Přemýšlíte často o tom, co jíte a jestli se stravujete správně? A myslíte také na to, jak s potravinami zacházet, abyste si nezpůsobili zdravotní problémy? Na opakující se chyby v kuchyni a při vaření upozorňuje letošní kampaň Evropského úřadu pro bezpečnost potravin. Ing. JITKA GÖTZOVÁ (47), ředitelka Odboru bezpečnosti potravin na ministerstvu zemědělství, nabízí i několik praktických rad, jak k potravinám přistupovat. Jak správně rozmrazovat? Musejí být vajíčka v lednici? A je lepší čerstvé, nebo trvanlivé mléko?

■ Jaké základní chyby lidé dělají u přípravy jídla?

Neumyjí si před přípravou jídla ruce a často si je nemyjí ani mezi jednotlivými činnostmi, takže se pak dotýkají rukama od syrového masa i dalších surovin, např. zeleniny na salát. Na potraviny, které se již tepelně neupravují, tak mohou z masa přenést nebezpečné bakterie. Další základní chybou je, že nepoužívají různá prkénka na různé potraviny. Jedno na maso, druhé na zeleninu a další na pečivo. To jsou takové evergreeny, jež se opakují neustále dokola, i přes jakoukoliv osvětu. S mytím rukou trochu pomohla epidemie covidu, ale určité zvyklosti v domácnostech stále přetrvávají. Třeba ta, že když domů přineseme kuře, musíme ho umýt, než ho jdeme upéct, což je ale velká hygienická chyba. Drůbež je běžně kontaminovaná bakteriemi, jde zejména o Campylobacter
(bakterie, jež jsou hojně rozšířeny zejména ve střevním traktu ptáků a dalších volně žijících zvířat, přežívají při nízké teplotě, ve vodě i několik týdnů, mohou způsobit kampylobakteriózu, což je akutní průjmové onemocnění doprovázené kolikovými bolestmi břicha a horečkou, pozn. red.), a když doma ve dřezu kuře umyjeme, rozstříknou se kapky vody a kontaminují celou pracovní plochu. Tu pak ještě otřeme hadříkem a houbičkou, takže se bakterie dostanou úplně všude. A je to úplně zbytečné, protože drůbež zobchodu je určena rovnou ktepelné úpravě, stačí ji jen vložit do pekáče nebo do hrnce, a hotovo.
 
Celý rozhovor najdete v novém číslo časopisu TÉMA. 40/2024, KTERÉ VYŠLO 27. ZÁŘÍ 2024.