V roce 2020 Rusko exportovalo agrární zboží v hodnotě 30,5 miliardy USD. Export v podobné hodnotě očekává i v letošním roce. Podle ruských údajů se tak země zařadila na 17. místo mezi největší exportéry potravin na světě.

Do roku 2030 Rusko plánuje být v desítce světových exportérů. Ruský vývoz navíc převýšil dovoz o 1 miliardu USD, což je pro Rusko důležitý milník. Ještě před zavedením sankcí totiž bylo Rusko v pětce největších dovozců potravin.

Růstu ruského exportu pomohla pandemie koronaviru, která celosvětově zvýšila poptávku po potravinách. Celkově je Rusko se svými výsledky agrárního obchodu spokojeno a počítá, že v roce 2024 dosáhne export potravin hodnoty 37 miliard USD. Nejdůležitějšími položkami jsou rostlinný olej, obilí, maso a další potraviny.

Hlavním trhem pro ruské potraviny je Čína, kam Rusko vozí zboží v hodnotě 4 miliard USD. Loni však došlo ke dvouprocentnímu snížení exportu ruských potravin do Číny, což bylo způsobeno problémy v logistice a přísnějšími omezeními. I přesto ale Čína zůstává pro Rusko prioritním trhem a pokračují snahy o certifikaci dalších potravin pro export. Nejvíce Rusko usiluje o certifikaci vepřového masa, kterého má samo nadbytek, ale situace s africkým morem prasat to zatím neumožňuje. V loňském roce došlo ke snížení dodávek ryb a mořských plodů do Číny, což se také negativně projevilo na vzájemném obchodu s Ruskem.

Rusko své potraviny exportuje celkem do 150 zemí světa.

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).