Evropské nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR), které v budoucnu mimo jiné zakáže vybrané jednorázové plastové obaly v restauracích, jako jsou třeba smetánky do kávy, v únoru vstoupilo v platnost. Ač bude účinné až od srpna následujícího roku a některá ustanovení mají ještě delší přechodná období, zástupci obchodníků i potravinářů upozorňují, že udržitelnost není zdarma a nařízení může mít ekonomické dopady.
„Tato unijní legislativa může mít vliv na ceny potravin, protože se v současnosti zvedají náklady na obaly. Jeden z hlavních problémů je i povinný podíl recyklátu v plastových obalech stanovený Evropskou unií. Již dnes je cena recyklátu vysoká, a navíc se musí dovážet. Tyto zvýšené náklady budou muset firmy promítnout do svých cen produktů,“ zmiňuje například tiskový mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek.
Podle Zemánka se potravinářské firmy obalům věnují dlouhodobě a někteří dodavatelé již dnes nahrazují například plastové vaničky papírovými. Plastové obaly některých druhů ovoce a zeleniny mají ovšem podle komory smysl.
„Typickým příkladem je okurka. Plast pomáhá zeleninu chránit před vysycháním a poškozením. V létě dochází v horkém počasí při teplotním šoku k orosení a rychlému šíření plísně. Bez obalu okurka vydrží čerstvá 4 až 7 dní, v plastovém obalu podle Sdružení ochrany spotřebitelů až 14 dní,“ zmínil Zemánek.
Potravináři i obchodníci upozorňují, že nařízení může jít proti strategii omezující plýtvání potravinami. „Nejde ve všech případech snižovat množství obalů a zároveň snižovat množství potravinového odpadu. Typickým příkladem jsou mlíčka do kávy. Ta vznikla, aby spotřebitel nemusel otvírat klasické mléko, které by nespotřeboval a později je vyléval,“ uvedl Marek Zemánek.
Více zde: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/narizeni-ppwr-obaly-odpady-eu.A250220_090721_ekonomika_rie