Praha 3. října (ČTK) - Pivovary hlásí, že srpen byl pro ně výborným měsícem. Meziročně se v něm výstav zvýšil o 1,7 procenta, sdělila ČTK výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Rostla hlavně výroba piva v plechu, meziročně o skoro pětinu a v minisoudcích, kde byl roční nárůst o 37 procent.

Do tzv. on-trade obchodu, tedy na stoly hospod a restaurací, se dostalo o 0,9 procenta piva méně. "Pokles o 0,9 procenta s ohledem na platná omezení provozu restaurací považuji za výborný výsledek. My jsme vděční za každého zákazníka, který přijde na čepované pivo. Chválím i pivovary, které uměly rychle zareagovat na poptávku sudů s menším objemem. Minisoudků se oproti loňsku naplnilo o 37 procenta více," doplnila.

Naopak se na českém trhu dařilo off-trade prodeji - tedy v obchodech. Meziročně prodané množství vzrostlo o 3,5 procenta. "Skokanem se stala pivní plechovka s meziročním indexem 20 procent, když se vyprodukovalo hned o 32.652 hektolitrů více. Plechovkám se daří již několik let a po lahvích a sudech se stávají třetím nejoblíbenějším obalem. Jejich podíl na celkovém výstavu už tvoří 15 procent," řekla.

Nadále pak rostly prodeje ležáků, jejich podíl na celkovém výstavu činí nyní už 55 procent. Zvýšila se ale také výroba výčepních piv o tři procenta. "O raritní index se postarala svrchně kvašená piva se stupňovitostí 11 až 12 legislativně označená jako 'Plná piva'. Přestože se prozatím jedná o minimální objemy, jejich množství se meziročně téměř ztrojnásobilo," uzavřela ředitelka.

Pivovary v ČR loni uvařily 20,1 milionu hektolitrů piva a meziročně výstav klesl o 6,9 procenta. Spotřeba piva na obyvatele loni klesla o zhruba sedm litrů (14 velkých piv) na 135 litrů a byla nejnižší od 60. let minulého století. Za poklesem výroby stojí koronavirové restrikce a omezení provozu restaurací v ČR, ale i v zahraničí, sdělili již dříve zástupci svazu.

Letos pak za první pololetí klesl meziročně výstav o osm procent. Ztráty byly hlavně v prvním čtvrtletí, na začátku léta se začala pivovarnická scéna stabilizovat a v červnu byly hodnoty u čepovaného piva skoro stejné jako před příchodem pandemie.

drh mal