Praha 25. dubna (ČTK) - V jarní sbírce potravin v Česku lidé ve více než 800 prodejnách darovali 318 tun zboží pro potřebné. Z toho bylo 286 tun potravin a 32 tun hygienických potřeb, které potravinové banky lidem v nouzi také poskytují. ČTK to dnes sdělili zástupci České federace potravinových bank. Sbírka potravin se uskutečnila za přísných hygienických podmínek v sobotu a v některých obchodech byla také dnes. Do 2. května mohou lidé darovat potraviny a drogerii také prostřednictvím on-line nákupů.

Při letošní jarní potravinové sbírce se podařilo vybrat asi o 30 procent více zboží než na jaře 2019. Loni se jarní kolo kvůli pandemii nekonalo, na podzim pak lidé darovali rekordních 713 tun potravin, vybralo se to, co se jindy normálně vybere za celý rok. Letos se podle mluvčího akce Miroslava Dingy navýšil počet prodejen pro výběr potravin.

"Statistiky jasně ukazují, že počet lidí v nouzi, kteří jsou závislí na pomoci potravinových bank, narostl v loňském roce až o desítky procent. Důvodem je koronavirová pandemie, jež připravila mnoho obyvatel o práci. S tím pak souvisí nedostatek finančních prostředků, které by pokryly alespoň nejnutnější životní potřeby," uvedla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Ředitelka už v sobotu ČTK řekla, že pokud se v jarním kole podaří vybrat alespoň 300 tun potravin, bude to úspěch. Množství darů, jaké přinesla listopadová sbírka, zástupci federace neočekávali.

Sbírka potravin je jednou z největších charitativních akcí v ČR a jsou do ní po celé zemi zapojeny tisíce lidí z řad dobrovolníků, zaměstnanců prodejen a neziskových organizací. Lidé mohli ve stovkách obchodů nakoupené zboží darovat za pokladnami také do připravených nákupních vozíků. Darované zboží se ze skladů potravinových bank rozdělí přes charitativní organizace potřebným.

"Koronavirová epidemie sužuje Česko už více než rok a její negativní dopady do života obyvatel jsou skutečně citelné. Jsem proto opravdu moc rád, že se jarní kolo Sbírky potravin uskutečnilo a že se k myšlence pomoci potřebným opět přihlásily všechny velké obchodní řetězce, včetně obou významných sítí drogérií v ČR," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza. Připomněl, že řetězce rozšiřují své aktivity, poskytují logistické kapacity a pro potravinové banky navyšují průběžné i jednorázové dary.

K myšlence pomoci lidem v nouzi se letos přihlásily obchodní řetězce Albert, Billa, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO Cash & Carry,Penny Market,Tesco a dvě významné sítě drogerií – dm drogerie markt a ROSSMANN. Do Sbírky potravin se zapojily i on-line obchody Košík.cz, Rohlik.cz a iTesco.

Například v obchodech řetězce Kaufland podle mluvčí Renaty Maierl lidé v sobotu nakoupili pro potřebné téměř 92 tun zboží. Maierl také napsala, že příspěvek řetězce množství dorovná do sta tun. Lucie Kovandová pak dnes za řetězec Globus uvedla, že ve všech 15 hypermarketech lidé nakoupili 26 tun potravin a tři tuny drogerie. Nejvíce zboží, celkem 3,6 tuny, podle ní darovali zákazníci v Českých Budějovicích.

Potravinovou sbírku organizuje Česká federace potravinových bank, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR spolu s klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti, Raben Logistics Czech a partnery z neziskového sektoru. Sbírka se pořádá od roku 2013, od roku 2019 se koná dvakrát ročně.

Tomáš Kučera sar jpt