Více než polovina (přesně 54 %) spotřebitelů zohledňuje povahu obalu při výběru produktu a ve skupině do 44 let je přes 80 % spotřebitelů ochotno dokonce připlatit za obal šetrný k životnímu prostředí.

V nedávném průzkumu na vzorku 15 tis. respondentů to zjistila bostonská společnost Trivium (souhrnný výstup lze dohledat zde). Téměř 75 % respondentů je ochotno si připlatit za více ekologický obal, na druhou stranu pouze 20 % z nich je ochotno platit více než 10 % nárůst ceny.

Celkem zajímavým zjištěním byla domněnka spotřebitelů, že se recykluje více obalových materiálů, než tomu ve skutečnosti je. Největší rozdíl byl u skleněných obalů, kdy z domnělých 65 % obalů se zpět do oběhu vrací ve skutečnosti pouze 32 %. U nápojových kartonů byla domnělá recyklace rovněž na úrovni 65 %, ve výsledku je aktuální hodnota okolo 25 %.

V USA společnosti často v rámci public relations dbají na svou pověst ve vztahu k ochraně životního prostředí. V oblasti potravinářství se řada menších brandů připojila k iniciativě Climate Neutral stejnojmenné neziskové organizace, která certifikuje neutralitu z pohledu emise skleníkových plynů. V současné chvíli je takto celkem certifikováno přes 230 potravinářských značek s obratem v hodně přes 2,3 mld. USD.

Bidenova administrativa akcentuje ochranu životního prostředí více než ta Trumpova. USA se již znovu připojily k Pařížské dohodě. Řada globálních potravinářských firem masivně investuje do udržitelných obalů (např. Nestlé, Mondelez). Pro českého vývozce potravinářských produktů tak může jistě být výhodou, pokud bude moci šetrnost obalu k přírodě zohlednit v marketingovém mixu.

Ceny potravin a dalšího spotřebitelského zboží v USA na vzestupu

Růst cenové hladiny potravin byl meziročně v březnu zaznamenán na úrovni 2,3 %, u potřeb pro domácnost to bylo o 5,2 % a u dětských potřeb o 7 %. Oficiální data ministerstva práce vykázaly v březnu nárůst indexu spotřebitelského koše, tedy meziroční inflaci, na úrovni 2,6 %. Podle analytiků ale ceny u potravin nadále porostou. Důvodem je nárůst cen vstupních surovin, dlouhé čekací doby na proclení zboží v amerických přístavech (čekací lhůty mohou vyšplhat až ke 12 týdnům) nebo nedostatek řidičů kamionové dopravy, který vnitrostátní přepravu zdražil více než 2krát. Nutnost dodržovat vzdálenost mezi pracovníky a další opatření rovněž prodražuje výrobu v řadě potravinářských provozů oproti stavu před pandemií covid-19.

Někteří producenti, jako Coca-Cola, PepsiCo nebo Procter&Gamble, již oznámili záměr ceny navýšit. Očekává se, že velké společnosti budou ceny zvyšovat postupně. Spotřebitel často ani nárůst cen vědomě neregistruje, pokud dodavatel využije například fintu s novým, ale menším balením za stejnou cenu, nebo nabídne časově omezenou slevu, díky které si spotřebitel postupně na novou plnou cenu zvykne.

Při navýšení cenové úrovně obecně existuje obava, jestli budou spotřebitelé ochotni tuto cenu platit. Dle analytiků je ale v současné chvíli toto riziko nízké, protože většina Američanů má určité disponibilní prostředky. Jejich původem jsou úspory kvůli nemožnosti cestovat, navštěvovat restaurace, sportovní či kulturní akce. Rovněž federální stimulační balíčky přidaly do peněženek spotřebitelů další prostředky.

Ne všichni spotřebitelé ale budou z různých důvodů ochotni vyšší ceny platit a poohlédnou se po zboží jiné značky. Tady se pak může otevřít prostor například pro private labels - soukromé značky zavedených řetězců, které často pod tímto označení prodávají výrobky z dovozu.

Zpracoval: P. Ježek
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.,
Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Autor: MZe ČR

Link: Spotřebitelé stále více hledí na udržitelnost a šetrnost k přírodě u obalů (Ministerstvo zemědělství, eAGRI)