Praha 13. září (ČTK) - Systém značení Nutri-score by měl zohledňovat velikosti porce nebo způsoby přípravy polotovarů, jako je například smažení. Doporučuje to dokument odborné skupiny při České technologické platformě pro potraviny, který ČTK předali zástupci Potravinářské komory ČR. Komora proti povinnému zavádění systému již v minulosti vystupovala, odmítla jej také Agrární komora ČR. Nutri-score označuje na přední straně obalu potravin písmeny A až D a barvami od zelené, přes žlutou až po červenou.

Algoritmus výpočtu systému dává body za nutričně rizikové živiny, jako jsou cukry, nasycené mastné kyseliny nebo sůl, ale také protibody za žádoucí živiny jako jsou bílkoviny, procento ovoce nebo vláknina.

Značení používají někteří výrobci. Část odborníků si od systému slibuje, že pomůže lidem vybrat si snadno zdravější potraviny a zároveň vytvoří tlak na výrobce, aby měnili složení potravin. Proti povinnému značení je ale i ministerstvo zemědělství.

Evropská komise chce do konce roku 2022 vytvořit společný grafický systém hodnocení výživové hodnoty potravin povinný pro všechny členské státy. Nutri-score převádí nutriční hodnotu do kódu, přičemž písmeno A v zeleném poli představuje zdravější potravinu, naopak E v červeném poli potravinu nejméně prospěšnou. Toto značení připomínající semafor zavedla před třemi lety Francie. Používá se také v Belgii či Španělsku a jeho využití od listopadu doporučilo výrobcům i Německo.

Podle dokumentu potravinářů se systém hodí spíše pro porovnávání jednotlivých výrobků v rámci jedné kategorie mezi sebou. "V systému se upřednostňuje rostlinná strava. Ta má obecně méně rizikových živin, ale nebere se v úvahu přítomnost přírodních toxických a antinutričních látek a také neplnohodnotných bílkovin. Systém Nutri-score nezohledňuje průmyslové zpracování," dodává dokument. Komora již dříve uvedla, že pak při hodnocení vznikají paradoxy, které jsou pro běžného spotřebitele těžko pochopitelné. Do zelené, nejzdravější kategorie se tak dostanou třeba hranolky, knedlíky, chipsy, kolové nápoje s umělými sladidly či energetické nápoje a další potraviny. Naopak šunka, sýr, olivový olej a maso z lososa jsou v červených kategoriích, kterým by se měl spotřebitel spíše vyhýbat, uvedla už dříve mluvčí komory Helena Kavanová.

drh jw

Dokument naleznete zde.