Pandemie koronaviru zásadním způsobem ovlivnila životy většiny lidí a řadu ekonomických odvětví poznamenala velmi negativně. Existují však obory, které z nastalé situace těží určité výhody. Mezi ně spadá i prodej biopotravin.

Podle Asociace pro obchod s biopotravinami (Organic Trade Association) vzrostl prodej biopotravin ve Spojených státech v roce 2020 o rekordních 12,8 % a dosáhl nového maxima 56,5 mld. USD. Necelých 6 % veškerých potravin na pultech obchodů bylo v loňském roce certifikováno jako bio.
Svou roli v tomto trendu hrála nucená změna ve stravovacích návycích, kdy lidé byli nuceni začít více vařit doma. Pro výživu svých rodin si častěji vybírali kvalitnější a zdravější suroviny a potraviny a s tím se často pojí i označení bio. Prodej čerstvých bioproduktů vzrostl v roce 2020 o téměř 11 % na 18,2 mld. USD. Více než 15 % veškerého ovoce a zeleniny prodávaného v USA má svůj původ na farmách v ekologickém režimu. Mražené bio ovoce a zelenina vzrostly o více než 28 %. Včetně mražených, konzervovaných a sušených produktů dosáhl celkový prodej ekologického ovoce a zeleniny hodnoty 20,4 miliardy USD. Zajímavá růstová čísla zaznamenaly prodeje bio mouky a pekařských suroviny a výrobků – růst o více než 30 % byl zapříčiněn tím, že lidé začali doma opět více péct. Podobně prodej bio koření se zvýšil o 51 %, což dělá trojnásobek tempa růstu sledovaného v roce 2019. Prodej bio masa, drůbeže a ryb vzrostl o 25 % na 1,7 miliardy dolarů.

Vzhledem k tomu, že bio produkce zatím tvoří stále spíše menší část trhu, zapříčinil zvýšený zájem určité problémy s dostatečnou produkcí i zásobováním. To přibrzdilo růst ve všech kategoriích. Pro nejbližší období experti očekávají sice další růst prodejů, ale už pravděpodobně nebude tak silný, jako v loňském roce. Hlavními faktory budou i do budoucna zájem o zdravou výživu a domácí vaření.

Pro české producenty a exportéry je výhodou, že mezi EU a USA je v platnosti dohoda o vzájemném uznávání bio certifikace. Není tedy nutné americkým orgánům dokládat dodatečné náležitosti pro využití loga platného v USA. Bližší informace o tomto režimu a podmínkách pro označování lze dohledat na tomto odkazu.

Pro průzkum trhu a ověření zájmu o produkt je vhodné uvažovat o účasti na některém z veletrhů, které se na bio segment v USA zaměřují. Například jde o Natural Products Expo East + Biofach America (22. – 25. 9. 2021 ve Filadelfii), kde je stále nejistá možná osobní účast vzhledem ke stále platným cestovním restrikcím. Proto Natual Expo West (8. – 12. března 2022 v Anahaimu) se jeví jako reálnější pro české exportéry. Oba veletrhy jsou již plánovány s osobní účastí. V případě zájmu o tuto problematiku, kontaktujte prosím zemědělského diplomata ve Washingtonu P. Ježka.

Zpracoval: P. Ježek
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.,
Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zdroj: MZe ČR

Link: Aktuální trendy v oblasti produktů ekologického zemědělství v USA (Ministerstvo zemědělství, eAGRI)