Praha 11. května (ČTK) - Češi v dubnu při nákupu potravin platili proti loňsku výrazně méně peněz zejména za některé druhy zeleniny či ovoce. Třeba brokolice stála v obchodech v průměru 32 korun, před rokem byla o 16 korun dražší. Kilogram citronů je letos o 25 korun levnější. Zlevnilo ale také vepřové maso, mléko, vejce, máslo a těstoviny. Ceny mléka a vajec byly naposledy podobně nízko v létě 2016. Naopak zdražení bylo patrné hlavně u paprik. Vyplývá to ze srovnání cen, jejichž průměry dnes ČTK poskytl Český statistický úřad.

Ze zeleniny zlevnily kromě brokolice o třetinu také brambory, za které zákazníci letos platili 13 Kč/kg proti loňským více než 19 korunám. O téměř 30 procent byla levnější i cibule, jejíž cena klesla k 15 korunám za kilogram. Pětinový pokles ceny statistici evidují také u celeru a zelí.

Zdražily naopak papriky, mrkev a česnek. Kilogram paprik se v dubnu v obchodech prodával v průměru za 110 korun, zatímco loni byly za necelých 90 korun.

U ovoce bylo patrné zlevnění citronů, ale také pomerančů. Proti loňsku zlevnily o třetinu, a to z loňských dubnových 39,50 Kč/kg na letošních 25,90 Kč/kg. Banány byly proti loňsku levnější o šest korun na kilogramu, jablka o 4,60 koruny a hroznové víno o 10,70 koruny na kilogramu.

Levnější bylo také mléko, jogurty, vejce, máslo nebo sádlo. Čtvrtkilogramová kostka másla zlevnila ze 40 korun ke 32 korunám, přičemž před dvěma a půl lety byla i za více než 55 korun. Balení deseti vajec zlevnilo proti loňsku o čtyři koruny na 24,37 Kč. V posledních deseti letech nikdy nebyla cena vajec takto nízko, k podobné úrovni se přiblížila naposledy v srpnu 2016. Podobný vývoj je patrný také u ceny polotučného mléka pasterovaného, jehož cena letos v dubnu klesla na 17,18 Kč/l z loňských 19,90 Kč/l. Kolem 17 korun za litr se cena mléka v obchodech pohybovala v posledních deseti letech pouze v létě 2016.

U masa pokračovalo výrazné zlevňování vepřového a kuřecího masa, zatímco hovězí nepatrně zdražilo. Vepřová pečeně zlevnila na o 26 korun ke 114 korunám za kilogram a cena vepřové kýty klesla o 15 korun na zhruba 140 Kč/kg. Kuchaná kuřata celá zlevnila o desetinu na 56,80 Kč/kg. Za hovězí zadní letos zákazníci v řeznictví platili v průměru 223 Kč/kg, loni to bylo téměř 220 Kč/kg.

V úhrnu ceny potravin a nealkoholických nápojů v dubnu meziročně klesly o 0,1 procenta. Spotřebitelské ceny v dubnu stouply o 3,1 procenta, což bylo rychlejší tempo proti březnovým 2,3 procenta.

gcm snm

Zdroj: MZe ČR

Link: Zprávy - Infobanka ČTK (ctk.cz)