Výbor Evropského parlamentu pro zemědělství a rozvoj venkova (COMAGRI) připravuje zprávu z vlastní iniciativy k budoucí Společné zemědělské politice po roce 2027, která by měla sloužit jako doporučení Evropské komisi při přípravě revize současných pravidel. Zpravodajkou zprávy z vlastní iniciativy je španělská europoslankyně Carmen Crespo Diaz (EPP), návrh zprávy předložila v závěru března 2025.
Návrh potvrzuje klíčovou úlohu SZP v oblasti bezpečnosti potravin, odolnosti a stability produkce a trvá na zachování dvoupilířové struktury. První pilíř, včetně přímých plateb, zůstává základní příjmovou oporou pro zemědělce. Zpráva konstatuje, že přímé platby na plochu zajišťují stabilitu a konkurenceschopnost ve všech regionech EU. Zdůrazňuje, že přístup k přímé podpoře musí být zajištěn všem profesionálním zemědělcům bez ohledu na velikost či typ produkce. Druhý pilíř má zůstat oddělený od politiky soudržnosti, ale úzce s ní koordinovaný, návrh nepodporuje jednotný „superfond“ v rámci Víceletého finančního rámce po roce 2027. Výbor také vyzývá k navýšení rozpočtu pro SZP. Agro-environmentální opatření by měla být dobrovolná a pobídková. Výbor dále navrhuje přehodnotit systém podmíněnosti, snížit administrativní zátěž a posílit motivační charakter SZP. Zpráva požaduje, aby každá legislativní iniciativa doprovázená dopadem na zemědělství byla podložena podrobnou dopadovou analýzou. Zvláštní pozornost je věnována podpoře mladých zemědělců. Zpráva navrhuje kombinaci investičních nástrojů v rámci obou pilířů SZP, daňových zvýhodnění a politik na podporu přístupu k půdě, včetně podpory pronájmu. Dále vyzývá ke zřízení programů na předávání podniků a důstojný odchod do důchodu pro starší zemědělce. V oblasti krizového řízení výbor požaduje navýšení zemědělské rezervy a vytvoření mechanismů pro rychlé čerpání pomoci v případě přírodních katastrof. Voda má být jedním z prioritních témat nové SZP – návrh zahrnuje investice do zavlažovacích systémů, skladování a opětovného využití vody. Význam je přikládán i oběhovému hospodářství, bioekonomice a rozvoji venkova. Výbor se staví za posílení konkurenceschopnosti evropského zemědělství a požaduje, aby obchodní dohody zohledňovaly principy reciprocity a neohrožovaly unijní standardy. Dále doporučuje zlepšit postavení zemědělců v dodavatelském řetězci a posílit ochranu proti nekalým obchodním praktikám. Zpráva podporuje investice do výzkumu, inovací a digitálních technologií, včetně nových genomických technik. Vyzdvihuje důležitost udržitelných zemědělských metod, precizního zemědělství a zjednodušení kontrolních systémů, např. pomocí satelitního monitoringu.
Zpravodajka nyní bude pracovat na znění kompromisních pozměňovacích návrhů, než bude moci být návrh předložen ke schválení ve Výboru COMAGRI a následně v plénu Evropského parlamentu. Návrh zprávy COMAGRI bude sloužit jako podklad pro další vyjednávání o podobě SZP po roce 2027. Evropský parlament jej předá Komisi a Radě jako svůj příspěvek k formování budoucí politiky.
Více informací zde.