Brno 22. června (ČTK) - Šampionem 29. ročníku soutěže Zlatý pohár Pivex - pivo 2021 se mezi lahvovými pivy stal stejně jako loni Zubr Gradus z pivovaru v Přerově. Mezi sudovými pivy v soutěži Zlatý soudek Pivex 2021 zvítězil mezi světlými ležáky Gambrinus Nepasterizovaná 11 z Plzeňského Prazdroje a mezi sudovými pivy z minipivovarů Merklínský krokodýl z pivovaru Petr Petružálek v Merklíně u Přeštic. Výsledky všech tří soutěží dnes pořadatelé vyhlásili v Brně na setkání pivovarníků a sladovníků.

Zubr Gradus se stal šampionem podruhé v řadě, pivovar Zubr ale bodoval i v roce 2019, kdy získal šampiona za Zubr Gold a v roce 2018 za světlý ležák Zubr Grand. Letošní šampion zvítězil i ve své kategorii, tedy mezi světlými ležáky. Druhé místo patří pivu Excelent 11 z Plzeňského Prazdroje a třetí Gambrinusu Patron 12 ze stejného pivovaru.

V kategorii světlých výčepních piv získal nejlepší hodnocení Gambrinus original 10 z Plzeňského Prazdroje, na druhém místě byl Zubr Gold z Pivovaru Zubr a na třetím Litovel Moravan z Pivovaru Litovel.

Mezi nealkoholickými pivy letos zvítězil stejně jako loni Birell z pivovaru Radegast, mezi míchanými nízkoalkoholickými a nealkoholickými pivy Birell Pomelo Grep z Plzeňského Prazdroje.

Mezi sudovými světlými výčepními pivy zvítězila Gambrinus Nepasterizovaná 10, druhé místo patří Rodinnému pivovaru Bernard s pivem Bernard pivo světlé výčepní 10%, třetí místo Desítce 10% Pivovaru Svijany.

Do letošního ročníku dvoukolové degustační soutěže balených piv bylo přihlášeno 30 značek piv, do soutěže sudových piv dalších 33 značek.

Balená piva soutěží v pěti kategoriích, kromě světlého ležáku je to světlé výčepní pivo, tmavá piva, nealkoholická piva a míchaná nízkoalkoholická a nealkoholická piva. Sudová piva soutěží ve dvou kategoriích, minipivovary mají vlastní soutěž Zlatý miniSoudek Pivex.

Certifikovaní degustátoři hodnotí vzorky anonymně, označené jsou pouze kódy. Vzhledem k tomu, že většina degustátorů jsou sládci ze soutěžících pivovarů, systém jim přiděluje vzorky tak, aby nehodnotili vlastní produkci. Hlavními hodnoticími kritérii jsou chuť, plnost, vůně, říz a případně hořkost. Konečný výsledek je určen součtem hodnot z obou kol. Hodnocení sudových piv má jen jedno kolo.

ska sd