V Srbsku bude v těchto dnech zahájen sběr malin. Výkupní cena je zatím přes 2,5 EUR za kilogram, což je, jak uvedl portál „e-Kapija“, nejvyšší výkupní cena za posledních dvacet let. Protože je výkupní cena vysoká, mohou si pěstitelé malin dovolit zvýšit denní sazby pro sběrače malin.

Tyto denní sazby se aktuálně pohybují od 23 EUR do 30 EUR za jeden den. Práce sběračů malin je však náročná, protože se pracuje od svítání do soumraku. Proto se pěstitelé malin potýkají s nedostatkem sezónních zaměstnanců. To se v konečném důsledku může projevit i nižší nabídkou kvalitních malin na trhu s dopadem na růst cen. Srbsko je evropskou velmocí v pěstování malin a srbské maliny se tradičně dováží také do České republiky. V roce 2020 se do ČR ze Srbska dovezly mražené maliny a ostružiny v celkové hodnotě 43,4 mil. Kč a v roce předchozím dokonce za 51,4 mil. Kč.

Srbsko očekává brzké zveřejnění výzvy na předkládání projektů pro čerpání prostředků z programu IPARD

Jak uvedl portál „e-Kapija“ vyšla v Srbsku v těchto dnech vyhláška, která upravuje pravidla pro čerpání prostředků z programu IPARD. Jedná se o opatření číslo jedna, které zahrnuje investice do fyzického majetku zemědělských hospodářství. Úprava pravidel umožňuje, aby již v minulosti zahájené stavební práce na objektech, jako jsou například stáje, chladírenské haly apod., měly možnost čerpání prostředků fondů IPARD na dokončení těchto staveb či dovybavení objektů, což dříve nebylo možné. Očekává se, že po tomto upřesnění pravidel bude v blízké době vyhlášena výzva na předkládání žádostí o čerpání prostředků na projekty z fondů IPARD. Na tento rok jsou vyčleněny prostředky v celkové výši 56 mil. EUR.  Investice do zemědělského sektoru jsou tímto způsobem podporovány nevratnými dotacemi ve výši 60 -70 % celkové hodnoty investice. Pro české dodavatele zemědělských technologií to znamená, že by konečně mohla začít realizace některých projektů, na které v minulosti vypracovali své nabídky, avšak k jejich realizaci chyběly finanční prostředky.

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vydáno: 11.6.2021

Zdroj: MZe ČR

Link: http://eagri.cz/public/web/mze/ministerstvo-zemedelstvi/proexportni-okenko/v-srbsku-rostou-ceny-malin.html