Praha 15. března (ČTK) - Dosavadní průběh testování ve firmách by se měl podle Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) nejprve vyhodnotit, než se rozhodne o povinných testech dvakrát týdně. Svaz o tom chce jednat, momentálně považuje za zbytečné ukládat podnikům další povinnosti. Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekl viceprezident SP ČR Jan Rafaj. Zástupci Potravinářské komory ČR ČTK sdělili, že komora proti testování dvakrát týdně ostře protestuje, je podle nich zbytečné. Proti vyšší frekvenci testování je také Agrární komora ČR. Česká pošta je připravena testování dvakrát týdně splnit.

Vláda dnes podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) o častějším testování nerozhodla. Chce o tom ještě jednat s profesními organizacemi. Ministři ale odsouhlasili povinnost testování pro firmy od deseti do 49 zaměstnanců. Kabinet hodlá také zavést povinnost pro úřady do 50 zaměstnanců, rozhodovat ale o tom bude až ve čtvrtek.

"Zvládli jsme tu jednu velkou masivní akci s vyplazeným jazykem a velmi těžce. Vyhodnocujeme čísla. Budeme mít tento týden další čísla," uvedl Rafaj. Nejprve by se mělo podle něj ukázat, jak testování ve firmách pomáhá v současné epidemické situaci, a teprve poté by se případně měl dosavadní systém měnit.

"Vzhledem k minimálním záchytům, které se pohybují na hranici 0,5 procenta, je častější testování neodůvodnitelné," komentovala návrh vlády prezidentka potravinářů Dana Večeřová. Navíc dvojnásobek testů podle ní na trhu není. "Již nyní 30 procent oslovených firem uvedlo, že mají problém se zajištěním testovacích sad do vládou určeného termínu. Navíc dalším testováním znovu stoupnou již nemalé náklady na nákup testovacích sad, organizaci a administrativní zajištění testování všech zaměstnanců," dodala.

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal uvedl, že komora nesouhlasí s testováním dvakrát týdně. "Zemědělci se potýkají se zvýšenými náklady od loňského jara. Práce v zemědělských provozech není možné přerušit nebo nařídit z domova, což by znamenalo nutnost otestovat všechny pracovníky firem. Zvířata vyžadují soustavnou péči každý den a totéž platí o rostlinné výrobě," uvedl. Příspěvek na testy podle něj zdaleka nepokryje náklady na ně.

O podmínkách testování chce SP ČR podle Rafaje jednat. Zejména ve velkých firmách, kde funguje provoz v několika směnách, by byla třeba větší flexibilita v samotestování doma. Podle Rafaje to ministerstvo zdravotnictví nechce umožnit, aby lidé nemohli v testech podvádět.

Bude-li testování dvakrát týdně povinné, Česká pošta je připravena ho splnit. "Záleželo by na konkrétních požadavcích, zda se půjde cestou samotestů, cestou asistence odborných firem, zda budou moci zaměstnanci stále chodit i na veřejná testovací místa," řekl ČTK mluvčí Matyáš Vitík. Podle něj má pošta výhodu v tom, že jde o logistickou firmu. "Ale je potřeba si uvědomit, že se dostáváme na hranici možností, jak udržet provoz ve standardním chodu. Zásadní jsou kapacity testovacích variant (odborné firmy, samotesty, veřejná testovací místa), a také výše náhrad na náklady, které jsou s testováním spojené," dodal mluvčí.

Podniky nad 250 zaměstnanců začaly s testováním 3. března a musely první cyklus dokončit do pátku. Podíl pozitivních záchytů v nich podle průzkumu SP ČR činil 0,75 procenta. Střední firmy s 50 až 249 pracovníky spustily plošné testování 5. března, dnes ho musejí uzavřít. Pozitivních případů bylo u těchto podniků podle SP ČR 1,24 procenta.

Úřady a další veřejné instituce s více než 50 pracovníky začaly testovat 10. března, první kolo mají dokončit do středy.

jif drh jsa mtj mal