Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (COMENVI) přijal dne 24/10/2023 své stanovisko k nařízení o udržitelném používání pesticidů. Evropské cíle redukce by měly podle COMENVI být nastaveny na nejméně 50 % u chemických pesticidů a rizik s jejich používáním spojených a na nejméně 65 % u pesticidů více nebezpečných (Evropská komise navrhla 50 % pro oba cíle). Cíle by měly být dosaženy do roku 2030, podporováno by mělo být nahrazování pesticidů alternativami s nízkým rizikem a přípravky biologické kontroly. V oblasti národních redukčních cílů COMENVI navrhuje změnit původní návrh Komise. Komise navrhovala, aby členské státy přispívaly ke splnění celoevropských cílů národními redukčními cíli ve výši nejméně 35 %. Podle COMENVI bude možná redukce na národní úrovni už od 15 %, a to s ohledem na intenzitu používání pesticidů v daném státě – referenčním obdobím by měl být průměr prodejů z let 2013 – 2017. Pokud členský stát používá méně pesticidů, než je 35 % průměru EU, pak by měl stát redukovat syntetické pesticidy a rizika s jejich používáním spojenánejméně o 15 %. Redukce nejméně 35 % by měla být povinná pro ty země, které se pohybují mezi 35 – 70 % průměru EU; 50% redukční cíl pak pro ty země, které se pohybují mezi 70 – 140 % průměru EU. Národní cíle pro státy, které jsou nad 140 % průměru EU, by měly dosahovat nejméně 65 %. V případě více nebezpečných pesticidů by podle COMENVI měly být nastaveny cíle redukce přísněji, a to o 25 % (prodeje do 35 % průměru EU), 50 % (mezi 35 – 70 % průměru), 65 % (mezi 70 – 140 % průměru) a 80 % (pro země s prodeji nad 140 %). Výbor COMENVI navrhuje zákaz používání pesticidů v citlivých oblastech, umožňuje některé výjimky, jejichž dosažení by ale pro zemědělce bylo složité a administrativně náročné. Ochranná pásma by měla být stanovena na 5 metrů, prostřednictvím výjimek by ale mělo být možné je zúžit na 3 metry.

Největší evropská zemědělská organizace Copa – Cogeca v reakci na výsledek hlasování COMENVI uvedla, že výsledné stanovisko jde ještě dále než původní návrh Evropské komise, který už sám o sobě byl mimo zemědělskou realitu. Cíle schválené v COMEVI jsou podle Copa – Cogeca nerealistické, nejsou správně zakotveny, stanovisko poskytuje jen minimum řešení pro zemědělce. Dopady návrhu na evropský zemědělsko-potravinářský sektor by byly podle Copa – Cogeca bezprecedentní, zpracována nebyla ani žádná komplexní studie posuzující dopady implementace návrhu na zemědělce a potravináře v EU.

Stanovisko bylo přijato poměrem hlasů 47 pro, 37 proti, 2 europoslanci se zdrželi. Pro stanovisko COMENVI hlasovali mimo jiné i dva slovenští europoslanci Martin Hojsík (Renew) a Michal Wiezik (Renew), proti naopak hlasovali dva čeští europoslanci Alexandr Vondra (ECR) a Stanislav Polčák (EPP). Plénum Evropského parlamentu bude o stanovisku hlasovat dne 22/11/2023. Plenární hlasování bude podle očekávání evropských médií velmi náročné, proti stanovisku COMENVI se plánuje postavit největší politická frakce v Evropském parlamentu EPP, dodatečné pozměňovací návrhy bude předkládat pravděpodobně i třetí největší Renew a čtvrtá největší ECR.

Hlasování k dispozici zdezde a zde.