Praha 19. března (ČTK) - K oslavě úterního Světového dne vody dnes Pražské vodovody a kanalizace (PVK) pro zájemce otevřou Muzeum pražského vodárenství ve vodárně v Podolí. Prohlídky budou mezi 09:00 a 17:00 začínat vždy v celou hodinu, každá z nich je pro 35 lidí. Registraci na prohlídky PVK spustily na svém webu na konci února, nyní už není možná.

"Jsme rádi, že po covidové odmlce opět budeme moci přivítat fanoušky vodárenství v unikátních prostorách Podolské vodárny," uvedl mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Vstup do Muzea pražského vodárenství bude zdarma.

Historie Muzea pražského vodárenství se píše od roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se muzeum přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 metrů čtverečních, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.

Návštěvníci muzea si mohou prohlédnout například vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby císaře Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí vytvořeného českým vynálezcem Josefem Božkem. Dětem expozice nabízí interaktivní hry na dotykových obrazovkách.

Světový den vody se slaví 22. března od roku 1993, datum vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Důvodem byla starost o ochranu vodních zdrojů na Zemi, která je potřebná kvůli postupu globalizace a zlepšování životní úrovně lidí v mnoha zemích. Letošním tématem je podzemní voda.

dvd rot