Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (COMENVI) projednával vlastní doporučení pro přípravu zprávy z vlastní iniciativy Evropského parlamentu k budoucí Společné zemědělské politice po roce 2027. Hlavním výborem je Výbor EP pro zemědělství a rozvoj venkova (COMAGRI), kde je zpravodajkou španělská europoslankyně Carmen Crespo (EPP). Doporučení výboru COMENVI má na starosti Mathilde Androuët (PfE, Francie). Androuët předložila návrh svých doporučení v dubnu 2025, dne 12/05/2025 byl návrh diskutován v rámci zasedání Výboru. Návrh zpravodajky COMENVI odráží jednoznačně kritické stanovisko k dosavadnímu vývoji SZP a k jejímu provázání se Zelenou dohodou. Podle zpravodajky zemědělci ztratili důvěru v evropskou politiku, která je zahlcena byrokracií, přenáší na ně neúměrné ekologické požadavky, zatímco dovoluje dovoz produktů z třetích zemí bez srovnatelných standardů. Klíčovým cílem nové SZP by proto podle návrhu mělo být obnovení potravinové suverenity a ochrana venkovské ekonomiky. Návrh dokumentu obsahuje řadu konkrétních doporučení, mimo jiné:

  • Odmítnutí spojování SZP s cíli Zelené dohody a požadavek, aby byla uznána vlastní environmentální hodnota evropského zemědělství, včetně sekvestrace uhlíku, biodiverzity a péče o půdu.
  • Výzvu k odstranění byrokracie a přijetí skutečné zjednodušující reformy, která zamezí tomu, aby se zemědělci museli „proměnit v úředníky“.
  • Zavedení zrcadlových doložek v obchodní politice, aby evropské standardy nebyly obcházeny dovozy levnějších a méně udržitelných produktů.
  • Zavedení mechanismu ochrany strategických produktů, včetně klauzulí pro dočasné obnovení cel nebo kvót, v případě ohrožení domácí produkce.
  • Posílení krizového pilíře SZP a vyhrazení dostatečných rezerv pro zvládání přírodních katastrof, veterinárních krizí nebo tržních otřesů.
  • Podpora mladých a začínajících zemědělců prostřednictvím finanční motivace a zjednodušeného přístupu k půdě a financím.
  • Návrh zároveň zdůrazňuje, že budoucí SZP musí být plně financována z rozpočtu EU a nesmí být obětována ve jménu jiných politik. Vyzývá rovněž ke spravedlivému přístupu mezi členskými státy, zejména ve vztahu ke konkurenčním podmínkám a výši přímých plateb.

Návrh stanoviska nyní prochází fází projednávání pozměňovacích návrhů, plénum by mělo zprávu schválit v první polovině září 2025. Evropská komise plánuje předložit legislativní návrh reformy SZP v polovině července, předběžně 16/07/2025.

Více informací zde.