V období od listopadu 2020 do května 2021 se vysoce patogenní ptačí chřipka objevila v 18 japonských prefekturách včetně prefektur Čiba a Ibaraki, vyznačující se právě chovem drůbeže.

Počet kuřat a kachen, které byly během tohoto období utraceny, aby se zabránilo dalšímu šíření infekcí, činí ke konci května zhruba 9,87 mil. kusů. Toto číslo je mnohem vyšší v porovnání s předchozím obdobím, kdy vypukla tato nákaza. V době od podzimu 2010 do jara následujícího roku byly utraceny „jen“ necelé 2 mil kusů drůbeže.
A právě rozsáhlé utrácení drůbeže je považováno za příčinu nedávného zvýšení cen vajec. Za posledních pět dekád se cena vajec v Japonsku držela stále na stejné úrovni (plato 10 vajec v přepočtu za necelých 40 Kč), avšak za poslední rok došlo ke zvýšení ceny o 50 %.

Japonské ministerstvo zemědělství vyzývá chovatele drůbeže, aby v rámci příprav na příští sezónu přijali opatření k zabránění zavlečení virů. Předpokládá se, že virus ptačí chřipky se do Japonska přenáší migrujícími ptáky z euroasijského kontinentu. Následně je šířen malými zvířaty, která přišla do styku s trusem těchto ptáků, a také lidmi a vozidly, které přijíždějí na drůbeží farmy. Mnoho farem, které byly ptačí chřipkou zasaženy, měly v zařízeních nezabezpečená místa, přes která se malá zvířata mohla dostat dovnitř.

Ministerstvo nyní o to důrazněji žádá drůbežárny, aby provozy dostatečně zabezpečily proti vniknutí volně žijících zvířat, důkladně vydezinfikovaly své provozy a pravidelně kontrolovaly všechny instalované sítě proti vniknutí volně žijících ptáků. Předmětem diskuzí je také možné odebrání dotací chovům, ve kterých nebudou bezpečnostní nařízení řádně dodržována. I přes ukončení současné epidemie vyzývavá ministerstvo majitele drůbežáren k ostražitosti a dodržování preventivních opatření.

Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Autor: MZe ČR

Link: