Vizovice (Zlínsko) 30. srpna (ČTK) - Nízkou úrodu kvůli poškození ovocných stromů mrazem bude mít letos vizovická likérka Rudolf Jelínek. V tuto chvíli je přibližně v polovině celkové sklizně a odhaduje, že sklidí asi 40 procent plánu, přibližně 300 tun švestek. ČTK to dnes řekl obchodní a marketingový ředitel Miroslav Motyčka. Loni likérka ve vlastních sadech sklidila 148 tun švestek. Rekordní sklizeň zaznamenala firma v roce 2018, a to zhruba 840 tun švestek.
"Úroda na Moravě je lepší než v Čechách, kde skoro všechny ovocné stromy pomrzly kompletně. Na Moravě se poškození mrazem pohybují od deseti do 50 procent. Hodně záleží na lokalitě, nejsou vzácné případy, kdy jeden sad má na polovině dobrou úrodu a druhá polovina nemá skoro nic. Typicky ve svahovitých sadech se v nižších polohách drží mráz, který úrodu poškodí, a ve vyšších polohách k tomuto poškození nedochází," uvedl Motyčka.
Úroda likérky bude asi o 60 procent nižší, než plánovala. "Díky tomu, že máme sady v kopcovitém terénu, týká se nás právě poškození mrazem v nižších polohách. Vzhledem k tomu, že máme sady na Moravě v šesti katastrech, máme bohužel místa, kde jsme nesklidili ani švestku, například z 22,5 hektaru v Ludkovicích nemáme nic. V průměru se dá říct, že budeme sklízet přibližně na polovině výměry našich sadů," uvedl Motyčka.
Sklizeň letos začala o čtyři týdny dříve než obvykle, už na začátku července. Běžně začíná na konci července. "Sklizeň bude stejně tak dříve i končit, nejspíše v polovině září, přitom běžně sklízíme ještě v polovině října," uvedl Motyčka. Dařilo se odrůdám jako Čačanská lepotica, Gabrovská a Stanley. "Ale obecně se dá říci, že ve vyšších polohách sadů se dařilo všem odrůdám, i těm s menší výměrou výsadby," uvedl Motyčka.
Švestky z vlastních sadů pokryjí likérce mezi pěti až deseti procenty celkové potřeby. Ostatní švestky kupuje společnost v zahraničí, tradičně zejména z balkánských zemí. "Sehnat zbytek toho, co potřebujeme, je tradiční problém, ale máme s tím zkušenosti, a především nám nezbývá než se postarat o dostatek ovoce pro destilaci," uvedl Motyčka.
Společnost má produktivních 137 hektarů ovocných sadů, loni na podzim vysadila 16 hektarů a ve výsadbě bude pokračovat i v dalších letech. "Dlouhodobý plán počítá s rozlohou sadů na úrovni řádově 200 hektarů. Co se týká ovocných druhů, budeme vysazovat hlavně další švestky a meruňky," uvedl Motyčka.
jmk gcm
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: pixaby