Až dvě třetiny Čechů by podle průzkumu veřejného mínění, který pro Radiožurnál připravil Median, uvítaly cenové stropy na základní potraviny. V první ze série debat Českého rozhlasu s názvem Česko 2025 hovořilo o cenách potravin sedm expertů politických stran zabývajících se tematikou.
„Dostali jsme se do zvráceného stavu, kdy vůbec nevíme, jaká je cena potravin na trhu. Je permanentní akce, nevíme, co je normální, nevíme, co máme čekat, tak pak akceptujeme špatnou a zbytečně drahou cenu,“ uvedl v debatě ekonom Vladimír Pikora (za Motoristy). Zároveň se ale postavil proti zavedení cenového stropu na potraviny. Označuje to za protitržní.
Margita Balaštíková (ANO) ze zemědělského výboru Parlamentu ČR dodává, že v Česku lze najít nejvíc slevových akcí z celé Evropy, souhlasí proto s tím, že zákazníci nevnímají reálnou cenu. Byla by proto pro omezení akcí, čímž by se ceny srovnaly a tím by nebyl škodný zákazník. Zastropování cen potravin by podpořila. „Jsou v životě situace, kdy by k tomu měla vláda přikročit,“ míní.
Ivan Bartoš (Piráti), který do loňského roku působil jako ministr pro místní rozvoj a také jako předseda strany Pirátů, doplnil diskuzi o statistiku České obchodní inspekce, která zjistila, že čtyři z deseti kontrolovaných slev jsou falešné. Situaci by Bartoš vyřešil zveřejňováním průměrných cen, které sbírá Národní statistický úřad. „Šlo by o klasický cenový report na internetu nebo v aplikaci, bylo by to jako si položit dva letáky vedle sebe,“ popisuje. Zastropování cen by nepodpořil.
Další političtí respondenti zde: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/video-na-zastropovani-cen-potravin-se-strany-neshodou-poslechnete-si-debatu-k_2502271430_jva