Nová politická frakce Evropského parlamentu, Patrioti pro Evropu, některými evropskými médii charakterizovaná jako „krajně pravicová“, se v uplynulém týdnu stala třetí nejsilnější politickou frakcí v EP poté, co do ní vstoupilo Národní sdružení Marie Le Penové. Patrioti pro Evropu (PfE) budou mít 84 europoslanců (EPP 188 europoslanců, S&D 136 europoslanců, PfE 84 europoslanců, ECR 78 europoslanců, Renew 76 europoslanců). Patrioti pro Evropu budou tvořeni europoslanci z českého ANO (7 europoslanců) a Přísahy a Motoristů (2 europoslanci), maďarského Fidezs Viktora Orbána (10 europoslanců) a KDNP (1 europoslanec), rakouské FPÖ (6 europoslanců, původně působili ve frakci I&D), belgickým Vlámským zájmem (VB, 3 europoslanci, původně ve frakci I&D), francouzským Národním Sdružením (30 europoslanců, původně I&D), dánskou DF (1 europoslanec), řeckým Hlasem rozumu (1 europoslanec), italskou Ligou (8 europoslanců, původně I&D), španělským VOX (6 europoslanců, původně ECR), portugalskou Chega! (Stačilo!, 2 europoslanci, původně I&D), nizozemskou PVV (6 europoslanců, původně I&D) a lotyšskou LPV (1 europoslanec). Předsedou nové frakce byl zvolen Jordan Bardell (FR), místopředsedkyní Klára Dostálová (CZ).
Druhou novou frakcí by měla být radikálně pravicová skupina Evropa suverénních národů (ESN), která by naopak měla s 25 europoslanci patřit mezi nejmenší frakce v Evropském parlamentu. Frakce je tvořena německou Alternativou pro Německo (14 europoslanců), polskou Konfederací – Nová Naděje (3 europoslanci), bulharskou Obrodou (3 europoslanci), českou SPD (1 europoslanec), slovenským Hnutím Republika (1 europoslanec), litevskou Unií Lidé a spravedlnost (1 europoslanec), maďarskou MHM (1 europoslanec) a francouzskou Reconquete (1 europoslanec). Spolupředsedy frakce jsou René August (DE) a Stanislaw Tyszka (PL).
Oběma novým frakcím ale hrozí takzvaný „cordon sanitaire“, tedy neformální dohoda mezi většinovými politickými frakcemi, podle které není možné s některou frakcí / frakcemi a jejími členy spolupracovat. Europoslanci, kteří jsou členy frakce, která je zařazena do „cordon sanitaire“, tak mají jen minimální dopad na projednávání právních předpisů v Evropském parlamentu – jejich pozměňovací návrhy například nemohou být podpořeny žádnou z tradičních stran (EPP, S&D, ECR, Renew), které mají v Parlamentu většinu.
Z České republiky by tak s minimálním vlivem v Evropském parlamentu mohla skončit téměř polovina všech europoslanců – 10 z celkem 21 (stále ale není jasný osud českého Stačilo! Kateřiny Konečné – dva europoslanci za Stačilo! by mohli skončit jako nezařazení, bez většího vlivu by pak bylo 12 z 21 českých europoslanců). Podobná situace je v Maďarsku (12 europoslanců z celkem 21).