Řím 7. června (ČTK) - Světové ceny potravin se v květnu třetí měsíc za sebou zvýšily. Zdražování obilovin a mléčných výrobků totiž převážilo nad poklesem cen cukru a rostlinných olejů. Vyplývá to z dnešní zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Souhrnný index FAO, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se v květnu meziměsíčně zvýšil o 0,9 procenta na 120,4 bodu. V meziročním srovnání ale vykazoval pokles o 3,4 procenta. Nacházel se téměř 25 procent pod rekordním maximem, na které se vyšplhal předloni v březnu v důsledku zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu.

Index cen obilovin se v květnu meziměsíčně zvýšil o 6,3 procenta, zejména kvůli růstu vývozních cen pšenice v důsledku sílících obav o sklizeň v klíčových regionech. V květnu podle FAO zdražily rovněž mléčné výrobky, jejichž cenový index se zvýšil o 1,8 procenta.

Index cen cukru se v květnu naopak o 7,5 procenta propadl, zejména kvůli příznivému začátku nové sklizňové sezony v Brazílii. Rostlinné oleje podle údajů FAO zlevnily o 2,4 procenta, zatímco ceny masa se snížily pouze o 0,2 procenta.

FAO dnes rovněž předpověděla, že celosvětová produkce obilovin se v nynější sezoně, která skončí tento měsíc, zvýší o 1,2 procenta na rekordních 2,847 miliardy tun. V příští sezoně pak počítá s nepatrným poklesem produkce, a to na 2,846 miliardy tun.

pmh spr

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: pixabay