Zástupci zemědělců, potravinářů a obchodníků vyzývají zákonodárce, aby co nejdříve schválili návrh zákona, který má snížit finanční rezervu autorizované obalové společnosti EKO-KOM z 50 % na původních 25 % ročních nákladů. V opačném případě budou muset výrobci od července zbytečně platit vyšší poplatky za obalové materiály, do nichž balí své produkty. Tyto zvýšené náklady se následně promítnou do vyšších cen potravin.
Příčinou současného stavu je již dříve schválená legislativa, která zcela zbytečně zvýšila povinnou finanční rezervu autorizované obalové společnosti EKO-KOM na 50 % ročních nákladů. Vstoupit v platnost má právě od července, pokud zákonodárci neschválí novou změnu zákona navracející poplatky na původní nižší úroveň.
Tři nevládní organizace – Agrární komora ČR, Potravinářská komora ČR a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR – společně vyjadřují zásadní znepokojení nad vleklým stavem projednávání vládní novely zákona o obalech v Poslanecké sněmovně. Vyzývají proto zákonodárce k urychlenému schválení novely zákona, která má vrátit poplatky za obaly na původní úroveň, jinak od července hrozí zdražení potravin. I přes aktivní přístup některých poslanců, kteří předkládají své vlastní návrhy, zůstává sněmovna pasivní a nevyvíjí žádnou snahu zařadit projednávání novely na program jednání, i když je široká odborná shoda na tom, že navýšení finanční rezervy není potřeba.
„Zavedení poplatků za obaly představuje problém i pro zemědělce, kteří dodávají své kvalitní regionální produkty přímo k zákazníkům a chtějí tak činit i nadále a ve větší míře. Pokud budou nuceni promítnout tyto další náklady do cen, spotřebitele tím mohou od koupě odradit. To by nejvíce poškodilo malé a střední farmy, ale i samotné spotřebitele, kteří o lokální potraviny stojí,“ uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
Potravinářská komora dodává, že k již tak narůstajícím poplatkům za obaly v minulých letech se přidá další – a tentokrát zcela zbytečné – zvýšení. Mezi lety 2020 a 2024 se například u cukrovarů zvýšil poplatek za tunu papíru z 2 586 Kč na skoro dvojnásobek. U kombinovaných materiálů stál poplatek EKO-KOM na začátku období 6 346 Kč za tunu, loni pak už 22 488 Kč.
„Už dávno není čas otálet, situace je kritická. Potravináři dostali dopisy, že se jim od července zvedají poplatky za obaly až o 13 %. Pro nemalou část podniků tato situace znamená milionové navýšení nákladů, což podkopává jejich konkurenceschopnost vůči zahraničním firmám, které nejsou vystaveny takto náhlým změnám,“ uvedla prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.
Potravinářská komora již dva roky soustavně upozorňuje na kritickou potřebu řešení. Naposledy adresovala svůj apel na začátku března premiéru Petru Fialovi a klíčovým ministrům. Minulý týden se obrátila i na vedení Poslanecké sněmovny s žádostí o urychlené zařazení tématu na program jednání.
Na potřebě rychlé legislativní změny je přitom široká shoda všech, které nečinnost vlády poškodí. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR varuje, že problematika obalů a souvisejících poplatků se zdaleka netýká pouze potravinářského sektoru.
„Je absurdní, kolik toho politici namluví o cenách potravin, ale neudělají nic pro to, aby zastavili zbytečné navyšování nákladů českých firem. Zbytečné zdražování obalů zdaleka nezasahuje pouze potravinářský sektor. Dotýká se mnoha dalších odvětví, kde je balení výrobků do obalů naprosto běžné, takže nečinnost politiků má mnohem širší ekonomické důsledky, než si možná uvědomují,“ dodal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.
Marek Zemánek
Tiskový mluvčí a vedoucí tiskového oddělení Potravinářské komory ČR