Poprvé jsou libanonská avokáda vyvážena do Velké Británie a Holandska prostřednictvím Nadace Reného Moawada ve spolupráci s libanonským velvyslanectvím ve Velké Británii. Nadace René Moawad vyškolila skupinu libanonských zemědělců, kteří přispěli k získání certifikátu Global Gap a dalších potřebných certifikací pro vstup na trhy Velké Británie a Evropské unie.

Export z Libanonu se uskutečnil v r. 2021 prostřednictvím společnosti Westfalia Fruit, která disponuje distribuční sítí ve Velké Británii a v zemích EU. Libanon se v současné době maximálně snaží podnítit místní farmáře, aby se raději než na kvantitu soustředili více na kvalitu pěstovaných plodin. Kromě kvality je potřeba se zaměřit i na pěstování těch plodin, u kterých je možné dosahovat vysokých prodejních cen a jejichž produkce je v ostatních zemích sporadická. Geografická poloha a klima  předurčuje Libanon k uplatnění se na evropských trzích. Tou správnou plodinou je právě avokádo, kde jedinými skutečně konkurenčními zeměmi jsou Maroko a Izrael.

Mnoho libanonských farmářů přechází kvůli předpokládanému zisku od pěstování citrusů právě k pěstování avokáda. S pěstováním avokáda se začalo v Libanonu v 60. letech minulého století a dnes se pěstuje na 664 hektarech, zejména na pobřeží Libanonu. Vzhledem k tomu, že pěstování avokáda je v Libanonu relativně novou aktivitou, neexistují zde žádní odborníci ani akademické reference. Drobní zemědělci  se stále často pouští do pěstování avokáda bez odborných znalostí a pracují metodou pokusů a omylů a ve výsledku je tržní hodnota neodborně vypěstovaných plodů malá. Ve srovnání s náklady na citrusové plody a jablka, tradičně pěstované v Libanonu, jsou  vstupní náklady na produkci avokáda vysoké. Jeden avokádový strom stojí cca 16 USD, ve srovnání s pouhými cca 2 USD za jabloň. Návratnost avokádové investice je však značná, avokáda generují v průměru 8000 USD na hektar, ve srovnání s 2000 USD u citrusových plodů.  Avokádo bylo v minulosti  tradičně používáno v Libanonu pouze jako základ ovocných koktejlů, v posledních letech se začalo často objevovat  jako přísada k hlavnímu jídlu a salátům. Poptávka po avokádu nejenom v Evropě, ale i celosvětově roste a libanonští farmáři vidí zajímavou exportní příležitost. To jsou důvody, proč  se Zemědělská univerzita v Libanonu  začala avokádu a jeho pěstování věnovat.

Situace v Libanonu se v souvislosti se šířením COVID-19

Počet nových pozitivních případů nákazy se za  poslední týden snižoval na  úroveň cca 130 - 140  denně.  Libanon se vrací do normálního života. Státní sektor, maloobchod i služby fungují ve standardních provozních hodinách. Roušky jsou stále povinné v uzavřených prostorech, nedodržování bez postihu, pouze s upozorněním. 

Cestování: Od 9/6/2021 platí nové nařízení na letecké lince Bejrút-Paříž, kde pro již očkované cestující do Francie není potřeba PCR test. Důvodem je skutečnost, že Francie jako první ze zemí EU přeřadila Libanon do tzv. zelené skupiny zemí.

Stále platí, že při cestě do Libanonu (před nástupem do letadla) se musí cestující (s výjimkou dětí do 12 let) prokázat negativním PCR testem, ne starším než 96 hodin. Po příletu do Libanonu musí všichni cestující podstoupit PCR test na letišti, finanční náklady na test (50 USD) jsou zahrnuty v ceně letenky.  Po příletu do Libanonu bez karantény, pohyb je volný. Vakcinace obyvatel postupně probíhá, v týdnu 23/2021 nebyla uvedena statistika počtu očkovaných  obyvatel.

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Mobil: 00961 70 258 310