Vláda Srbska na svém zasedání dne 30. listopadu přijala usnesení a vydala nařízení o zmrazení cen u základních potravin, jako jsou krystalový cukr, polohrubá mouka, jedlý slunečnicový olej, vepřové maso (kýta) a UHT mléko s 2,8 % mléčného tuku na 60 dní.

Ceny těchto výrobků nesmí překročit hranici cen z 15. listopadu tohoto roku. Usnesení bylo přijato za účelem zabránění cenovým výkyvům na trhu a zmražení cen základních potravin může být, podle potřeby, znovu prodlouženo i po vypršení lhůty 60 dní. V Srbsku v posledních týdnech výrazně rostly ceny zmíněných potravin a vláda se obávala, aby se trvalý růst cen těchto potravin nepřenesl na ceny dalších potravin. Usnesení by zatím nemělo mít výrazné dopady na české firmy, které dodávají na srbský trh, protože potraviny, na které se vyhláška vztahuje, si Srbsko většinou vyrábí samo.

 

Společnost Login EKO rozvíjí výrobu organické výroby

Jak oznámil portál „e-Kapija“, společnost Login EKO nakoupila v Srbsku v oblasti Vojvodina již kolem 4 000 hektarů půdy pro organickou výrobu potravin. Majitelem společnosti je Slovinec Samo Login, tvůrce videohry „Talking Tom“, kterou před časem prodal společnosti Outfit 7 za 1 miliardu amerických dolarů. Tyto prostředky nyní investuje v Srbsku do rozvoje organické výroby, protože Srbsko má kvalitní půdu nezatíženou rezidui pesticidů a hnojiv a výhodné klimatické podmínky. V Srbsku se tak postupně otevírá nový trh pro produkci organické výroby, kde se časem mohou uplatnit i české technologie zaměřené na tuto oblast. Srbsko také stále láká zahraniční investory do oblasti zpracovatelského průmyslu v agrární a potravinářské oblasti. I to by mohla být příležitost pro české firmy, které hledají cestu, jak rozšířit výrobu a získat nové trhy.

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.