Mezinárodní soutěž probíhající ve Spojených arabských emirátech zvaná Mohammed bin Rashid Al Maktoum Global Water Award se blíží. Již třetí ročník velmi zajímavé akce pro inovativní podnikatele, studenty a vědce uzavírá přihlášky během několika dnů.

Cílem této akce je identifikování možností jak řešit krizi s nedostatkem pitné vody za pomoci udržitelných zdrojů. Mezi vybrané projekty a výherce bude jako předešlé roky rozdělen 1 milion dolarů, který by měl zaručit další rozpracování a dokonce i spuštění samotných projektů.

Udílení těchto cen pod záštitou UAE Water Aid Foundation (Suqia) založila Jeho Excelence Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, premiér Spojených arabských emirátu a vládce Dubaje. Aby se naplnilo jeho přání a zároveň zadání přihlášených projektů, musí nápady díky technologiím řešit produkci, distribuci, skladování, monitorování, odsolování anebo čistění vody. Investice do takových chytrých řešení má nadále dokazovat, že je Dubaj to správné centrum pro inovativní nápady a může fungovat jako sturt-upový inkubátor. Kromě toho jde o jednu ze strategií města jak diverzifikovat svou závislost na turismu a ropě.

S letošním ročníkem se udílení cen rozrůstá o novou kategorii. K základním třem kategoriím, které byly na předešlých ročnících, přidali organizátoři díky současné pandemii poměrně tematickou kategorii.  Letošní nová kategorie nese název: „Inovativní řešení krize“.

FAO v posledních prognózách odhaduje, že se světová spotřeba potravin do roku 2050 zvýší o 50 %. Má ale většina zemí možnost zvýšit ve stejné míře svou produkci a tím i spotřebu vody, která putuje do zemědělství? Samozřejmě, že až na výjimky, takovou možnost nemají.  To je jeden z důvodů, proč je otázka vyšší zemědělské produkce za použití nižšího množství vody a půdy nevyhnutelná. A jelikož je jednou ze strategií Spojených arabských emirátů pomoci najít taková řešení, investuje do podobných projektů vysoké částky.

Nedávno jsem psal o tom, jak v Dubaji roste světové centrum pro vývoj a aplikaci agrotechnologií. Podobné plány zveřejnili v loňském roce i v emirátu Abú Dhabí. Pokud k tomu přidáme i další mezinárodní technologické soutěže, zemědělské veletrhy, výstavy a konference, začínám jejich strategii opravdu věřit. A i když má většina investovaných peněz kvůli těžení ropy poměrně silnou uhlíkovou stopu, přeci jen se dá říct, že jsou dobře investované.

Zpracoval:
Lukáš Zamrzla
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mob.:+ 420 602 768 207, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zdroj: MZe ČR

Link: Zbývá pár posledních dní k registraci do soutěže o nejlepší řešení globálního nedostatku pitné vody (Ministerstvo zemědělství, eAGRI)