Zavedení daně ze slazených nápojů má podle jejích příznivců dva klíčové efekty. Klesá nejen samotná spotřeba limonád, ale i obsah cukru ve zdaněných nápojích. Výrobci se totiž snaží dani vyhnout.
Nějaká formu zdanění limonád a slazených minerálek platí aktuálně ve více než 100 zemích nebo územích světa. Jen v Evropě je takových třináct. Dopady extra zdanění cukru v nápojích nejsou zatím všude dobře zmapovány.
Podle odpůrců daně ovšem přesvědčivé důkazy o snížení obezity v zemi, kde limonády více zdanili, neexistují. „Nedívejme se na cukry jako na strašák, cukr organismus potřebuje. Pokud má člověk takový výdej, klidně může vypít i litr Coca-Coly za den. Nevykládejme si, že to je něco strašně špatného,“ říká prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.
„V žádné zemi, kde bylo toto opatření zavedeno, nikdy nevedlo ke snížení obezity obyvatelstva. Funguje pouze jako nástroj výběru daní a sociálního inženýrství. Navíc zdanění slazených nápojů disproporčně dopadá na nejchudší obyvatele, a tak je s podivem, že tuto daň prosazují skupiny spíše z levé části politického spektra,“ komentuje ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.
Celý článek si můžete přečíst zde:
Ilustrační foto: pixabay