Na jihu Srbska v okolí města Leskovac mají letos pěstitelé rajčat problém s výkupem své produkce kvůli nízkým výkupním cenám, které jsou i nižší než výrobní náklady.

K této situaci došlo, protože rajčata se v této oblasti urodila z důvodu nepříznivého počasí později a hlavně v období, kdy už dozrávají rajčata i v severních oblastech země a je jich na trhu nadbytek. K problémům s cenou rajčat v Srbsku přispěl i nižší odběr ze sousedních zemí jako je Černá Hora nebo Bosna a Hercegovina. Projevil se také vliv nízkých cen rajčat v Řecku a řecké snahy o vývoz produkce na sousední trhy, kromě jiného i do Srbska. Jak uvedl portál „e-Kapija“, zavedlo Srbsko kvůli této situaci clo na dovoz rajčat ze zemí EU a to na období od 15.7 do 15. 9. 2021.  Tato opatření se však nijak nedotýkají České republiky, která do Srbska rajčata nevyváží. Jedním z řešení problému s výkupem rajčat v Srbsku do budoucna může být i v těchto dnech ohlášená společná investice společností BFV Processing of Tomato a Fruits d.o.o. z Kuly. Právě ve městě Kula chtějí firmy vybudovat závod na zpracování rajčat. Plánovaná investice má v první fázi hodnotu 6,5 miliónů EUR a předpokládá se, že budoucí provoz bude zaměstnávat kolem sta zaměstnanců.

 

Výstava hospodářských zvířat na mezinárodním zemědělském veletrhu v Novém Sadu

V těchto dnech bylo oznámeno, že v rámci 88. ročníku mezinárodního zemědělského veletrhu „Poljoprivreda“ v Novém Sadu, který bude letos probíhat v termínu 18. - 24. 9. 2021, se bude konat i výstava hospodářských zvířat. Na výstavě se představí plemena skotu, ovcí, koz a koní. Bude se prezentovat také domácí ptactvo a součástí veletrhu bude rovněž 53. mezinárodní veletrh lovu a rybolovu. Veletrh „Poljoprivreda“ je nejvýznamnější agrární akcí v regionu. České Ministerstvo zemědělství proto několik posledních let podporuje účast českých firem na tomto veletrhu formou národní expozice. Přítomnost srbských chovatelů na výstavě dává českým firmám možnost nalézt další vhodné partnery v oblasti dodávek zvířat, genetiky i technologií. V letošním roce má Česká republika navíc status „Země partner“ a kromě českých firem, které se budou prezentovat na společné expozici Ministerstva zemědělství, se očekává i účast ministra Tomana, kterého by měla během oficiální návštěvy doprovázet podnikatelská delegace. 

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zdroj: MZe ČR

Link: http://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/proexportni-okenko/problemy-svykupem-rajcat-v-srbsku.html