Nejkřiklavější je zejména prudký nárůst ceny másla. Podle údajů Českého statistického úřadu stál v říjnu kilogram 275,06 koruny, což odpovídá přibližně 68,80 koruny za běžnou 250gramovou „kostku“. Ve srovnání se zářím se cena zvýšila o 11,2 %, a oproti loňskému roku dokonce o 34,04 %.
„Jestli za to zdražení másla někdo nemůže, tak to jsou mlékárny,“ řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Hlavní problém je podle něj v tom, že tučnost mléka několik let klesá a mléčný tuk na trhu chybí, což zvyšuje jeho cenu. Upozornil také na větší výrobu jiných mléčných výrobků. „Letos za devět měsíců jsme vyrobili o 10 500 tun sýra navíc,“ uvedl. Na máslo tak zbude méně tuku a výrobci ho musejí spotřebovat více, dodal. Kopáček odmítl tvrzení ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), že za vysoké ceny mohou částečně i mlékárny, z nichž některé se spolu s prodejci snaží využít či zneužít situaci na trhu před Vánoci.
Proti ministrovým slovům se ohradila i Potravinářská komora ČR. Potravináři tvrdí, že Výborný vychází z nepřesných informací, a odmítají, že by mohli za drahé máslo. Poukazují na vyšší cenu lidské práce a energií, ale zejména na vysoké obchodní přirážky, které v září řetězce podle komory navýšily po odečtení DPH o patnáct procent.
Zmíněný ekonom Kovanda vidí za nevídaným zdražováním především praktiky obchodních řetězců v Česku. „Ty opět využívají mimořádně nízké konkurence ve své branži, zaznamenávají ,příběhy‘ o převisu poptávky nad nabídkou mléka ve světě či o nízké dojivosti krav, na jejichž základě navyšují cenu výše, než by musely, takže si ve výsledku navyšují vlastní zisk,“ je přesvědčen Kovanda.
Více v časopisu Týden (24/2024)