Kvůli tvrdému lockdownu ve Vietnamu nebylo možné během 3. čtvrtletí roku 2021 prodat cca 1/3 vepřového masa. Dovoz vepřového masa naopak vzrostl a ceny po rozvolnění pandemických opatření výrazně klesly. Cena živé váhy se nyní pohybuje okolo 40 Kč/kg, což je poloviční cena ve srovnání se začátkem letošního roku.

Vietnam během prvních šesti měsíců letošního roku dovezl asi 70 000 tun vepřového masa a vepřových produktů. To jsou ale pouze 4 % z celkové spotřeby v zemi.

Výrobní náklady chovu prasat se pohybují aktuálně okolo  50 Kč/kg, takže dochází ke korekci velmi slušných hospodářských výsledků za první pololetí letošního roku. Rostly náklady hlavně na krmivo, pracovní sílu a dopravu. Ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku se bude chov prasat i nadále potýkat s obtížemi v důsledku dopadu epidemie Covid-19 a cena vepřového masa zůstane nízká.

Přestože cena živého masa prudce klesla, cena vepřového masa u řezníků, na tradičních trzích a v supermarketech je stále vysoká i kvůli současným vyšším nákladům na dopravu a nákladům na prevenci epidemie. Pro české exportéry je třeba doplnit informaci o rozdílných stravovacích návycích, z čehož plyne například to, že prasečí nožky, uši aj. mají na vietnamském trhu přibližně stejnou hodnotu jako vepřová panenka. Jedno konkrétní srovnání maloobchodních cen: vepřová plec 140 Kč/kg, vepřové kosti 120 Kč/kg.

Zpracoval: Ing. Luboš Marek
místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu
tel: +84 904 099 562
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zdroj: MZe ČR

LInk: http://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/proexportni-okenko/ceny-veproveho-masa-ve-vietnamu-vyrazne.html