Skoro o polovinu zdražila během pár týdnů vejce u obchodníků. Důvodem jsou zejména ohniska ptačí chřipky v Evropě, kvůli nimž se musejí vybíjet celé chovy. K tomu se na zákazníky přenášejí náklady chovatelů na přestavby hal v souvislosti s blížícím se zákazem klecových chovů. Podle odborníků ceny ještě porostou. A navíc vejce mohou být menší než obvykle.

Nárůst cen je v Česku ještě umocněn nákladnými přestavbami chovných technologií kvůli blížícímu se zákazu klecových chovů. Vejce z volných chovů či chovů v halách, kterých na trhu postupně přibývá, jsou také nákladnější na výrobu.

„Když pominu nárůst ceny krmení, chovného materiálu, vyšších výrobních nákladů na vejce z takzvaných welfare chovů, tak jsou tu další důvody. Hlavním je nedostatek vajec v Evropě. Tím pádem pracuje zákon nabídky a poptávky,“ uvedl místopředseda Českomoravské drůbežářské unie Zdeněk Mlázovský.

„Nedostatek vajec je zapříčiněn likvidací hejn kvůli ptačí chřipce napříč Evropou, omezováním živočišné výroby u tradičních producentů, jako je Holandsko a Německo, a poklesem výroby v Česku kvůli přestavbám na welfare chovy,“ shrnul Mlázovský.

Zdražování zřejmě neustane. „Obáváme se dalšího zdražení i kvůli přibývajícím evropským regulacím zaměřeným na zmírňování klimatické změny. Zvýší náklady na produkci i administrativu,“ uvedl mluvčí Potravinářské komory Marek Zemánek.

Více informací tady: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-vejce-za-mesic-skokove-zdrazila-a-k-tomu-muzou-byt-mensi-40498268