Valtice (Břeclavsko) 5. ledna (ČTK) - Cenu za nejlepší kolekci v Salonu vín má pro letošní rok opět Zámecké vinařství Bzenec, které je ve stovce vín zastoupeno hned desetkrát. Zvítězilo už loni. Národní vinařské centrum o tom informovalo v tiskové zprávě.

Letos o účast v Salonu vín soupeřilo 2500 vzorků. "Neustále rostoucí zájem o soutěž ze strany našich vinařů dokazuje fakt, že jsme měli opět rekordní počet přihlášených vzorků. Protiepidemická opatření ovlivnila i průběh soutěže, která tak přišla o svůj kulturní a společenský rozměr, ale samotné hodnocení zkušenými degustátory mohlo i přes platná opatření proběhnout na maximální profesionální úrovni," uvedl ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Oficiální předávání cen letos vinařské centrum zrušilo, kdy se otevře pro veřejnost samotný Salon vín, zatím není jisté. Předběžně centrum počítá se začátkem února, tedy stejně jako v minulých letech. Konkrétní datum ale bude záviset na vývoji pandemie a zejména proměnách vládních opatření proti šíření koronaviru.

V salonu vín jsou letos zastoupena vína 52 vinařství s 22 odrůdami vín. Nejvíce zastoupenými odrůdami jsou Ryzlink rýnský se 13 vzorky a Ryzlink vlašský s 11 vzorky, po sedmi vzorcích mají odrůdy Chardonnay, Merlot, Rulandské modré a Veltlínské zelené.

Nejvíce vzorků pochází z hroznů ročníku 2019, nejstarší vína jsou z roku 2015. Šampionem se letos stal Pinot blanc (Rulandské bílé), pozdní sběr, 2018 z vinařství Thaya z Hnanic. "Výběr Šampiona byl oproti minulým letům jednoznačný, kdy sedm degustátorů z devíti dalo vítězné víno na stupně vítězů a tak zvítězilo zcela přesvědčivě," uvedl hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz.

Stejné víno zvítězilo také v kategorii suchých a polosuchých bílých vín, v kategorii polosladkých bílých vín vyhrál Ryzlink vlašský, výběr z hroznů, 2017 od Miroslava Volařík z Mikulova.

Kategorii sladkých bílých vín vyhrálo Kamil Prokeš vinařství z Velkých Němčic s Ryzlinkem vlašským, výběr z cibéb, 2017, mezi růžovými víny a klarety zabodoval Cabernet Sauvignon rosé, pozdní sběr, 2019 ze Střední vinařské školy, Valtice.

Kategorii suchých červených vín vyhrálo Rulandské modré, výběr z hroznů, 2015 ze Šlechtitelské stanice vinařské, Velké Pavlovice. Kategorii jakostních šumivých vín vyhrál Louis Girardot brut, jakostní šumivé víno, 2015 vyrobené firmou Bohemia sekt, Starý Plzenec.

ska hj

Vydáno: 5.1.2021

Zdroj: ČTK