Očima šéfů předních českých firem má za sebou česká ekonomika rok stabilizace. Po éře covidu, začátku války na Ukrajině a energetické krize se podnikům dařilo nejen přizpůsobit se novým podmínkám na trhu, ale začaly se i znovu rozvíjet. Do nového roku by si velká část ze čtyřiceti podnikatelů a manažerů oslovených v anketě iDNES.cz přála především snížení regulací a byrokracie.

Podnikatelé a šéfové firem odpovídali na následující dotazy:
1. Jak za svou firmu hodnotíte rok 2024 a jaký vývoj čekáte v roce 2025?
2. Jaké hlavní úkoly z pohledu vašeho byznysu má před sebou Česko a EU?
 
Ondřej Beránek, Bohemia Sekt
1. Rok 2024 byl pro nás ve znamení oživené poptávky po šumivých vínech, ve znamení investic, ale také slabé sklizně hroznů. Máme zmodernizovanou stáčecí linku, která mimo jiné umožňuje soběstačnost v produkci nealkoholických produktů. Těch nabízíme již sedm, což reflektuje měnící se chování spotřebitelů. Sklizeň byla především kvůli rozmarům počasí v průběhu roku výrazně pod naším očekáváním.
2. Rok 2025 bude v našem byznysu výzvou kvůli klimatickým změnám, společné zemědělské politice a stále narůstající byrokracii. Řešení na půdě EU hledá tzv. High level group zástupců vinařských zemí. Tato setkání musíme využít i k hájení národních zájmů a tlaku na unifikaci pravidel trhu pro dosažení rovných podnikatelských podmínek.
 
Pavlína Kalousová, Plzeňský Prazdroj
1. Česká hospoda je unikátní místo, kde se potkávají všechny vrstvy společnosti, kde se debatuje a tříbí názory. Tento jedinečný fenomén, který podporuje socializaci komunit a oživuje malé obce, se však zejména po covidu začal vytrácet, zvláště na vesnicích a v malých obcích. Letošní rok nebyl výjimkou, a to i přesto, že v porovnání s předchozími lety byl bez pandemie, s nižší inflací a menším tlakem ze strany cen energií. Lidé v Česku se nevrátili do restaurací a hospod v takové míře jako před rokem 2019. Proto chceme pokračovat v podpoře gastronomie a investovat do jejich rozvoje. A to nejen do zavedených podniků, ale zvláště na venkově, kde chybějí místa k setkávání lidí.
2. Zásadním krokem a vlastně jediným opravdu udržitelným řešením pro nápojové obaly je zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky. To, co už 16 evropských zemí má a funguje jim to, Rakousko zavede od ledna 2025 a Polsko příští rok dokončí, my máme nyní v podobě návrhu zákona. Protože třídění není recyklace. Navíc plechovek se nyní vytřídí jen třicet procent. A podle nové legislativy EU, která je těsně před schválením, mají členské země v roce 2026 vysbírat 80 procent plastových lahví a plechovek. Pokud na tuto hranici nedosáhnou, měly by zálohový systém zavést.

Čestmír Motejzík, Maso Uzeniny Písek
1. Tento rok byl nejen pro naši firmu, ale pro celý obor zpracování masa nepříznivý. Největším problémem jsou nerovné podmínky mezi jednotlivými státy a neschopnost (nechuť) Česka řešit tyto rozdíly. Významný obrat v roce 2025 neočekáváme, protože současná vládnoucí politická garnitura není schopna změn.
2. Přesvědčit bruselskou administrativu, že způsob, jakým prosazuje zelenou politiku, je ekonomická sebevražda. Zajistit rovné podmínky napříč EU, protože zemědělský a zpracovatelský trh je významně deformován národními dotacemi a rozdílnou legislativou jednotlivých států.