mob: +1 202 507-3859, Mob.: ČR: +420 601 558 079, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Klimatické katastrofy zapříčinily v roce 2021 masivní ztráty amerického zemědělství.

V loňském roce zasáhlo USA 20 klimatických a povětrnostních katastrof (hurikány, požáry a sucha), z nichž každá způsobila škody přesahující 1 miliardu dolarů. Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) oznámil, že rok 2021 byl třetím nejztrátovějším rokem v historii katastrof s odhadovanými ekonomickými ztrátami v celkové výši 145 miliard dolarů, a to hned za rokem 2017 kdy ztráty činily 346 miliardami dolarů a rokem 2005 s 244 miliardami dolarů.

Na plodinách a orné půdě činí celkové ztráty v důsledku velkých katastrof více než 12,5 miliardy dolarů, což představuje podle NOAA 8,6 % celkových ekonomických dopadů. Samotné sucho a požáry představovaly více než 6 miliardy dolarů ztrát. Tyto částky nezahrnují škody na infrastruktuře, ztráty na hospodářských zvířatech, zahradnických plodinách ani ztráty na dřevě.

Nejhůře byla zasažena Severní Dakota, kde vzniklé ztráty přesáhly 2,4 miliardy dolarů. Škody na pšenici, sójových bobech a kukuřici ve výši 500 milionů dolarů u každé plodiny způsobilo přetrvávající extrémní sucho. Druhým nejvíce postiženým státem byl Texas s více než 2 miliardami dolarů vzniklých škod v důsledku únorových mrazů, rozsáhlého sucha, velkého krupobití a hurikánu Nicholas. Více než miliarda dolarů z texaských škod se týkala pastvin a pícnin a na dalších 300 milionů dolarů bylo vyčísleno poškození grapefruitových a pomerančových sadů. Ztráty v Jižní Dakotě kopírovaly ztráty jejího severního souseda a škody způsobené suchem dosáhly více než 100 milionů dolarů na kukuřici, sójových bobech, pšenici a pícninách. Kalifornie, kterou rovněž sužuje sucho, se umístila na čtvrtém místě s celkovými škodami přesahujícími 1 miliardu dolarů, včetně půlmiliardových ztrát na ovoci a oříšcích, dále například 125 milionů dolarů na mandlích a přes 150 milionů dolarů na hroznech.

Zdroj: MZe ČR